Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  
Autor Wiadomość
suzana
 Tytuł: Re: Śliwa - jaka to odmiana?
PostNapisane: 16 wrz 2010, o 23:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Dziękuję za informacje :D , trochę zawiedziona jestem że to mogą być śliwy japońskie bo wiadomo klimat nie ten.Jutro może uda mi się odczytać odmianę. :wit

pomolog
PostNapisane: 23 wrz 2010, o 19:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie ten klimat dla tych konkretnie odmian - tak będzie lepiej.
Pozdrawiam :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

suzana
PostNapisane: 24 wrz 2010, o 01:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Nie było już tych śliw na targu, tylko 1 raz je widziałam, nazwy też nie znam.

radekk
 Tytuł: Re: Co to za śliwa?
PostNapisane: 27 mar 2011, o 23:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
kogra napisał(a):
Co to za śliwa?-bardzo stara odmiana,drzewo z którego są te owoce ma grubo ponad 50 lat.Śliwki wielkości dużej węgierki o wspaniałym zapachu i aromacie korzennym,bardzo słodkie,pestka łatwo odchodzi od miąższu,kolor owocu od jasno żółtego
do intensywnego żółtego.Nie robaczywieją!!!Może ktoś wie jak nazywa się ta odmiana?

Obrazek Obrazek Obrazek

Witam wszystkich forumowiczów. Pierwszy raz się pojawiam na forum chociaż niektóre osoby znam już z innego forum a mianowicie http://www.winogrona.org. Ponawiam pytanie koleżanki odnośnie tej śliwy. Na działce u rodziców była identyczna bardzo stara śliwa i owoce były bardzo słodkie jak dojrzały, o posmaku troszkę miodowym z silnym aromatem. Kolor miały żółty (niedojrzałe były zielonkawo-żółte), miały po stronie nasłonecznionej lekki rumieniec czerwony a raczej małe plamki bordowo-brązowe lub czerwone przy pełnej dojrzałości. Miąższ i kształt jak na zdjęciach a wielkość 4-5cm długości, 3,5cm szerokości (jajowate). Dojrzewały pod koniec wakacji (koniec sierpnia) lub na początku września. Były wyborne i super kompoty z nich wychodziły. Robaki bardzo chętnie nawiedzały te śliwki, jednak mniej niż np stanleya i śliwkę NN podobną do węgierki wenghaima ( siewki z pestek które owocowały bardzo obficie jednak naprzemiennie co 2 lata). Niestety nie mamy tej działki a jakieś siewki mogę zdobyć ale nie wiem czy się to uda bo drzewo zostało ściete podobnie jak reszta drzewek. Czy ta śliwka to może Emma Leppermann?
A może to Pańska żółta:
Cytuj:
Pańska żółta. Wydaje średnie owoce, żółte, owalne, wspaniałe w smaku, słodkie i o specyficznym ?miodowym? (tak przynajmniej mnie się kojarzy) zapachu. Jest to drzewo niezwykle płodne, średnio silnie rosnące, dające sporo odrostów korzeniowych, na mróz wytrzymałe. Owoce tej odmiany bardziej nadają się na deserowe niż na przetwory.

Cytuj:
Emma Leppermann - drzewo rośnie bardzo silnie, tworzy szeroką koronę, rozłożystą, w zarysie owalną z konarami wyrastającymi ukośnie i z licznymi rozgałęzieniami drugiego rzędu, owoce średniej wielkości lub duże, miąższ żółtopomarańczowy, galaretowaty, średnio soczysty, owoce dojrzewają w pierwszych dniach sierpnia.

Poproszę o typy odmian

S_H_A_D
PostNapisane: 4 sie 2011, o 13:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam proszę o podział wymienionych odmian śliw: 'Cacanska Rana', 'Silvii' inaczej '(Silvia)', 'Ulena', 'Jubileum', 'Rekord', 'Jojo', 'Vision', 'Empress', 'Oneida', zaszczepionych na ałyczy, na te które posiadają największą siłę wzrostu i ogólnie wyrosną na duże drzewa, oraz na te które osiągną mniejsze rozmiary. Z góry dziękuję S_H_A_D

Rossynant
PostNapisane: 5 sie 2011, o 21:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
radekk napisał(a):
kogra napisał(a):
Co to za śliwa?-bardzo stara odmiana,drzewo z którego są te owoce ma grubo ponad 50 lat.Śliwki wielkości dużej węgierki o wspaniałym zapachu i aromacie korzennym,bardzo słodkie,pestka łatwo odchodzi od miąższu,kolor owocu od jasno żółtego
do intensywnego żółtego.Nie robaczywieją!!!Może ktoś wie jak nazywa się ta odmiana?

Kilka typów:
Jefferson - Aromatyczne, od słońca dostaje rdzawe plamki. Ale miąższ nie odchodzi całkowicie.
Biała Śliwa - popularna przed wojna. Miąższ odchodził dobrze od pestki, słodka, z plamkami - ale nie wiem czy owoce takie duże, z tym że pamięć z dzieciństwa może mylić...
Ontario - podobne, ale owoc chyba powinien być bardziej okrągły, trochę w stylu Uleny.
Były też podobne odmiany od naszych sąsiadów z południa, bałkańskie; na węgrzech czy słowacji wciąż je mają, nazw nie podam niestety.

Przytoczona Emma Lepperman nie pasuje: owoce zaczerwienione, nie są słodkie i pestka nie oddziela sie dobrze.
:wit

pomolog
PostNapisane: 6 sie 2011, o 12:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
S_H_A_D napisał(a):
Witam proszę o podział wymienionych odmian śliw(...)zaszczepionych na ałyczy, na te które posiadają największą siłę wzrostu i ogólnie wyrosną na duże drzewa

Podział może być jedynie schematyczny, ponieważ jest uzależniony od warunków glebowych i mikroklimatycznych. Wypisałem sobie te Twoje odmiany i na podstawie obserwacji można je podzielić na takie sześć grup. Najsilniej będą rosły drzewa Renklody Uleny. Moim zdaniem trzeba nawet przemyśleć sens sadzenia ich na tej podkładce. Do grupy 2 zaliczyłbym trzy odmiany, które będą rosły silnie (podobna wysokość +/-): 'Silvia', 'Vision' i 'Record'. Ta ostatnia może być nieco mniejsza niż dwie pierwsze - podobnie jak odmiana 'Jojo' (na ałyczy tworzy bardzo rozłożyste i silnie rosnące drzewa). I tutaj stawiam taką gruuubą krechę. Co ona oznacza? że moim zdaniem, odmiany powyżej przeznaczone do produkcji amatorskiej należy wybierać raczej na siewkach ww - a na ałyczy jedynie w przypadku słabych, mniej żyznych gleb. Te poniżej "kreski" (o nich za moment) można już spokojnie sadzić na obu podkładkach (przynajmniej jeżeli mowa o wzroście drzew - bo są przecież i inne, ważniejsze kryteria). Średni wzrost drzew będzie charakteryzował odmiany: 'Oneida', 'Čačanska Rana', 'Jubileum' (prawdopodobnie w tej kolejności - choć jak już wspomniałem warunki mogą to skorygować). Najniższe będą drzewa odmiany 'Empress', ale dopiero po kilku latach owocowania (wcześniej mogą rosnąć nieco silniej - podobnie jak te z grupy trzeciej).
Schematycznie widziałbym to tak:
'Renkloda Ulena' 1
'Silvia' 2
'Vision' 2
'Record' 2-3
'Jojo' 3
----------------------
'Oneida' 4
'Čačanska Rana' 4-5
'Jubileum' 5
'Empress' 6

Pozdrawiam serdecznie :wink:

S_H_A_D
PostNapisane: 6 sie 2011, o 15:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Ogromne dzięki pomolog. Mój podział oparty na tym co jest umieszczone w krótkich opisach tych odmian zamieszczonych w Internecie wygląda tak:
1 'Vision'
2 'Ulena'
2 'Silvia'
2 'Cacanka Rana'
3 'Record'
3 'Jojo'
4 'Jubileum'
5 'Oneida'
6 'Empress'
Tak więc mniej więcej by się zgadzał z twoim podziałem, największa różnica to 'Cacanska Rana' w większości opisów jest informacja o silnym wzroście i strzelistej koronie, co mnie zmyliło i dałem jej wysoką pozycję. Nie mniej jeszcze raz ogromne dzięki, teraz będę wiedział które posadzić w pierwszym rzędzie a które w drugim, tak żeby te pierwsze rosły mniejsze i nie zasłaniały tych drugich.
Co do tej grubej kreski w twoim podziale i odradzaniu kupowania tych odmian powyżej niej (tej kreski), zaszczepionych na ałyczy to w tym 'wybacz' akurat cię nie posłucham. A nie posłucham dlatego że jako chyba już wyjątek, gustuję i wolę duże drzewa owocowe, a zbieranie owoców z drabiny nie jest dla mnie utrapieniem i męką ale zajęciem przyjemnym, które bardzo lubię wykonywać. Tak więc jeżeli odradzasz kupno tych drzewek szczepionych na ałyczy jedynie ze względu na siłę wzrostu to akurat mnie to nie przeszkadza, no chyba że odradzasz jeszcze z jakiegoś innego powodu?

pomolog
PostNapisane: 6 sie 2011, o 20:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Głównie mam na myśli wielkość plonowania... moim zdaniem przy ałyczy więcej pracy, pielęgnacji, cięcia i "gałęzi" - a niekoniecznie więcej śliwek ;) Dlatego jeżeli dysponujemy odpowiednią glebą nie jest to właściwa podkładka - szczególnie na ogrody... przecież tu priorytetem jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca. I tak z reguły mamy go za mało :)
Pozdrawiam serdecznie :wink:

chrzan90
PostNapisane: 26 wrz 2011, o 09:38 
50p
50p

---
kogra napisał(a):
do intensywnego żółtego.Nie robaczywieją!!!Może ktoś wie jak nazywa się ta odmiana,albo gdzie takie drzewko można kupić?

Obrazek Obrazek Obrazek

jest to odmiana śliwy "żniwka"

S_H_A_D
PostNapisane: 22 lis 2011, o 18:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam mam pytanie odnośnie klonów Węgierki Zwykłej czyli 'Tolar', 'Nectavit' oraz 'Promis'. Wiem że różnią się one między innymi terminem dojrzałości zbiorczej i chciałbym wiedzieć który klon jest najwcześniejszy a który dojrzewa najpóźniej? Z tego co wyczytałem 'Tolar' dojrzewa średnio 5 dni wcześniej niż Węgierka Zwykła, 'Promis' w tym samym terminie co Węgierka Zwykła, a 'Nectavit' średnio 5 dni później niż Węgierka Zwykła. Chciałbym żeby ktoś potwierdził czy aby na pewno tak to po kolei wygląda.

S_H_A_D
PostNapisane: 4 kwi 2012, o 23:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Mam dwa pytania:
1. Które odmiany botaniczne śliwy domowej rosną największe, i czy w ogóle da się tak zbiorczo sklasyfikować pod względem siły wzrostu wszystkie odmiany hodowlane z danej odmiany botanicznej?
Generalnie podaje się że największe rosną Renklody a liderem siły wzrostu wśród śliw jest 'Renkloda Ulena'. Faktycznie odmiana ta rośnie bardzo silnie ale widziałem śliwy sporo większe od tej i były to 'Węgierki Zwykłe' na własnych korzeniach, największe śliwy jakie widziałem, większe niż siewki Ałyczy, dobrze je znałem bo do ubiegłej jesieni rosły na moim podwórku. Z kolei ktoś podawał że Węgierki należą do śliw o średniej silne wzrostu. A co z Mirabelkami, zdaje się że one również silnie rosną? Mam zamiar posadzić kilka odmian Mirabelek, Renklod oraz Węgierek i nie wiem które dać jako pierwsze (najniższe) a które jako ostanie (najwyższe).
2. Poproszę o kilka propozycji najwcześniejszych (znacznie przed 'Hermanem', 'Ruth Gerstetterem' czy 'Dianą') i najpóźniejszych (sporo późniejszych niż 'Węgierka Zwykła' czy 'Oneida') odmian śliwy domowej.

Rossynant
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 00:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Od tyłu zacznę - jest sporo śliw późniejszych niż wymienione ale ich nie chcesz - nie dojrzeją. Nie są uprawiane w Polsce.
Mam Elenę - typowa węgierka, bodaj krzyżówka stanleya i zwykłej, bardzo późna ale jeszcze smaczna dochodzi (sezon tutaj 225 dni). Polecę. Nie choruje, na drzewie się trzyma; jak nie zbiorę to wisi i wisi - aż można z drzewa zdjąć suszone ;:173
President - u mnie jeszcze dojrzeje, bardziej na północ raczej nie (o smaku mówię, nie o zrywaniu twardych na handel ledwo stracą zielony kolor). Istnieje też pełno jego krzyżówek z innymi, moim zdaniem gorsze smakiem, ale handlowe. Prezenta, o której wszakże źle mówią, lecz smakowo też dobra. Są odmiany Na Top-coś, Topking przykładowo, Bluebell, Haganta. Nie znam, poza tym że jadłem niektóre - i dlatego nie znam :lol: Ale w handlu oczywiście dojrzałych nie kupi.
Anna Spath - dojrzewa w październiku - albo i nie dojrzewa... Jeśli cały wrzesień jest lato, to smaczna.

Wczesne: przed Ruth Gerstetter mało co jest. Jeszcze kilka odmian jest równie wczesnych - i są to pochodne Ruth (jak Herman)... wcześniej to ałycze :wink: Ale ta 'wczesna dojrzałość' Ruth jest dyskusyjna, bo niby można ją zerwać ale smaku nie ma kompletnie - i z czasem może nabrałaby należytego smaku, gdyby się nie osypała :? Prawie równo jest Lutzelsachska, w lipcu jeszcze Wczesna Riversa, Wczesna Laxtona, Brzoskwiniowa, Dobra z Bry, Magna Glauca, Early Prolific etc. Wszystkie smaczniejsze. Jest nowa Diana (Althana x Wczesna Riversa) podobno smaczna. Która kiedy zależy też od sumy temperatur. Cacanskiej Rany osobiście nie polecę.

Z siłą wzrostu gorzej. Nie pisałem tu gdzieś? Opisy u sadowników są mylące, bo za 'silne' uchodzą drzewa dające liczne i długie przyrosty, a nie duże korony. W końcu to się tnie intensywnie i karczuje po nastu latach - co kogo obchodzi rozmiar normalnie wyrośniętego drzewa? :lol:
Generalnie renklodowate rosną silnie, długimi przyrostami - i nie wyhamowują, drzewa wychodzą duże a przede wszystkim rozłożyste.
Niektóre rosną szybko za młodu, czyli w zasadzie silnie - ale stają i drzewo ostatecznie duże nie jest. Te takie owalne 'angielskie' dla przykładu.
Węgierka zwykła i jej pokrewne rosną średnio, krótszymi przyrostami i zatrzymują się, dając drzewa niewielkie (tj powiedzmy 6-8-metrowe - u mnie). Mirabelka z Nancy - o ile mogę już ocenić - rośnie tak jak węgierka, a jest silniejsza niz inne mirabelki.
Inne - to trzeba by sprawdzić...
Węgierka Cukrowa czy Wangenheima rosną silnie, nawet bardzo - z tym że przyrosty nie są tak długie jak u renklody, wolniej to idzie ale drzewo potężne. Prezydent chyba też tak ma. To u mnie...
Ale sam wzrost jest bardzo ograniczany na suchszych miejscach - i to renklody w suchszych warunkach kiepsko rosną, a węgierki dają radę. Może się więc okazać że na suchszym i gorszym (zimnym) będzie odwrotnie. Było tak u rodziny kiedyś. Suchszy zbyrek, północna wystawa, generalnie chłodne stanowisko. Renklody doszły do może 5 m (wszerz i wzwyż) a za to Stanley - powinien być słabszy i się zatrzymać - rósł i rósł... aż spotkały siekierę bo za duże były :lol:
:wit

S_H_A_D
PostNapisane: 5 kwi 2012, o 11:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
;:180 Rossynant ;:180 Ty to masz wiedze dopiero.
Tak też myślałem że ciężko będzie określić ogólnie samą odmianą botaniczną siłę wzrostu, przecież różne odmiany hodowlane wchodzące w ich skład mogą się znacznie różnic siłą wzrostu. Co do tego suchego i zimnego stanowiska to ważna informacja, u mnie w takim razie może się okazać że Węgierki przerosną Renklody. Z drugiej strony ja zamierzam regularnie podlewać przez pierwsze 5 lat wzrostu, no i słońca przez te pierwszych 5 lat też im nie braknie, ciepło będą mieć. Teraz sam nie wiem co dać jako najsilniejsze, chyba jednak te Renklody dam na koniec jako największe, wcześniej Węgierki a na sam początek Mirabelki.
Z Renklod będę chciał zasadzić 'Renklode Althane', 'Renklode Ulene', 'Renklode Ulene Czerwoną' (nie wiem czy to sport, mutant czy klon jakiś, podobno nieco inna w smaku), 'Renklode Morelową' (nazwa własna sprzedawcy, owoc różowy, brak właściwej identyfikacji, odmiana bardzo stara) i jak się uda to 'Renklode Zieloną Wczesną', 'Renklode Zieloną Wielką' (sprzedawca ma jako 'Renklode Zieloną' i tutaj koniec nazwy, więc nie wiem co dokładnie ma za odmianę), 'Renklode Złocistą' oraz 'Renklode Reforme'.
Z Węgierek to co się uda sporo tego jest, a z Mirabelek to 'Mirabelka Flotowa', 'Mirabelka z Metz', 'Mirabelka z Nancy' oraz jak się uda to 'Brennergold', 'Bellamira' oraz 'Miragrande'.
Co do 'Cacanskiej Rany' to znam Twoją opinię na jej temat, ale dla mnie to jak na razie najsmaczniejsza śliwa z tych wszystkich węgierkowatych. Choć ja spożywam wyłącznie kupne śliwy, swoich jeszcze nie mam, a owoce tej odmiany u mnie sprzedają całkowicie dojrzałe, co ma kolosalny wpływ na smak.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 154 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: bioy i 27 gości