Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kretowspinacz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam,
Mam pytanie mianowicie w kwietniu posadzilem 2 odmiany czeresni: summit i regina
Poprosilem sprzedawce ze lepiej sie zna to niech je przytnie tak jak uwaza ze bedzie dobrze - ze niby ma dobra reke.
No i ściąl okolo tak z 2 m do 1m a w przypadku summitu to nawet do 50 cm.
Efekt jest taki ze czeresnie doslownie wystrzelily i maja przyrosty jak oszalale (na zdjeciach widac gdzie byla ciecie).
Jednak chcialbym ograniczyc im te przyrosty i zeby troche rozrosly sie na boki
Prosze o informacje czy warto teraz przyciac przewodnik ??
Pozdrawiam

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Kretowspinacz
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Witam
Odświeżam temat.
Na zdjęciu moje drzewko czereśni.Myślę, ze trzeba je przyciąć, tylko jak?Wolałabym niższą i szerszą koronę, jak taką uzyskać?Drzewko ma oko. 2 m wysokości.
Z góry dziękuję za podpowiedź.


Obrazek
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

2 metry wysokości ?? Podręcznikowo to pierwszy okółek gałęzi powinien być na wysokości 70 cm, zatem drzewko powinno być przycięte gdzieś na wysokości 90 cm .... Ale proponowałbym aby również inni forumowicze się wypowiedzieli. Na pewno trzeba wyciąć pęd który jest tuż nad ziemią po lewej stronie. Ewentualnie z całej wiechy pędów u góry zostawić jeden na przewodnik i go mocno przyciąć - od miejsca przycięcia tj. do 20 cm w dół zrobi się okółek z gałęzi i ten wówczas potraktować jako pierwszy, tyle, że to chyba tak nisko nie będzie ...
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

No i tak właśnie z niewiedzy popełnia się błędy.Posadziliśmy jeden patyczek i pewnie wtedy powinniśmy byli go przyciąć.
Myśmy, ja z mężem, wyobrazili sobie, ze czereśnia nabierze kształtu parasola poprzez zwieszenie tych gałązek, które nazywasz wiechą.
Byłam popatrzeć w ogrodzie.Drzewko ma jakieś 2,5 m.

Rozumiem, że teraz nie pozostaje nic innego jak formowanie drzewa z dośc wysokim pniem i rozłożystą koroną?Czy tak ciąć w tym celu?



Obrazek,


Przyszło mi do głowy, ze może można jeszcze teraz ściąć czereśnię np. 1 metr nad ziemią?

A tu coś do poczytania:

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1482
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Z tej wiechy 3 pędów, na szczycie, wyciąłbym tylko 2 a najmocniejszy zostawił na przewodnik. Zarazem pęd na przewodnik przymocowałbym do jakiejś listewki, która byłaby przywiązana do drzewka, tak aby pęd wybrany na przewodnik rósł pionowo.
Zarazem przewodnik skróciłbym na wysokości około 30 cm od miejsca gdzie zaczyna się wiecha tak aby zaczęły tam wyrastać również inne gałęzie boczne. Jednocześnie poniżej wiechy zostawiłbym w całości te dwa pędy po lewej stronie tyle, że bym je odgiął przez przywiązanie np. do ziemi - robię to tak, że na koniec pędu wiąże luźną pętelkę a drugi koniec mocuję do kołka do styropianu który wbijam do ziemi i odpowiednio naciągam/odchylam gałąź. Oczywiście pęd u samej ziemi do wycięcia jak zaznaczyłaś.
W tym stanie drzewka nie ryzykowałbym aby skracać go do 1 metra ale niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni. Pozdrawiam.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

A co powiecie na taką propozycję.
Ja zostawiłbym jeszcze to odgałęzienie z prawej strony.
Obydwa górne po przycięciu (żeby się rozkrzewiały) odgiąć. Najwyższe odgałęzienie z lewej do wycięcia, bo jakieś nieforemne i odgiąć byłoby ciężko.
Przyciąć na wysokości 1 m - kuszące, ale na swoim byłoby mi szkoda.
Na rocznym, nawet dwuletnim - tak, a to wygląda na starsze.
Ile ma lat?
Obrazek
Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Wszystkie owocowe drzewka posadziliśmy jesienią 2010 r. ale one już wtedy były dość duże, w sporych donicach, więc trudno mi powiedzieć ile one mogą mieć lat.Druga rzecz istotna, jeśli chodzi o wielkość, to to, że każdą roślinka rośnie na sporej ilości obornika i kompostu.
W innych wątkach pytam też o cięcie brzoskwini, orzecha i renklody

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=238

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=686

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=16301

Interesuje mnie też cięcie wiśni i jabłoni.
Szczerze mówiąc na bakier mam się z cięciem drzew owocowych.Jeśli przycinanie i formowanie roślin ozdobnych nie sprawia mi problemu, to z owocowymi jest wprost odwrotnie :(

Może dlatego, ze z ogrodem ozdobnym znam się od dziecka, a przez obserwację prac w nim wykonywanych, nauczyłam się jak postępować z roślinami.
Zaś ogród owocowy był w postaci wielkich drzew, nawet czereśnie i orzechy rosły potężne jak dęby, przez co na te pierwsze wchodziła tylko winorośl, lub szpaki... :D
Wspomniana winorośl zaszła tak daleko, że zarosła sporą część lasku za domem rodziców... :D :D :D
Ja, w swoim królestwie rządzę niepodzielnie i wszystko rośnie zgodnie (no prawie zgodnie :wink: :wink: :wink: ) z planem.
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Małgorzato, zainwestuj 50 zł w książkę profesora Augustyna Miki - Cięcie drzew i krzewów owocowych. Zdobędziesz cenną wiedzę na lata i książka zostanie dla potomnych bo jest w twardej okładce. Naprawdę polecam zakup.

-- 29 sty 2013, o 22:59 --

Sądzę, że rozwiązanie romixa jest również poprawne, tyle, że ja wolę drzewka z wyraźnym przewodnikiem :) i dlatego w rozwiązaniu romixa zaproponowałbym wyprowadzenie z jednej z dwóch pozostawionych na szczycie gałązek przewodnika a resztę odginać :)
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
wojti1830
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 kwie 2009, o 21:17

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam mam dwie czereśnie posadzone na jesień zeszłego roku, po posadzeniu nie były przycięte mógłby ktoś powiedzieć, albo zaznaczyć jak je należy przyciąć?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e49 ... b05e9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/69c ... 59675.html
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Możesz ciąć, ale dopiero na wiosnę np. w ten sposób:
Czereśnia 1 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4ae ... 59e3f.html
Czereśnia 2 http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/265 ... 8ef29.html
Pozdrawiam,
GP
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W drzewku po zimie zmarzł przewodnik który później przyciąłem , poradzi ktoś jak teraz poprowadzić i w jaki sposób przyciąć,z której strony poprowadzic przewodnik ?

Obrazek

Obrazek
Mąż Ani
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Proponuję tę gałązkę po prawej przywiązać do palika (jako przewodnik), przyciąć " na obrączkę" - na gładko ten czop po starym przewodniku oraz przygiąć lewą gałązkę prawie do poziomu (jak się da). W lato lekko skracamy gałązki za 3,5 liściem licząc od końca.
Pozdrawiam,
GP
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

ania156 pisze:w jaki sposób przyciąć
Zacznij formować swoje czereśnie, ale dopiero wiosną. Pokaż jak Twoje drzewka wyglądają w całości i najlepiej jak robiąc nowe zdjęcia, postawisz przy nich jakąś listwę z podziałką. Ważne na jakie wysokości masz te gałązki. I dopiero wtedy możesz liczyć na pomoc. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”