Truskawka poziomkowa?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Truskawka poziomkowa?

Post »

Po raz pierwszy dziasiaj spotkałam i kupiłam owoce truskawek o nazwie wg sprzedającego "truskawka poziomkowa". Są cudownie słodkie i aromatyczne. Najlepsze ze wszystkich truskawek jakie kiedykolwiek jadłam!!!
Nie mam zdjęcia, spróbuję zatem je opisac: o wydłużonym kształcie ("sopelki"), bardzo czerwone i bardzo błyszczące.

Czy ktoś może zna tę odmianę? A może ktoś wie, gdzie można kupić sadzonki?

Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie znam takiej odmiany truskawki, co nie znaczy, że takiej nie ma :lol:

Ale:
- truskawka pochodzi od poziomki leśnej, to jedna rodzinka :D
- im świeższe truskawki, tym bardziej błyszczące owoce. Im dłuższy czas od zbioru, tym bardziej matowieją (wysychają, a na koniec pleśnieją albo gniją...)
- im mniej dostają wody, tym mają drobniejsze owoce
- im więcej słońca - tym są słodsze

A więc właściwie kupiłaś zwyczajne świeże truskawki z ogródka przydomowego, gdzie oszczędza się na podlewaniu, za to pogoda nie szczędziła im ciepełka i słońca, i stąd takie pyszne owoce :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Niestety nie Nalewko, to nie były zwykłe świeże słodkie owoce, to była jakaś dziwna niezwykła odmiana truskawki, a to że sprzedawca na bazarku nazwał je "poziomkowymi" to nazwa potoczna. Mówił jeszcze, że tylko jeden człowiek w Polsce je hoduje. Te truskawki znacznie różnią się wyglądem od zwykłych (wygląd podobny do odmiany Gariguette - takie znalazłam w necie), a przede wszystkim różnią się od zwykłych truskawek smakiem i aromatem (i to na pewno, jak sądzę, nie sprawa nasłonecznienia i miejsca). One rzeczywiście przypominają baaaaardzo duże leśne poziomki.

Jeżeli one są rzeczywiście takie niespotykane to spróbuję, może uda mi się uzyskać sadzonki z nasion z tych kupionych owoców, chociaż nigdy siałam truskawek z nasion. Przeczytałam sobie wątek o sianiu z nasion, wprawdzie raczej dotyczy on poziomek, a one same się wysiewają w niespodziewanych miejscach, ale może... oby... się udało.

Mam nadzieję, że nasiona truskawek nie muszą przejść przez ptasi lub "inny" układ trawienny :D żeby wykiełkować!

Może ktoś ma jakieś doświadczenia i posłuży pomocą?

Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Aha, to raczej nie Thuriga, obejrzałam je sobie na zdjęciach, piszą że "owoce ogromne" chociaż zgadza się, że w smaku podobne do poziomki i bardzo słodkie.

Pozdrawiam. Ania Obrazek

zrobiłam zdjęcie chyba marnej jakości i biorąc pod uwagę, że po raz pierwszy wklejam, to nie wiem czy się uda.

Pozdrawiam. Ania
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

To na jakość truskawek wpływa skąpe podlewanie?? Ale jak są takie susze to słońce może wypalić cały krzak i nic nie będzie??
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Aniu, słyszałam, że naukowcy w Lublinie zrobili udaną krzyżówkę truskawki z poziomką, może to jest to? Ja siałam nasionka wyjęte z owoców, można tak zrobić. Przygotuj się na raczej słabe kiełkowanie. Wydłubane z owocu to bardzo słabo wzeszły, natomiast z owocu przetrzymanego, aż prawie zgnił - trochę lepiej. Podobno dobrze jest trzymać je parę tygodni w lodówce w mokrym piasku przed wysianiem, ale nie próbowałam.
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

micka pisze:To na jakość truskawek wpływa skąpe podlewanie?? Ale jak są takie susze to słońce może wypalić cały krzak i nic nie będzie??
No wpływa. W czasie kwitnienia powinny mieć dużo wody. Gdy w czasie dojrzewania mają jej dużo to tracą smak. W czasie suszy są drobne i szybko się kończą.
Awatar użytkownika
zanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1852
Od: 24 maja 2008, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki, Lotta
Spróbuję posiać na 3 sposoby (zostawiłam sobie 3 owocki). Wprawdzie one raczej się szybciej wysuszą niż zgniją, ale wypróbuję też sposób z lodówką.

Pozdrawiam. Ania
mimixa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2010, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawka poziomkowa?

Post »

ta truskawka to odmiana Thuriga bez dwoch zdan;P nawet na pol zielona smakuje bosko, ma ogromne owoce i charakterystyczne bordowe orzeszki,
Rolmarket

Re: Truskawka poziomkowa?

Post »

Na jakość truskawek jako owoców wpływa szereg czynników,często podlewanie oraz nadmierne słońce również,wpływ ma prawie wszystko. Kiedyś widziałem ta odmianę,ale nie były ani słodkie ani aromatyczne,wiec może były podobne tylko kształtem.
oskar1107
50p
50p
Posty: 61
Od: 29 cze 2008, o 14:09
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Truskawka poziomkowa?

Post »

Jako dziecko pamiętam, że jadłem przepyszne truskawki o smaku poziomek. Bardzo pachniały i były słodziutkie. Te truskawki porastały dawny ogród w nieistniejącym od dawna młynie nad niewielką rzeczką. Truskawki bardzo mocno zdziczały i znaleźć je można było pośród wysokich traw. Między świeżo posadzonymi drzewami leśnymi. Te truskawki do dziś tam rosną, ale niestety nie smakują tak jak kiedyś. Pewnie mikroklimat ówczesny się zmienił i smakują nieźle, ale nie tak jak wtedy - poziomkowo.
Pozdrawiam serdecznie!
magdalenka
100p
100p
Posty: 110
Od: 5 lis 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Truskawka poziomkowa?

Post »

Na wiosnę będę próbowała swoich sił w wysiewaniu truskawki poziomkowej. ;:108
Pozdrawiam
Magdalenka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”