Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
cx

Post »

Witam.
Przyczyn może być wiele:mróz,rak bakteryjny,coś zeżarło korzenie itp.Jeśli do tej pory nic nie wypuszcza to wykopać i jesienią(konieczne okrycie na zimę plus kopczyk ziemii)lub wiosną posadzić nowe.Jeżeli nie masz innych czereśni a w pobliżu(u sąsiadów) nie rosną to trzeba posadzić albo samopłodną albo w parze z zapylaczem.
Hej.
zemiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 paź 2008, o 19:14

Post »

A KIEDY NAJLEPIEJ JEST SADZIĆ MŁODE DRZEWKA OWOCOWE ,SADOWNIK U KTÓREGO ZOSTSŁY MOJE ZAKUPIONE MÓWIŁ,ŻE NAJLEPIEJ KONIEC PAŹDZIERNIKA ,POCZĄTEK LISTOPADA :o
cx

Post »

Witam.
Najlepszym terminem jest termin jesienny,pod warunkiem ich okrycia i okopczykowania na zimę(pestkowe).W sadach na ogół sadzi sie wiosną-z braku możliwości,okrycia dużej ilości drzew,narażenia na kradzież,oraz często z braku czasu jesienią.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lanuszka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 52
Od: 24 mar 2009, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard Szczec.

Post »

Witam
Zemiro a przyciąłeś drzewko wiosną? Jak duże jest to drzewko, najlepiej pokaż zdjęcie.
Pozdrawiam Izabela

Działka Lanuszki
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Witam serdecznie!
Proszę czereśniowych specjalistów o rozpoznanie odmian tych trzech owoców :) :
ObrazekObrazek
[przyjmijmy numerację od góry: 1,2,3]

Mam swoje typy ale chciałbym się upewnić, niestety raczej to nie są te odmiany jako które kupiłem te drzewka :wink: . Dla orientacji może dodam że Butnera czerwona rosnąca u mnie w tym momencie dostaje dopiero lekkiego różowego rumieńca i jest bardzo twarda.

Owoce może nie są jeszcze w pełni dojrzałe ale już słodkie, szczególnie nr 2 i 3 - bardzo soczyste. Nr 2 i 3 są duże - mają masę między 8 - 10g, nr 1 ma nieco mniejsze owoce tak 7 - 8 gram :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Suppa, interesują mnie nazwy tych odmian, a zwłaszcza nr 2, jest bardzo podobna do mojej rzekomej Vegi.
Miała być żółta z czerwonym rumieńcem a okazała się taka sama jak na Twoim zdjęciu.
Nie zdążyłam zrobić zdjęcia, bo czereśnia malutka, rodzinka ją dziś otoczyła ciasnym kręgiem i obskubała doszczętnie, podano mi przez ramię 3 szt do spróbowania, niezła, słodka, parę owocków było popękanych od tego deszczu..
cx

Post »

Witam.
Ja się nie podejmuję zgadywania...to może być co najmniej kilka różnych możliwości.
Może Pom...
Gieniu Vega,jeżeli drzewko młode i owoce mają pełen dostęp światła robi się czerwona.Gdyby owoce nie popękały to mogłaby to być Vanda.Na dziś ,na Mazowszu z nowych odmian takie owoce mogą mieć np:Vanda,Vega,Techlovan,Summit,Sam i na pewno kilka innych.
Smacznego.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Heh to już coś :) Sam przeanalizowałem wiele zdjęć różnych odmian i terminy dojrzewania i mam tylko ogólne typy.

Nr 2 został kupiony jako Summit i to może być on, tylko ten kolor miąższu mi nie pasuje.. może jeszcze nie jest w pełni dojrzały. Owoce z tego drzewa strasznie popękały na deszczu. Dodam że jest to już potężne 5 letnie drzewo a dopiero teraz wydało owoce, przy czym jest ich niewiele, było mało kwiatu a dużo zawiązków spadło z miesiąc temu.

Nr 3 - ja sądzę że jest to techlovan, w pełnej dojrzałości miąższ jest czerwony, a skórka ciemnobordowa i tutaj owoce nie pękały na deszczu.

A nr 1 - to największa zagadka, bardzo podobny do 2 ale owoce nieco mniejsze i twardsze, trochę popękało i są mniej soczyste i słodkie. No i krótsze ogonki. Miał to być Burlat ale to już chyba po terminie na niego :?

Tak to jest jak się NIE kupuje w szkółce :twisted:
Pozdrawiam, Maciek.
cx

Post »

Witam.
Ze zdjęć owoców,trudno nawet rozpoznawać niektóre odmiany jabłek,a co dopiero czereśni.
Z dodatkowych informacji wynika,że:2 to na pewno Summit.A co do koloru -czereśnia ta robi się najpierw jasno czerwona i już wtedy jest smaczna;a potem dojrzewa przez około 2 tygodnie do koloru ciemno czerwonego,staje się bardziej miękka i miąższ ciemnieje.
Nr 3-jeżeli owoce nie pękały to raczej nie jest to Techlo.Techlovan jest jedną najbardziej pękających odmian czereśni.To może być Vanda.
Nr 1 to może(może)być Techlovan.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Dzięki za pomoc Krzysztofie :D
Teraz już wiem znacznie więcej.
Pozdrawiam, Maciek.
polonif
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2009, o 01:18

Jaka to odmiana?

Post »

Witajcie:) !

Kupilem drzewko bez etykiety ale sprzedawca zapewnial mnie,ze to hedelfińska....no ale zaoowocowala juz w pierwszym roku po posadzeniu i to....na poczatku czerwca(!), przed domniemaną Vegą. Oto jej zdjecie:
http://img34.imageshack.us/img34/179/14439969.png
polonif
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2009, o 01:18

Jaka to odmiana?

Post »

Mam tez i kolejny "problem"....otoż mam kilka drzew czeresni i podejrzewam,ze dwie to Vega ale.....jedna jest o wiele bardziej gorzka od drugiej. Nie wiem czemu tak jest...tym bardziej,ze rosna prawie,ze obok siebie. Z wygladu dojrzewaja mniej wiecej w tym samym czasie .No ale moze jedna z nich to nie Vega? Zrobilem zdjecie amatorskim aparatem(komorka) i jeśli jestescie w stanie rozpoznac jaka to odmiana bylbym wdzieczny. To zdjecie ponizej przedstawia domniemaną Vege tą wersje bardziej slodką:)Z gory Dzięki za odp.
http://img132.imageshack.us/img132/1735/72890050.png
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja mam problem z czereśnia - tzw. różówką - otóż nie wiem czy to przez deszcz czy zimno w tym roku czereśnie są niesmaczne - smakują jakby były sztuczne. Jest ich na drzewie cała masa. Mają barwę jakby przezroczystą. Nikt ich nie chce jeść nawet szpaki które skutecznie obdziobały dwie wczesne majówki. Czy ktoś z was miał podobny problem?Czy to jakaś choroba czy inna zaraza? Dodam że drzewko w marcu było pryskane miedzianem. Nie ma żadnych objawów chorobowych w postaci zamierania wierzchołków czy innych tego typu.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”