Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
xfiless
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jak przyciać czareśnie

Post »

Witam,
W zeszłym roku tj. w 2015 na jesieni kupiłem i zasadziłem parę czereśni, nic nie robiłem przy nich jeśli chodzi o cięcie..tylko pryskanie na grzyba.

Teraz zastanawiam się, czy przypadkiem nie powinienem przy nich czegoś zrobić odnośnie cięcia, ponieważ nie mam doświadczenia - kompletnie, zwracam się do Was drodzy forumowicze, może ktoś mi coś podpowie, za co będę bardzo wdzięczny..

Czereśnia Kordia
Zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Domyślam się jedynie, co do zostawienia tej gałązki najwyżej i wyprostowania jej do pionu, aby stała się przewodnikiem, kiedy to prostowanie zrobić teraz, czy dopiero na wiosnę 2017 (który miesiąc - kwiecień?)?

Czy niektóre gałązki-konary powinny zostać obcięte?
Czy niektóre konary powinny zostać skrócone? ile o połowę, a może 1/3 konara?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Same się wyprostują przewodniki.
Nie trzeba teraz nic ciąć. Dobrze sobie radzą.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
zielonatrawka11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2016, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam
Od razu zaznaczę, że jestem kompletnie zielona w tym temacie i o cięciu czereśni wiem tyle ile przeczytałam w tym temacie i jakieś ogólne informacje z innej stronki w internecie.

Na podwórku rosną dwie czereśnie kilkunastoletnie, może około 20 lat. Są dosyć spore i raczej gęste (tu wiem, że należałoby je doświetlić, przyciąć gałązki rosnące do środka korony). Jednak mam następujący problem. Nie jestem pewna jak powinnam uciąć gałęzie, które są dosyć spore, od nich odrastają kolejne, lecz gałęzie te wystają poza ogrodzenie, aż na chodnik. Chciałabym je uciąć bo zaczynają przeszkadzać, a przechodnie lubią chwytać za gałęzie i dobrze zjeść... I tu pojawia się pytanie czy mogę taką gałąź bez obaw uciąć w połowie? bo akurat w tym miejscu pół gałęzi rośnie na podwórku, a pół wystaje poza ogrodzenie. Czy nie spowoduje to, że cała gałąź uschnie, uszkodzi się?
A w którym miejscu przycinać najwyższe gałęzie? (Rosną zbyt blisko linii niskiego napięcia...) Jak najbliżej miejsca, z którego zaczynają wyrastać?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Ucięcie konaru w połowie może jak najbardziej doprowadzić do jego obumarcia, a jeszcze pewniej do infekcji grzybowej lub bakteryjnej. Cięcie, jeśli jest już konieczne, trzeba przeprowadzić za inną gałęzią boczną. Inna sprawa, żeby zachować stabilność drzewa. Tylko zdjęcia pozwolą mi na stwierdzenie gdzie konkretnie ciąć.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
zielonatrawka11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2016, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Obrazek

Próbuję wstawić te zdjęcia pionowo, to na złość się przekręcają
Drugie zdjęcie pod linkiem
https://zapodaj.net/69ebeaf72871b.jpg.html
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Młode drzewo. Nie będzie problemu. Ciąć nad dowolną boczną gałęzią.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Anandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 wrz 2016, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam, również poproszę forumowiczów o poradę.
Mam w ogródku czereśnię, którą potrzebuję "skrócić" bo robi się za wysoka i za bardzo cieni.
Wyczytałam, że przycinać powinno się po owocowaniu, ale jakoś czas zleciał i jest już wrzesień.
Czy mimo to mogę w jakiś ładniejszy dzień przyciąć wierzchołek i ew boczne gałęzie?
Czy to zahamuje owocowanie w przyszłym roku?

Proszę o Wasze sugestie i z góry dziękuję.
Obrazek
PS.zdjęcie robione z domu więc nie widać rozmiaru drzewka - do dolnych gałązek/liści sięga się wyprostowaną ręką, jeśli to coś pomoże ;)
Anandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 wrz 2016, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam,
nikt nic nie doradzi? :(
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Anandi, teraz nie tnij czereśni bo narobisz więcej krzywdy niż pożytku ,wstrzymaj się do wiosny i pamiętaj o smarowaniu ran .
Anandi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 wrz 2016, o 07:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

NOWY 83 pisze:Anandi, teraz nie tnij czereśni bo narobisz więcej krzywdy niż pożytku ,wstrzymaj się do wiosny i pamiętaj o smarowaniu ran .
A wiosną ciąć w kwietniu/maju przed kwitnieniem i owocowaniem - jak to wpłynie na owocowanie?
czy koniecznie czekać do zakończenia owocowania?

Mam dylemat na następny rok - ratować trawnik przed cieniem i mchem czy walczyć o owoce czereśni?
;)
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Na owocowanie wpłynie to tak, że nie będzie owoców na tych gałęziach które utniesz. Nie zmieni to owocowania od strony hormonalnej, pąki są już powiązane, zakwitną i zaowocują te, które pozostaną na drzewie po cięciu.
Jednak tnąc teraz lub wiosną otworzysz wrota dla infekcji przez rany. Dlatego najbezpieczniej jest w lipcu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Czy zgodzicie się z twierdzeniem, że czereśni można w ogóle nie ciąć? Czytałem kilka wypowiedzi na rożnych forach i wiele osób twierdzi, że czereśnie nie wymagają cięcia i same dobrze się formują. Nie jestem osobiście tego pewien, bo u mnie czereśnia gdy zostawiłem ją samą sobie to dostała długich cienkich wąsów a nie gałęzi, ale może z czasem by się uformowała.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Oczywiście, że tak. Jak większość drzew. Czasem tylko się zdarza, że trzeba coś poprawić, np. ostre rozwidlenie przewodników, ale generalnie nawet lepiej jest nie ciąć. Drzewa ewolucyjnie dostosowały formy koron tak, aby było i najlepiej.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”