Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mietka
50p
50p
Posty: 97
Od: 28 sie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gubin woj.Lubuskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Wielkie dzięki,SODA ,nasza zwykła soda okazuje się dobra na wszystko.Jutro lecę pryskać.
Balkonik -wesołości życzę i ;:3
Pozdrawiam Danuta
Mój kawałek szczęścia.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
czy mógłby mi ktoś zdiagnozować, co się dzieje z moimi porzeczkami? czym je spryskać?czy te liście żółte obciąc, oberwać?Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Balkonik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 9 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Mam obecnie podobny problem, tylko że ja porzeczkę mam w donicy na balkonie ;:215 u mnie może to być jej przelanie. Ale kto wie, muszę poszperać w internecie za chorobami i ich objawy. Jak znajdę to dam cynka.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Witam forumowiczów.Czy ktoś z was wie co to za wynalazek?Nie jest tego dużo ale za to na porzeczkach wszystkich kolorów.

Obrazek Obrazek [img]http://images34.fotosik.
pl/679/0801a3575881cfa6m.jpg[/img]


-- 3 cze 2013, o 21:41 --

Przepraszam coś nie wyszło,dodaję trzecie zdjęcie

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Te żółte liście to antrakoza(opadzina)liści porzeczki.Wywołuje ją grzyb Drepanopeziza ribis .Objawia się ona drobnymi, ciemnymi plamami, pojawiającymi się późną wiosną.Z czasem porażone liście zasychają i opadają.Zarodniki grzybów zimują w opadłych liściach. Koniecznością jest ich zgrabianie i palenie.
Preparaty zwalczające:Topsin M 500 SC,Dithane Neotec 75 WG,Golden Difenokonazol 250 EC,MAC-Mankozeb 75% WG,Polyram 70 WG,
Skower 250 EC,Sokker 250 EC ,Score 250 EC ,Signum 33 WG lub raz na tydzień nawóz Solfan (0,5%) + 0,15% Treol.Te środki -250EC to różne nazwy tej samej substancji i należy stosować w temp.powyżej 15 stopni.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

a czy teraz te liście oberwać, obciąć? Powiem szczerze, że będę pryskała pierwszy raz i nie wiem, czy pryskać tylko chore liście, czy całą roślinę? Jak dużo tego preparatu pryskać i czy powtórzyć za jakiś czas? Jestem w tym temacie zielona...proszę pomóżcie ;:180
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Może trochę nie w temacie, bo to nie choroba i nie szkodnik..no chyba, że ja będę szkodnikiem :wink:
Dwa lata temu posadziłam czarna porzeczkę na pniu, do te pory nic nie cięłam, nie wycinałam itp. Wydaje mi się, że gałązki rosną zbyt pionowo i jest przez to ciasno...czy powinnam je odginać do poziomu, jak w przypadku drzewek owocowych?
Obrazek
Obrazek
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Chore liście oberwij i najlepiej spal a całe rośliny opryskaj żeby nie zachorowały.
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczka czarna

Post »

Czy dojrzewają już u was porzeczki czarne, bo u mnie już ciemnieją niektóre. Ogólnie dużo owoców mają.
skierwies
100p
100p
Posty: 100
Od: 30 maja 2011, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna

Post »

Moje czarne i czerwone rosnące w polu już dojrzewają ( dużo jeszcze zielonego) na tyle że rodzinka skubie prosto z krzaków do jamy gębowej. Osobiście nie próbowałem. Nie lubię "pluskwianego" smaku czarnej porzeczki a czerwona najlepsza jest po 3 miesiącach dojrzewania... w spirytusie. Owocu dużo ale jakby drobniejszy niż w roku ubiegłym. Zobaczymy, może jeszcze "utyją".

Pozdrowienia
W. :wit
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Porzeczka czarna

Post »

Witajcie w tym wątku :wit
Właśnie rozpoczęłam zbiór czarnej porzeczki. Pędy są bardzo długie, pokładające się do ziemi. Czy mogę przyciąć krzaki po owocowaniu ?
Pozdrawiam. Ania
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna

Post »

Witajcie:)

Jestem kompletnie zielona i początkujące w temacie uprawy czegokolwiek poza kwiatkami na parapecie :)

Od niedawna mam działkę;
ponieważ doprowadzanie działki rod (ok.8 lat nikt nic na niej nie robił) to nie tylko czas, wysiłek ale i finanse, nie mam już za wiele kasy, a chciałbym w tym roku posadzić krzewy owocowe (drzewka owocowe zostawiam na wiosnę);
dostałam kilka smętnych patyczków malin z drobnym korzonkiem; część istniejących listków uschła, ale nie poddaję się, podlewam, pilnuję; może się przyjmą;
mam znajomą, która z chęcią odstapi mi kilka krzaków czarnej porzeczki wraz z bryłą ziemi przy korzeniach; twierdzi, ze powinna się przyjąć;
jednak są to już stare krzewy; mają bardzo mocno zdrewniałe grube gałęzie przy ziemi;
inna znajoma mówi, zebym po owocowaniu nie brała krzewów tylko zdrewniałe gałązki, użyła ukorzeniacza i jeszcze tej jesieni wczesnej posadziła własnie gałązki;

czy w ten sam sposób mozna pobrać i posadzić u siebei agrest o którym marzę?
czy w tym roku zasadzone w ten sposób rosliny, dadzą mi owoce w przyszłym roku?

co radzą mi doświadczeni działkowicze??? :)
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczka czarna

Post »

U mnie zbiór w tym roku to 3 kg z krzaczka 3 letniego. :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”