Śliwa - jaka to odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Jestem pewna. I jestem też pewna, ze te śliwy, które rosną teraz to odrosty. Zrobiłam wywiad po rodzinie :wink: Przecież niemożliwe jest, żeby "śliwa matka" żyła powyżej 100 lat. To muszą być odrosty. Nikt tam nie szczepił drzew, a już na pewno nie przez ostatnie 30 - 40 lat. Wcześniej tak. Pamiętam stareńką jabłoń, która rodziła z jednej strony jabłuszka zielone, z drugiej czerwone. Fascynowała mnie jak byłam dzieckiem.
Dowiedziałam się jeszcze, że te odrosty, nie wszystkie są tak samo smaczne. Tzn. rośnie tam drzewko o owocach podobno mniej słodkich. Ale ponoć pobierane od tych smacznych powtarzają cechy. Osobiście jadłam i zbierałam z obu i uważam, że obie są tak samo smaczne i słodkie.

Śliwka zagadka ponadto w zasadzie nie choruje i nie robaczywieje. A niezebrane owoce ponoć wiszą na niej niemalże do mrozów, robiąc się niemożliwie słodkie. Obsychają tylko. Choć pewnie u mnie, gdy już zaowocuje, robaki się pojawią. W cuda nie wierzę.
Czy tak będzie, przekonam się za jakiś czas. Na razie martwię się, czy mi te moje sadzonki przezimowały. Jakby co to na wiosnę jadę tam z łopatą i kopię...Może i tak pojadę, nakopię więcej i popróbuję z tym szczepieniem? Poczytam, może mi się uda? Mam czas do lata - potem żegnaj dzieciństwa kraino... :(

Jaka to odmiana - nikt nie wie. Z pewnością jakowaś węgierka.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Spacja jak dysponujesz aparatem zrób zdjęcie w czasie owocowania .Na pewno znajdą się osoby co poznają.
Odnośnie przekazywania cech itp przez drzewa to podam z własnej obserwacji.Mam jabłoń(rośnie na miedzy więc wspólna) wyrosła z pomocą natury.(mam w pobliżu szczepioną kosztelę starą 70-80 lat).Nie wiedziałem co to jest.Kiedy zaowocowała zjadłem jabłko i ku mojemu zdziwieniu jest to kosztela.No prawie. :D Kolor ten sam ,smak podobny tyle,że bardziej taka sucha mniej soczysta(a to lubię w jabłkach najbardziej)słodka.Ale niech zostanie taka jaka jest.Summa summarum jabłka całkiem dobre,lepsze od niektórych,,dzisiejszych mało jadalnych wynalazków.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Pewnie już nie będę miała okazji zrobić jej zdjęcia w czasie owocowania. Jak pisałam posiadłość na której rośnie, zostanie sprzedana i nie będę miała tam po co jeździć. A jechać 120 km po ty tylko, żeby robić zdjęcia śliwom to trochę nie bardzo. Chyba, że coś się wydarzy i akurat będę tam w tym czasie to zrobię. Gdybym tylko wiedziała, że te śliwki mają taką piękną historię obfociłabym je już dawno.
Dlatego tak mi zależało, żeby przeflancować jakoś tę śliwę do mojego ogrodu. Namówiliście mnie do eksperymentów ze szczepieniem. ;:138

A te dawne jabłka faktycznie były smaczniejsze.
Kiedyś jadłam (18 lat temu) takie fajne, podłużne, żółto czerwonawe. Niepozorne bo małe. Sok cieknący po brodzie i rękach, aromat niepowtarzalny i moja ulubiona konsystencja - wgryzać się w jabłko i słuchać jak trzeszczy...mmmm...
Albo dawne papierówki.... ;:170
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Pomału tworzy się offtopic.Zaraz wpadnie moderek i powie:basta :D
Ja zamierzam(nie wiem teraz czy na jesieni) pobrać u sąsiada z jabłonki odrosty i zaszczepić na antonówce.Pomoże to uchronić wartościową jabłonkę.Owoce małe ,kolor rubinowo-czerwony.
Późna-listopad a nawet w grudniu jeszcze wiszą na drzewie.Baaaaardzo słodka i dobra,soczysta.
Może nie odzyskamy oryginału, ale pomimo tego uważam,że warto.Ocalić od zapomnienia. :D
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Jeśli masz odrosty (nie powinny przemarznąć, jeśli są zadołowane), które, jak potwierdziłaś, powtarzają cechy , to nie musisz nic szczepić :D Rozumiem, że drżysz o powodzenie tego przedsięwzięcia, bo nie znając odmiany, raczej cienko byłoby ze znalezieniem takiego drzewka. W lecie, jeśli tam będziesz, możesz ewentualnie pobrać tegoroczne gałązki do letniej okulizacji (oczkowania) - ale to jeśli twoje młode drzewka z wykopków zawiodą.
Suzi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 kwie 2010, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: beskidzka mieścina

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Im dłużej i więcej przeglądam forum, tym bardziej zazdroszczę sadownikom!

Pomyliłam się z powołaniem, zamiast owoce malować powinnam je hodować, ależ się można rozsmakować ;) Czyż na wzór piwnych festiwali, nie powinno być latem i jesienią festiwali owocowych ?:)))

Wracając do śliw.


Amers
, kiedy owocuje i czy trudno się ją prowadzi, co z zapylaczem (dręczący mnie to ostatnio ;) ) Kiedyś rosła u rodziców ( tak wnioskuję biorąc pod uwagę opis tej śliwy na forum), ale niestety drzewo uschło :|

Planuję posadzić węgierkę, i teraz mam pytanie. Węgierka.Dąbrowicka, Herman, Hanita? Chodzi mi o słodkie aromatyczne owoce, i odchodzącą skórkę od pestek. Wczesna może mieć za mało słońca więc późniejsze są słodsze? Czy to prawidłowe rozumowanie??


Poza tym co zapylaczem (jeśli jest potrzebny powyższym gatunkom)
W pobliżu rośnie stara węgierka (nie wiem jaki gatunek) trochę podsychają jej (odkąd pamiętam) gałęzie. Czy to znaczy, że jej życie dobiega końca?


Dzisiaj już maj, czy czas sadzenia drzewek minął i trzeba czekać na jesień?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Suzi pisze:...Czyż na wzór piwnych festiwali, nie powinno być latem i jesienią festiwali owocowych ?:)))
Ależ takowe bywają - choć uczciwie trzeba przyznać, że szczególnie popularne są u naszych południowych (Czechy, Słowacja) i zachodnich (Niemcy) sąsiadów :wink: Jak będziesz zainteresowana, wyślę zaproszenie. Co roku jestem na takiej wystawie połączonej z degustacją tuż za naszą zachodnią granicą. Wspaniała atmosfera, ludzie, przy okazji trochę "treningu" językowego :D
Suzi pisze:...Amers, kiedy owocuje i czy trudno się ją prowadzi, co z zapylaczem (dręczący mnie to ostatnio ;) ) ...
Owocuje w połowie września, jest częściowo samopłodna - więc zawiązuje owoce i bez udziału innych odmian, choć plon jest wyższy kiedy w sąsiedztwie mamy którąś z Cacanskich, 'Bluefre' czy Stanley'a. Miąższ dobrze odchodzi od pestki (nie skórka od pestki - jak sugerujesz ;) ).
Suzi pisze:...Wczesna może mieć za mało słońca więc późniejsze są słodsze? Czy to prawidłowe rozumowanie??
Nie. Oczywiście pewna zależność jest - im więcej słońca, tym przemiany cukrów są inne i owoce wydają się słodsze - ale nie ma to związku z porą dojrzewania owoców (chyba, że zdecydujesz o odmianach potrzebujących bardzo długiego okresu ciepła - to inna kwestia. Takie po prostu mogą nie dojrzewać w naszym klimacie).
Pozdrawiam serdecznie ;)
Suzi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 kwie 2010, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: beskidzka mieścina

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

he he, przejęzyczyłam się

oczywiście chodziło o odchodzenie miąższu od pestki :)

pozdrawiam ;)
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Przejęzyczenie, przejęzyczeniem - ale są i osoby, którym zależy na dobrym odchodzeniu skórki od miąższu (ułatwiającym robienie przetworów np. powideł) :)
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

A czy Dąbrowicka też jest częściowo samopłodna? :roll:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

Niestety - odmiana typowo obcopylna
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

No to szkoda, bo u mnie ona strasznie wyrywna w kwitnieniu - może jak drzewa podrosną, i będzie duuuużo kwiatów, to będzie lepiej :wink:

A jeśli jeszcze mogę Cię, Piotruś, pomęczyć, to zapytam - jak bardzo WW jako podkładka zwalnia wzrost? Dąbrowicką mam właśnie na tej podkładce, i jest maleńka (co prawda dopiero w zeszłym roku trafiła do gruntu, ale była kupowana jako doniczkowa, i potem przez początek sezonu rosła w sporej donicy.
Kwitnie za to jak dzika, rok temu to samo :;230
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Śliwa - jaka to odmiana?

Post »

W porównaniu z ałyczą sporo - w zależności od odmiany od 25 do nawet 50 %
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”