Moje poziomki

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Jak to jest z zapylaniem truskawki i poziomki? Mam je na 4 piętrze w bloku na balkonie i niestety trzmiele i inni zapylacze nie goszczą u mnie często. Czy one są samopylne czy obcopylne? Nie widzi mi się bieganie z pędzelkiem :wink:
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Nad tym samym się zastanawiałam, u mnie są na balkonie na 2 piętrze. Ale na szczęście co jakiś czas widzę u nich pszczółkę czy innego bzykacza i już rośnie kilka truskawek. W zeszycie mam zanotowane takie zdanie "wszystkie odmiany truskawek są samopłodne - nie potrzebują zapylaczy" (gdzieś w necie znalezione). Ale to znaczy, że zapyla się pyłkiem tej samej odmiany. Czy da radę "wiatrem" jak pomidor... nie wiem, może wymagać pomasowania pędzelkiem...
lotta
500p
500p
Posty: 592
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Jakoś tam się zapylą same, ale bez pomocy owadów owoc może być mniejszy.
Jesteście pewne, że owady tak wysoko nie latają? Kiedyś mieszkałam na przedostatnim piętrze w wieżowcu i kwiaty na balkonie miały zawsze nasiona - czyżby aż tak wiele gatunków zapylało się bez udziału owadów?
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Myślę że jakieś zbłąkane stworzonka latają, przecież nie raz mi do domu wleciała pszczółka czy trzmiel. Tylko chyba mniej ich jest niż na niższych wysokościach :) W takim razie przestaję się martwić :)
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Ewa Janina Sadowska pisze:Zobaczymy jak przezimują i czy przezimują.A jak nie, to nowe kosztują po 1 zl od sadzonki. Damy radę.
Dawno tu nie zaglądałam. Otóż poziomki w piaskowej górce znakomicie przezimowały, wzięłam je ponownie na parapet i owocują dobrze, owoce mają większe jak zeszłego roku.
fereks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2009, o 15:25

Post »

Witam
Czy da się posadzić poziomki z nasion jak tak to kiedy sadzić i jak je pielęgnować by dobrze rosły??
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Pewnie że się da :) Moje są z nasion, posiane w lutym, teraz owocują. Później postaram się dołączyć zdjęcia. Jak miały kilka liści przepikowałam je do osobnych pojemników i teraz są to spore krzaczki :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

fereks pisze:Witam
Czy da się posadzić poziomki z nasion jak tak to kiedy sadzić i jak je pielęgnować by dobrze rosły??
- Nasiona siejemy, sadzonki sadzimy!!!

Wygląda na to, że nie da się posadzić nasion, posadzić można sadzonki wyrosłe z nasion albo pochodzące z podziału rośliny matecznej, a taki skrót myślowy (posadzić nasiona) jest nieuprawniony. Marudzę? Tak, marudzę, bo zbyt często spotykam się z sadzeniem nasion :twisted:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

To moje krzaczki posiane z nasion w lutym
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Moje poziomki

Post »

Tak, zimowały na balkonie, teraz mają całą masę pąków i kwiatów :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”