Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
deserteagle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 paź 2010, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

witam,
mam takie pytanko, mam czereśnię Sunbusrt 3 letnią, w zeszłym roku miała 3 owoce :) a w tym ni jednego, jedna osoba doradziła mi przerzedzanie kwiatów na wiosnę i że to ponoć gwarantuje owoce w kolejnych latach. Jak to jest? czy wszystkie drzewa owocowe należy skubać z kwiatów na wiosnę? no i ile tego naskubać ;) Badzo prosze o radę
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Moim zdaniem bzdura, jeśli już przerzedzać to zawiązki owoców w razie potrzeby.
Ten rok nie był zbyt sprzyjający czereśniom (przynajmniej w moim regionie), poza tym to jeszcze młode drzewko, a niektóre odmiany późno wchodzą w owocowanie :wink:
A miała dużo kwiatów? Może to kwestia braku zapylacza, lub przymrozku wiosennego.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witajcie!
Kilka lat temu moja czeresienka zmarzła, ale na wiosnę odbiła powyżej szczepienia i teraz mam takie oto drzewko. Chciałabym ukształtować go prawidłowo. Proszę o radę, jak mam prawidłowo przyciąć moja czereśnię?
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Jeśli odpowiada Ci taki kulisty pokrój nie robiłbym tu zbyt wiele, trzeba tylko co roku usuwać gałęzie rosnące do środka korony i zachodzące na siebie. Po prostu nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Aha, znaczy się nie jest tak źle z moja czeresnią :)
Maćku, dziękuję.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witajcie :) Chciałam się przypomnieć  :wink: ;) Rok temu posadziłam buttnerę czerwoną na podkładce czereśni ptasiej. Fotka do obejrzenia na s. 3. tego wątku. Dojrzewam do tego, żeby ją wreszcie przyciąć. Jakie jest Wasze zdanie na temat cięcia na tzw. hiszpański krzak? Przyznam, że opis na stronie Hasła ogrodniczego dosyć mnie przekonuje. Czy w ten sam sposób mogę potraktować wiśnię groniastą posadzoną w tym roku?

Ilustracje pochodzą ze strony Hasła ogrodniczego.
Obrazek
Obrazek

W sumie to trochę przypomina to drzewko Kalmii ;).

Czy po wykonaniu cięcia mam drzewko potraktować Topsinem?
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Technik21
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sty 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

jeżeli będziesz umiała tak prowadzić drzewka na tzw Spanish Bush to może być to dobry pomysł. drzewka nie rosną wysoko wtedy tylko na boki :D lecz ja bym się do tego nie umiał zabrać. każde drzewko trzeba osobno potraktować,do każdego włożyć ciężką prace.zwłaszcza jeżeli ktoś ma nawet hektar.nakład pracy ale chyba się opłaci. próbuj! :D :D

oczywiście jeżeli będzie pogoda,temperatura, i warunki to topsin lub miedzian. to wedle uznania :D
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Nie mam hektara :). Mam tylko to jedno drzewko :D . No i teraz świeżo posadzoną wiśnię. :wink:
Ale chyba spróbuję...
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Technik21
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sty 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

no to tym bardziej jestem za :D na tej stronie co czytałaś jest wszystko opisane co i jak więc z 2 drzewkami nie będzie problemu a przede wszystkim drzewka będą niskie i rozłożyste wiec nie trzeba bedze się "wieszać" po owoce :D
eleto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 18 sie 2009, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Witam,oto czereśnia 20letnia(tak powiedział Mi mój sąsiad,zza płotu)owoców miała dużo,bardzo dobrych w czerwcu.Proszę o poradę jak ją poprzycinać,ciąć,bo już za duża wyrosła :) Obrazek
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Dlaczego stara? Chciałbym mieć tylko tyle...
Na forum jest pełno o cięciu, najlepiej poczytać a następnie samemu przyjrzeć się drzewu, uzbrojonym już w wiedzę będąc.

Czereśniom cięcie generalnie szkodzi, ta wygląda dobrze, więc radziłbym już teraz (latem, typowo- przy zbiorze owoców) usunąć "nadmiarowe" gałęzie i tyle. I cięcie sanitarne (suche, chore) przy okazji. Przy ciepłej, suchej pogodzie.

Zależy czy ma być niższa, czy węższa.
Ja bym usunął pionowe czy rosnące do góry odgałęzienia konarów i wypłaszczył to drzewo, zachowując wszystko co bardziej poziome i nie ruszając młodych pędów ani przedłużeń konarów. Po cięciu będzie chciała rosnąć ponownie do góry.
Jeśli jednak ma być węższa to konary (tylko te za długie) skracać za ładnymi rozgałęzieniami, w taki sposób by pozostało "nowe przedłużenie" konara; w tym przypadku nie obniżać za bardzo korony.
Nie ciąć metodą "skracania wszystkiego". Im mniej miejsc cięcia - tym lepiej, trzeba sobie przemyśleć strategię. Ewentualnie przewidzieć następne cięcie za rok-dwa, zapewne i tak będzie potrzebne.
Jeśli młodych, tegorocznych przyrostów zostanie dużo, można je skracać, tak za 5-tym listkiem (zawsze zostawić przedłużenie konara)
:wit
eleto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 18 sie 2009, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Stara czereśnia-jakie cięcie?

Post »

Dziękuję ślicznie ;:138
wojtecki11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lip 2011, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam , proszę o poradę jak przyciąć widoczne na zdjęciach czereśnie



Obrazek



Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”