Śliwa - jaka to odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam widzę że zawarł się tutaj ciekawy wątek odnośnie śliw. Korzystając z obecności w tym temacie specjalistów od śliw chciałbym przedstawić swój problem. W tym roku zamierzam właśnie zasadzić kilka drzewek śliw ale nie do końca wiem jak to jest z zapylaniem śliwy. Mam na uwadze kilka odmian, ale one wymagają zapylacza a te zapylacze już ciekawą odmianą nie są (chodzi głównie o to że zapylacze są podatne na choroby np. szarkę i mogą ją przenosić na inne śliwy w moim sadzie) więc nie chce sadzić dwóch drzewek tylko po to, żeby z jednego były ciekawe owoce a drugie służyło tylko do zapylenia.
- Tak więc czy śliwy odmiany: Silvii, Jubileum, Record są samopylne czy obcopylne, a jeżeli obco, to jakiego zapylacza wymagają ?
- I kolejne pytanie, jaki zapylacz powinienem dobrać do śliwy Vision ?? wiem że polecany jest President ? ale ta odmiana jest strasznie podatna na gnicie owoców. Sama śliwa President według opisów prezentuje się znakomicie, ale wyczytałem że nieraz i 80% owoców może być porażone zgnilizną. Jako ewentualny zapylacz polecany jest także Empress ? ale to odmiana także podatna na choroby.
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

sprawdź czy renkloda ulena nie moze być zapylaczem do tych odmian. Ona jest dość uniwersalnym zapylaczem.
Pozdrawiam.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Pamologu ratuj ;)

Przyznam się, że w swoim sadzie nie wszystkie odmiany mam zidentyfikowane, dlatego mam prośbę o pomoc w identyfikacji tej sliwy. Chciałbym to wiedzieć dlatego, że jest ona bardzo smaczna i chciałbym dokupić jeszcze jedną, może dwie.Owoce są duże, nawet bardzo duże, sporo większe od owoców węgierki Dąbrowickiej, jeszcze nie są w pełni dojrzałe (małopolska). Pestka dobrze odchodzi od miąższu, być może fotka pomoże w rozpoznaniu tej odmiany:
Obrazek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Kupowałeś kiedyś odmianę 'Jubileum'?
Pozdrawiam :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

pomolog pisze:Kupowałeś kiedyś odmianę 'Jubileum'?
Pozdrawiam :wink:

Nie jestem pewien, ale raczej nie. Piszą, że Jubileum dojrzewa w tym samym czasie, co węgierka Dąbrowicka, a moja węgierka miała dojrzałe owoce jakieś 2-3 tygodnie temu.
A może to Amers, albo któraś z cacanskich?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Podobna jest 'Cacanska Rana', ale nie napisałeś czy to śliwa wczesna czy późna (zakładałem więc, że zrobiłeś zdjęcie i wysłałeś).
Pozdrawiam :wink:
cx

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam.

Jeśli zdjęcie to zrobiono "teraz" to jest to Amers.

PS.:2-3 drzewka....masz tak dużą rodzinę???

:wit
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Tak, zdjęcie zrobionie zostało teraz.
Mam miejsce w sadzie, więc trzeba coś dosadzić, a na dobre sliwy zawsze znajdą się amatorzy, nawet wsród czworonogów :)

Obrazek
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

To to samo drzewo? Ta sama odmiana???
Pozdrawiam :wink:
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Nie, to inna odmiana, ma owoce mniejsze niż ten domniemany Amers, bardziej niebiesko-fioletowe, jedyne, co ich łączy, to podobny termin dojrzewania owoców.Masz może pomysł, co to mogłoby być?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

"Strzelać w ciemno" zawsze można, ale tym bardziej wprowadzić w błąd... ja nawet nie upierałbym się przy "Krzysiowym" Amersie - ale jeżeli owoce są nie w pełni dojrzałe to i barwa i kształt pasują... ale... może spróbuj sam się "pobawić" w rozwiązanie tej zagadki :wink: Poprzeglądaj dostępne zdjęcia w necie, katalogach, książkach i spróbuj na podstawie barwy, kształtu owoców (możesz też sugerować się liśćmi - kształtem, długością) wybrać najbardziej pasujące Ci odmiany i jednocześnie (to też ważne) wykluczyć odmiany wyraźnie się różniące. Zupełnie inaczej wygląda takie rozpoznawanie "na żywo", przy drzewku. W takim przypadku możesz dodatkowo rozkroić owoce, obejrzeć miąższ, pestkę itd. Zdjęcie bardzo często wprowadza w błąd - wystarczy wybrać nietypowe dla odmiany owoce :wink: Czekam na Twoje propozycje
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Przepraszam,ale nie mogłem sie powstrzymać
Odmiana a raczej rasa najpopularniejsza w Polsce-dachowiec :D :;230
cx

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Witam.

Trudno jest odgadnąć(poza rasą kota :) ) odmianę z takiego zdjęcia.Zdjęcie owoców powinno być lekko z góry i z boku.Fotografia od dołu może być bardzo myląca.Poza tym należłałoby je doświetlić aby lepiej było widać kolor.Przydały by się też ine informacje,np.: średnia masa owocu,łatwość odchodzenia pestki od miąższu,termin dojrzewania-w stosunku do innej odmiany co do której mamy pewność i wreszcie podkładka-różnica w dojrzewaniu między WW a ałyczą może nawet do tygodnia dochodzić.Ja rozumiem Poma bo jemu nie wypada strzelać przy tak szczątkowych informacjach i jednocześnie przy tak dużej liczbie możliwych do dopasowania odmian.

:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”