Odrosty śliwy

Drzewa owocowe
pawelsiara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2008, o 16:04
Lokalizacja: Ostrów

śliwki

Post »

Witam
chciałem się zapytać czy z odrostu śliwek tzw dzikie odrosty które odrastają w pobliżu drzew można wyhodować normalną śliwkę która będzie w przyszłości owocować? i jak się ma to do wiśni? czy trzeba te drzewka szczepić żeby dobrze owocowały??
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi:)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Śliwka na pewno jest szczepiona na podkładce. Te odrosty to z podkładki czyli są nieprzydatne.
Pozdrawiam Andrzej.
vegasi
100p
100p
Posty: 107
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Erazm pisze:Śliwka na pewno jest szczepiona na podkładce. Te odrosty to z podkładki czyli są nieprzydatne.
Tak to są odrosty od podkładki ,należy je usunąć
pawelsiara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2008, o 16:04
Lokalizacja: Ostrów

Post »

a czy można to podhodować troszkę i na tym szczepić później??
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

pawelsiara pisze:a czy można to podhodować troszkę i na tym szczepić później??
Na odrostach korzeniowych nie ma to sensu... jak bardzo chcesz, kup po prostu podkładkę
Pozdrawiam serdecznie :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Pawełku, nie kombinuj z tymi dziczkami, bo Ci zdziczeje śliwa, przestanie owocować. Hihihi , mój sąsiad tak kombinował, nie wycinał dziczek i coś tam próbował szczepić czy cóś. w końcu wszystko musiał wyciąć
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Odrosty śliwy

Post »

Wokół drzewa śliwy wyrasta mnóstwo młodych drzewek.Myślę,że to są odrosty.Opadłe śliwki zawsze staram się dokładnie wygrabić,a wię chyba nie są to siewki. Od śliwy sąsiada też mam kilkanaście takich odrostów.Ciągle je obcinam,ale to niewiele daje. Jak sobie z tym radzić? Przy drugiej śliwie (renkloda) w ogóle nie ma takich problemów.
Grzegorz B

Post »

Ja sobie z tym problemem nie poradziłem :( , te odrosty korzeniowe wykańczają, zwłaszcza gdy jest kilkanaście drzew a pod nimi ozdobne rośliny :roll:
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Podpisuję sie pod slowami Grzegorza..
2 lata temu usunęłam kilka starych śliw i wykarczowałam pniaki,a nadal sie pojawiają odrosty :evil:
Z braku lepszej metody biorę je na przetrzymanie-po prostu wyrywam to zielone co wystaje nad ziemię...każda roslina potrzebuje asymilować,więc może z braku pokarmu kiedyś sie wykończą :lol:
Awatar użytkownika
Przemnix
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 30 kwie 2006, o 20:19
Lokalizacja: Chudów

Odrosty śliwy

Post »

Mam podobny problem ale z gruszą. Co roku od korzenia puszcza około 40 odrostów. Przypuszczam, że może być to związane z celowym (próba szczepienia lub rozmnażania), bądź niecelowym (przemarznięcie lub uszkodzenie przez choroby, szkodniki czy grzyby a może wirusy) korzeni.
W moim przypadku wypuszczanie odrostów jest prawdopodobnie spowodowane uszkodzeniem pnia. W związku z tym, zostawiłem sobie w tym roku dwa z nich i spróbuję wykorzystać je do szczepienia mostowego. Mam nadzieję, że przyniesie to jakiś pozytywny efekt.
Pozdrawiam
Przemnix
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Śliwa, czereśnia, jabłoń, grusza pochodzą z rodziny różowatych. Mają więc naturalną zdolnośc do wybijania pędami z korzeni strego drzewa a szczególnie kiedy korzenie są uszkodzone mechnicznie. Jest to forma rozmnażania wegetatywnego. Korzenie silnie wybijają pędy kiedy mają dostęp do światła słonecznego.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Czy drzewko uzyskane z takiego odrostu owocuje?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

maakita pisze:Czy drzewko uzyskane z takiego odrostu owocuje?
Pewnie owocuje, ale nie tak jak to, co masz w ogrodze. Bo odrosty są z podkładki, a nie z zaszczepionej odmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”