Brzoskwinia z pestki

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Drugie wielkie żarcie . Miąższ bardzo dobrze odchodzi od pestki , jest chrupiący , dobrze trzyma sok , smak doskonały .

Pozdrowienia , kozula . Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

^^^^^ Wyhodowana z pestki??
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Kozulo-jak oglądam takie foty z taaaaakimi okazami..to mi mocno ciśnienie skacze :roll: :shock: :shock: :shock:
Czy to "tunelowe" okazy?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

markpm pisze:^^^^^ Wyhodowana z pestki??
Oczywiście , inaczej tych zdjęć by tu nie było . Owoce były krajowe o ile pamiętam z białym miąższem . Wyrosło całkiem co innego , ale jak widać nie najgorsze . Największy owoc 375 g i nie jest to koniec możliwości drzewka , bo w tym roku 3/4 korzeni wyżarł nornik i owoce są mniejsze niż powinny .

Judyto , kilka drzewek posadzonych w ogrodzie szybko dokonało żywota . U mnie jest za zimno , więc z konieczności obydwa okazy ( wcześniejsza ciemna i jasna późna ) rosną w tunelu .

Pozdrawiam , kozula .
kralinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 wrz 2009, o 20:14

Post »

KOZULA A MOZESZ MI NAPISAĆ JAKIE WARUNKI PANUJĄ W tWOJEJ FOLIÓWCE? jaka jest duża ? JAK CZESTO podlewać nektarynkę. Posadziłam ją do doniczki moge ja trzymać przez zime w domu? a na wiosne do foliówki?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

kralinka pisze:KOZULA A MOZESZ MI NAPISAĆ JAKIE WARUNKI PANUJĄ W tWOJEJ FOLIÓWCE? jaka jest duża ? JAK CZESTO podlewać nektarynkę. Posadziłam ją do doniczki moge ja trzymać przez zime w domu? a na wiosne do foliówki?
Tunel przeznaczony na frykasy ma wymiary 6 x 30 m , nieogrzewany i dość niski . Zapchany cały tymi gatunkami dla których u mnie jest za zimno ( morele , nektaryny , winorośle szlachetne ) , plus czereśnie z ciekawości , bo te owocują w ogrodzie bez problemów . Wszystko musi być mocno cięte żeby się zmieściło pod folią . Podlewanie w lecie mniej więcej dwa razy w tygodniu , oprysk jeśli pojawią się mszyce lub przędziorki , chorób na razie nie ma ( na drzewach , winorośl musi być chroniona przed mączniakiem ) .
Kralinko , nie trzymaj nektrynki w zimie w domu , ponieważ ona musi się zjarowizować . Jeśli nie będzie przechłodzona , może na wiosnę nie wypuścić liści . Dobrym miejscem do zimowania małego drzewka jest tunel foliowy . Można zadołować doniczkę lub posadzic luzem . Należy pamiętać o podlewaniu zimą ( kilka razy , na tyle żeby ziemia nie wysychała ale nie robić błota ). Do ogrodu wysadzać po wiosennych przymrozkach , lub zostawić w tunelu jak ktoś ma na tyle miejsca . Nektarynki są samopłodne , więc może rosnąć jedno drzewko w tunelu .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ależ Ty mi Aniu robisz smaka na wszystko co hodujesz - na wątku warzywnym pomidory a teraz takie piękne nektarynki :)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Magdo , zawsze marzyłam o ogrodzie pełnym owoców . Teraz mam ich dużo , gorzej z czasem do ich podjadania .

Pozdrawiam , Anka .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Domino, próbowałeś przeczytać cały (tzn od 1 strony) ten wątek?

Wsadź parę pestek z dojrzałych owoców- teraz i za miesiąc (oprócz doniczki) do ogródka, zaznacz miejsce i czekaj wiosny.
Nikt więcej, niż jest w tym wątku Ci nie napisze. :D
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Zauważyłem u brzoskwiń że bardzo lubią ziemie gliniaste na których owoce nawet dzikiej (z pestki) brzoskwini są dość duże i ładnie wyglądające, natomiast na glebach piaszczystych owoce małe. Wygląda to jakby brzoskwine rozwijały słaby system korzeniowy czyli potrzebują dużo wody.
Czy z waszych obserwacji wygląda to podobnie ?
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak, masz rację :) Mają zarówno stosunkowo duże zapotrzebowanie na wodę, jak i składniki pokarmowe, które z gleb cięższych są wolniej wypłukiwane :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

Witam!
Rok temu wyhodowałem z pestek 2 brzoskwinie nieznanej odmiany, ale z bardzo dobrych, krajowych owoców. Jedna z nich ma już 2 metry wysokości, druga jest trochę niższa (ktoś jej uciął wierzchołek), ale obie są od ziemi bardzo rozkrzewione i nadal się rozgałęziają, mimo że ich nie przycinałem. Odrywałem tylko końce bocznych gałązek, żeby zmobilizować wierzchołek do wzrostu. Mniejsza z nich wygląda teraz tak:

Obrazek

Jak mam je przycinać i kiedy (teraz, jesienią, wiosną?), żeby uzyskać z tych krzaczków zgrabne drzewka ze zwartą, ale niezbyt gęstą koroną, zaczynającą się na jakiejś sensownej wysokości, tzn. nie od samej ziemi?
I jeszcze drugie pytanie: czy opryski na kędzierzawość liści, rak bakteryjny itp. są co roku konieczne, czy tylko w razie zainfekowania drzew rosnących w sąsiedztwie, albo kiedy drzewo wcześniej już chorowało? Pytam, bo wolałbym nie korzystać z chemii, o ile to nie będzie konieczne (również z przyczyn ekonomicznych), a brzoskwinie rosnące w sąsiedztwie wyglądają zupełnie zdrowo.

Pozdrawiam :)
Mateo
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia z pestki???

Post »

A więc tak Mateo:
-Usuń gałązki wyrastające na pniu (tak z 10-15 cm nad ziemią).
-Wytnij gałązki wyrastające wyraźnie do środka korony.
-Pozostałe gałązki bardzo delikatnie skróć bo drzewko na razie jest zwarte.
-Cięcie wykonaj tuż przed kwitnieniem
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”