Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Drzewa owocowe
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Krzyżówki międzygatunkowe:Śliwo - nektaryna i inn.wynalazki

Post »

Witam wszystkich.
Czy ktoś z was ma może posadzoną Śliwo-Nektarynę.
Czy coś takiego w ogóle jest?
Ja posadziłem coś takiego 2 lata temu(tak przynajmniej sugerował sprzedawca) czy mnie okłamał?
Ma to liście podobne do nektarynki ale sadzonka do kupienia jest dość duża ja mam taką ok 1,40 cm, nie kwitło to u mnie jeszcze , może w tym roku?.
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Ja jesienią posadziłam brzoskwinio-śliwę. Zapewniano mnie, ze ma bardzo dobre owoce. Ta sama sprzedawczyni miała jeszcze czereśnio-śliwę. Chciałam kupić tylko jedno drzewko to poleciła mi tę pierwszą.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

kryska pisze:Ja jesienią posadziłam brzoskwinio-śliwę. Zapewniano mnie, ze ma bardzo dobre owoce. Ta sama sprzedawczyni miała jeszcze czereśnio-śliwę. Chciałam kupić tylko jedno drzewko to poleciła mi tę pierwszą.



Czyli są też i inne wynalazki.
Ciekawi mnie to czy to coś owocuje jak wygląda no i oczywiście jaki owoc jest w smaku .
Sprzedawcy oferują różne modyfikacje ale ja osobiście nie widziałem jeszcze w sadach i ogrodach tego.
ludzie są z natury podejrzliwi raczej i nie chcą eksperymentować z drzewkami. Może mają rację.?Zobaczę w tym roku co będzie z tej mojej nektaryno -śliwy bo powinna już zakwitnąć na wiosnę.
Nie powiem ładnie rośnie i ma małe wymagania ale kwiatu drugi rok zero. :cry:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Owszem - są takowe wynalazki i mieszańce miedzygatunkowe i znajdują się w ofertach szkółkarzy - ale produkcja drzewek nastawiona jest jedynie na rynek amatorski i tak jak zauważyłeś takie drzewka nie są sadzone w sadach towarowych.... dlaczego? Powód jest stosunkowo prosty - nie ma zbytu na takie owoce :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Może więc zanim powstanie jeszcze więcej nowych mieszańców międzygatunkowych na forum :lol: - warto wyjaśnić kilka kwestii. Owszem, istnieje brzoskwinio-śliwa - ale w Polsce nikt jej na oczy nie widział, nie mówiąc już o posiadaniu takowej... i absolutnie brzoskwinio-śliwa to nie nektaryna :!: :!: :!: śliwo-nektaryna natomiast to zwykły chwyt reklamowy sprzedającego (i to bardzo moim zdaniem nieuczciwy - tym bardziej jeżeli do takiego drzewka przypasowana jest cena czterokrotnie wyższa niż u szkółkarza). Z niedowierzaniem i zaciekawieniem przejrzałem oferty tych "śliwo-nektaryn". W dwóch przypadkach chodzi o odmianę śliwy japońskiej 'Formosa' (jak mawiał Kargul - może jakbym na jedno oko pryszczaty był to i podobna), w dwóch innych - o najzwyklejsze w świecie odmiany nektaryn ('Fantasia' i ''Redgold')... można natomiast natknąć się na rynku na śliwomorele... choć nie jest to naprawdę nic szczególnego :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

O to mi się coś chyba pomyliło i mam prawdopodobnie śliwomorelę. Sprzedawca zapewniał, że owoce bardzo smaczne, Pożyjemy, zobaczymy.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Takie ustrojstwo jak śliwomorela powinno u mnie w tym roku owocować , więc może będzie szansa sprawdzić czy jadalne .

Tak nawiasem mówiąc u ,,Samych Swoich " ktoś tam był ,,bleszczaty'' na jedno oko , czyli ślepy .

Pozdrowienia , kozula
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

kozula pisze:Tak nawiasem mówiąc u ,,Samych Swoich " ktoś tam był ,,bleszczaty'' na jedno oko , czyli ślepy
Oczywiście :lol: Przepraszam za pomyłkę :oops: A o wynikach swoich obserwacji koniecznie napisz - jestem ciekaw jak Ci będą smakowały te owoce
Pozdrawiam serdecznie :wink:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czereśnio śliwa-owoc zielony z fioletowym rumieńcem.Miąższ ciemny,soczysty.
Owoce mają tendencje do pękania,pęknięte szybko gniją.Kwitnie obficie,ale owoców
zawiązuje bardzo mało.Bardzo wrażliwa na moniliozę.Już wywalona.
Brzoskwinio czy morelo śliwa,nie wiadomo co to naprawdę jest. Kwitnie obficie,
owocuje słabo.Owoc wielkości dużej śliwki,czerwony,przechodzi w fiolet.Miąższ jasny,
przy skórce zabarwiony na czerwono.Smaczny,lekko aromatyczny.Ze względu na słabe coroczne owocowanie,jedna już wywalona,jak ziemia odmarznie,nastepne dwie
idą na ognisko.
cx

Post »

Witam.
Odmian śliwomoreli jest ponad dwadzieścia.Oczywiście w Polsce mnożone są nielegalnie,gdyż ich hodowca
ze Stanów ma patent na wyhodowane przez siebie odmiany.....chyba,że ktoś gdzieś na świecie to robi jeszcze samemu ,nie wiem.
W Polsce na pewno dostępne są trzy odmiany: Flavor King,Flavor Queen,Flavor Supreme.
Hej.
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re:

Post »

Do: Krzysztof usun.
Dopiero teraz natknąłem się na ten wątęk. Co do legalności rozmnażania to nie jest tak do końca, ponieważ jeżeli hodowca opatentowanej odmiany nie zastrzeże jej sobie u nas, czyli w Polsce w Słupi Wielkiej to takie odmiany mogą być rozmnażane.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Re:

Post »

Nie masz racji. Jest poziom ochrony krajowej i poziom ochrony unijnej (nadrzędnej w stosunku do krajowej). I właśnie odmiany śliwomoreli hodowli Zaigera podlegają prawnej ochronie na poziomie unijnym. Ich rozmnażanie jest przestępstwem.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Re:

Post »

W sumie nie widzę ich na liście na stronie a powinni być???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”