Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

U mnie jeszcze nie ma, ale robinia już od kilku dni kwitnie.
Dziś opryskałem mospilanem, mam co prawda odmiany dojrzewające na pograniczu ataku, ale drzewa obsiadła mszyca mnożąca się w szybkim tempie.
Pozdrawiam, Maciek.
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

no... własnie mszyca.. pożera mi pomidory.. co dobrego ekologicznego na nią? jakieś sprawdzone specyfiki?
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

anae31 pisze:no... własnie mszyca.. pożera mi pomidory.. co dobrego ekologicznego na nią? jakieś sprawdzone specyfiki?

Biedronka, złotook?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jankiel pisze:uwaga, dzisiaj na stronie PIORIN w kilku powiatach mazowieckich pojawił się komunikat o zagrożeniu nasionnicą trzaśniówką. Sprawdźcie czy u was się już przypadkiem nie pojawiła. W ubiegłym roku przegapiłem termin oprysku i wszystkie wiśnie były robaczywe.
Jak to jest z wiśnią. Mam 'Łutówkę' i raczej nie zauważyłem nigdy robaczywych owoców, chyba, że nieświadomie je zjadałem... Jaką masz odmianę. Kiedy trzeba pryskać wiśnie? 'Łutówka' dojrzewa w połowie lipca, a teraz zawiązki chyba nie są atrakcyjne dla nasionnicy, bo ona składa jaja na dorastających owocach.
Tomek
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jankiel pisze:uwaga, dzisiaj na stronie PIORIN w kilku powiatach mazowieckich pojawił się komunikat o zagrożeniu nasionnicą trzaśniówką. Sprawdźcie czy u was się już przypadkiem nie pojawiła. W ubiegłym roku przegapiłem termin oprysku i wszystkie wiśnie były robaczywe.
Jak to jest z wiśnią - kiedy ją pryskać jeżeli dojrzewa w połowie lipca (mam odmianę 'Łutówka')? Teraz na zawiązki owoców nasionnica nie składa chyba jaj.
Tomek
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Lex pisze:
anae31 pisze:no... własnie mszyca.. pożera mi pomidory.. co dobrego ekologicznego na nią? jakieś sprawdzone specyfiki?

Biedronka, złotook?

Pozdrawiam serdecznie

tyle to wiem, ale u nas nie ma, to znaczy jeśli są to mała ilość.. skąd ewentualnie wziąć je...
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
Technik21
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sty 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

- z czosnku ? wyciąg (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin;
- z cebuli ? wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym;
- z mniszka lekarskiego (mleczu) ? wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki;
- z pokrzywy ? wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody.
:D
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

anae31 pisze:no... własnie mszyca.. pożera mi pomidory.. co dobrego ekologicznego na nią? jakieś sprawdzone specyfiki?
A dodam jeszcze dla zabawy - skuteczny preparat na mszyce:

Wyciąg z liści pomidora ;:108 (również: usuwane pędy boczne, zielone owoce): 400g liści zmielić, zalać wodą na 2-3 godziny, przefiltrować i uzupełnić wodą do 10l. Stosuje się na: mszyce :D pluskwiaki, wciornastki, gąsienice (młode), rolnice, pachówka strąkóweczka. Oprysk dwukrotnie co 10 dni.

Wywar (środek mocny): 4kg świeżych roślin pomidora na 10l wody - gotować 30 minut, odstawić na 2 godziny. Na: mszyce, przędziorki, gąsienice zwójek i bielinków, pchełki, owocówki i mrówki. Oprysk interwencyjny przy porażeniu.

Ma mszyce można jeszcze:
Skrzyp polny - gnojówka fermentująca i wyciąg,
Żywokost lekarski - gnojówka (1:5)
Wrotycz pospolity - gnojówka (1:15) - skuteczna roślinka, trująca dla owadów ( i nie tylko!).
Bylica piołun - wywar (300 g roślin/10 l wody)
:wit
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

dzięki serdeczne za przepisy:)
zacznę od czosnku, poradźcie mi, bo to głównie na pomidorach, i chodzi o to że pomidory nie lubią jak im się skrapia liście
czy im nie zaszkodzi?
Pozdrawiam, Ania
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Wyciąg z czosnku nie powinien szkodzić, jest też antygrzybowy. Gnojówek raczej bym się obawiał. Oprysk możesz wieczorem, nie na rozgrzane liście.
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

ok dzięki, posadzę miętę obok, mam już bazylię wsadzoną:) no okaże się... w razie co kupiłam chemię..

a zalewamy zimną wodą czy wrzątkiem??
Pozdrawiam, Ania
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Letnią, to już lato :D
Wyciąg robi się macerując w zimnej wodzie przez dobę, wywar się gotuje (15-30min), odwar - wygotowuje kilka godzin, napar - zalewa wrzątkiem. Tak dla jasności ;)
Czosnek (całe główki) można mielić w maszynce albo zmiksować w wodzie - co kto ma. Zalać wodą, odstawić na dobę (można trochę krócej, nie dłużej bo sfermentuje). 200 g na 10 litrów. Macerować można też w mniejszej ilości wody i rozcieńczyć potem. Można dodać do oprysków szare mydło (30-100g/10 l wody, zależy na co), też dobry środek.

Można zrobić wywar z czosnku i cebuli razem, licząc że czosnek jest z grubsza 2 razy mocniejszy niż cebula.
Prosty przepis na cebule - wziąć ile trzeba (kilka) pokroić np. w plastry, zalać w garnku ilością wody dwa-trzy razy większą niż wystarczy do przykrycia cebuli, ugotować (15-30 min), odcedzić. Mocny środek, lepiej rozcieńczyć.

Dodam jeszcze:
Wyciąg z naci ziemniaka - mszyce, przędziorki, roztocza: 1,2 kg zielonej lub 600-800 suchej naci ziemniaka pozostawić na 4-5 godzin w 10 l wody. Do opryskania używać świeżo przygotowanego. Dla ludzi też trujący - solanina! Nie po owocach.

Poza tym polecam gnojówkę z pokrzywy zwyczajnej (jak wyżej podano), z tym że na szkodniki skuteczniejsza jest gnojówka świeża, fermentująca jeszcze (można użyć już po paru dniach, rozcieńczać 1:10): zwalcza mszyce, przędziorki , miseczniki i tarczniki. Ale bezpieczniej wywar.
Gnojówka przefermentowana (1:10) natomiast do podlewania - wzmacnia pomidory, kapustę, selery, ogórki, kwiaty jednoroczne, byliny, róże, krzewy i drzewa owocowe. Nie podlewać fasoli, grochu, czosnku i cebuli! 
Przy mszycach można też użyć gnojówkę przefermentowaną - jak się akurat ma - rozcieńczać 1:20. 
Nierozcieńczona gnojówka przyśpiesza rozkład kompostu. 
:wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Rossynant pisze:...Gnojówka przefermentowana (1:10) natomiast do podlewania - wzmacnia pomidory, kapustę, selery, ogórki, kwiaty jednoroczne, byliny, róże, krzewy i drzewa owocowe. Nie podlewać fasoli, grochu, czosnku i cebuli! 
Przy mszycach można też użyć gnojówkę przefermentowaną - jak się akurat ma - rozcieńczać 1:20. 
Z tą gnojówką to raczej ostrożnie... mamy już przykład, że uprawy ekologiczne także mogą być niebezpieczne
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”