Borówka amerykańska sadzenie ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
borówek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2006, o 00:09
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Kontakt:

Borówka amerykańska sadzenie ?

Post »

Dnie dzisiejszego przyszły mi borówki amerykańskie i mam pytanko czy mogą one sobie przezimować w doniczkach przez zimę czy lepiej wsadzić je do gleby już teraz :?: Krzaczki mają ok 1,5 roku
Pozdrawiam wszystkich i dziękuje z góry za pomoc
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wsadź je teraz do ziemi. System korzeniowy się rozrośnie przed zimą i wiosną rozpoczną intensywny wzrost. Jak przygotować podłoże znajdziesz w tematach: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ryka%F1ska
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ryka%F1ska
By poczytać więcej na http://forumogrodnicze.info/search.php?mode=results wpisz "Borówka amerykańska"
A jakie masz odmiany borówki?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
borówek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2006, o 00:09
Lokalizacja: Ustrzyki Dolne
Kontakt:

Post »

Posiadam odmianę - blue crop.
:idea: Zastanawiam się czy nie można by było tego sadzenia przesunąć na wiosnę, gdyż chciałbym dobrze przygotować glebę. I prosiłbym o rade jak to zrobić tzn. czy trzymać borówki w doniczkach czy może gdzieś przesadzić a jak tak to gdzie najlepiej. No chyba, że jest ryzyko, że padną to postaram się wtedy jakoś sprężyć i przygotować glebę wcześniej, choć będzie to baaaardzo trudno. I jeszcze jedno pytanko czym najlepiej odchwaścić pole pod borówkę, głównie oset i pokrzywa. :cry:
Pozdrawiam wszystkich i raz jeszcze dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

odmiana bluecrop jest najbardziej odpowiednia do uprawy.
Sadzenie wiosną jest mniej ryzykowne, gdyż rośliny nie są narażone na przemarznięcie
jednak sadzenie jesienią - przełom sierpnia/września sprzyja lepszemu ukorzenieniu się korzeni.
Zawsze można przykryć podstawę krzewu ściółką.
Przechowywanie doniczek z borówką jest trochę trudniejsze bo musi to bć pomieszczenie chłodne, widne. Nie można dopuścić do przesuszenia korzeni ani ich zalać.

Jak uprawiać krzewy jagodowe a szczególnie, jak przygotować glebę przed ich posadzeniem doradzi Tobie specjalista w tym linku:

http://www.malina.pl/menu.php?id=uprawa_za_01
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Uważam,że można je zadołować razem z doniczkami i przetrzymać tak do wiosny na powietrzu.Jest to bezpieczne.
Podobnie zrobiłam ze śliwą, z tym,że wyciągnęłam ją z donicy,korzenie były w balocie,więc przesadzenie jej na właściwe miejsce wiosną nie poczyniło żadnych strat w korzeniach.
U ciebie system korzeniowy ochroni doniczka,nic nie ryzykujesz.

Na temat sadzenia polecam wiadomości stąd - http://www.borowka.biz.pl/pl/uprawa-borowki?start=2
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

ja na Twoim miejscu posadziła bym borówkę na stałe miejsce
system korzeniowy ochroni doniczka
to żadna ochrona plastikowa doniczka
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Witam,

czy borówkę wysoką należy sadzić parami, czy też może być kilka krzaczków różnych odmian? Wiem, że w przypadku jagody kamczackiej zapylaczami są inne odmiany - jak sprawa wygląda w przypadku borówki? Publikacje zazwyczaj opisują plantacje a mnie interesuje uprawa kilku sztuk i nie wiem czy może być każdy krzaczek inny (jaki to będzie miało wpływ na plenność)?


Pozdrawiam
Jagoda
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jagodzianka pisze:... nie wiem czy może być każdy krzaczek inny (jaki to będzie miało wpływ na plenność)?
Pozdrawiam
Jagoda
Tak jest to nawet wskazane by był każdy krzaczek inny. :lol: Ja mam na działce Bluegold, Berkeley, Bluejay, Bluecrop, Nelson.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

ufff... to dobrze, ponieważ w tym roku posadziłam sobie Patriot, Bluecrop i Darrow i bałam się, że będę musiała w przyszłym roku dosadzić krzaczki do pary a nie mam na tyle miejsca...

Dziękuję Andrzeju za info - pozbawiłeś mnie zmartwienia :)


Pozdrawiam
Jagoda
darkowicz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 gru 2006, o 17:10
Lokalizacja: woj.mazowieckie

Post »

na wiosnę zakładam plantację borówki, na początek do 200 krzewów.

Chciałbym unikąć błędów przy sadzeniu, podzielcie sie mądrymi radami i waszym doświadczeniem z tym związanym. :P
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

darkowicz pisze:na wiosnę zakładam plantację borówki, na początek do 200 krzewów.

Chciałbym unikąć błędów przy sadzeniu, podzielcie sie mądrymi radami i waszym doświadczeniem z tym związanym. :P
Witaj!
Na początku tego postu Erazm podpowiedział ,gdzie mozesz poczytać na naszym forum o borówce. Jest też temat o plantacji ,bo już ktoś o nią pytał. Jeśli po przeczytaniu istniejących wątków będziesz miał jeszcze pytania wtedy bardzo chętnie na wszystkie odpowiemy.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

atomek pisze:ja na Twoim miejscu posadziła bym borówkę na stałe miejsce
system korzeniowy ochroni doniczka
to żadna ochrona plastikowa doniczka
Ale zadołowana doniczka chroni system korzeniowy przed przemarznięciem.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Kinga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2007, o 13:23
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Witam Wszystkich!
Co do przechowywania borówek (i innych roślin) w donicach przez zimę to proponuję zgrupować wszystkie razem i obsypać dużą ilością kory, jednak 100% pewności nie ma czy roślinki skrajne przezimują (zależy od zimy). Bardziej pewne jest zimowanie w gruncie, nawet w donicach a na wiosnę przesadzić na miejsce docelowe.
Hoduje już borówki od kilku lat, mam kilka odmian i co roku uzupełniam kolekcje nowymi odmianami. Ostatniej wiosny musiałam przesadzić kilka sztuk w inne miejsce gdyż towarzystwo malin niezbyt im odpowiadało. Dodam, że na starym miejscu rosły już od 3 lat, ale bez problemów się przyjęły na nowym miejscu. Nawet owocowały! :lol:
Tej wiosny planuje zaszczepić je jeszcze mikoryzą. I moje pytanie - czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia ze szczepieniem borówki mikoryzą? Czy naprawdę daje takie dobre wyniki w plonowaniu?
Nigdy nie mów nigdy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”