Sadzenie, przesadzanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Zdecydowanie gołe korzenie nie mogą zostać na zimnie.
Obłóż je ziemią, trocinami, w ostateczności szmatami czy gazetami, kocem, czymkolwiek, co odizoluje korzenie od chłodu i nie pozwoli im zaschnąć. Worek foliowy nie jest dobrą izolacją, przepuszcza zimno, a kiedy się ociepli - zatrzymuje wilgoć i korzenie mogą się zaparzać.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Jeśli worek foliowy jest dobrze zawiązany a korzenie są wilgotne będzie on dobrze utrzymywał wilgoć w środku, a 2-3 stopnoiwa temperatura w nocy nie zagrozi drzewką i nic się im nie stanie(oczywiście zależy ile dni masz na myśli), ale w dzień najlepej jak będą w cieniu.

DrzewKOM, tak jak (komu czemu) - dziewczyNOM, chopaKOM, autobuSOM, wiatraKOM, słoneczniKOM... :evil: Masz jeszcze możliwość poprawienia swojego postu!!! Nalewka
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Jutro juz będę je sadzil na miejscu. Czy nalezy je przyciac teraz czy moze na wiosne?

Dziekuje za odpowiedz.

Pozdraiwam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Wczesną wiosną.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam
Pod koniec października zasadziłem kilkanaście drzew owocowych. Między innymi dwie jabłonie antonówki na podkładce M-26. Podczas sadzenia zauważyłem na korzeniach dziwne zgrubienia (takie małe guzki wielkości pestki od wiśni). Nie zauważyłem ich wcześniej podczas zakupu drzewek. Wyciąłem wszystkie korzonki z tymi bulwami przed zasadzeniem. Teraz jednak nie daje mi to spokoju i zastanawiam się czy powinienem sadzić takie drzewka. Może to była rakowatość korzeni. Czy mam się tym przejmować? I jak to wpłynie na wzrost i rozwój tych drzewek?
cx

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam.

To prawdopodobnie była guzowatość korzeni.Dobrze,że usunąłeś te guzki.
Jak to wpłynie na wzrost???Odpowiedzi jednej nie ma.Jeżeli drzewka będą w żyznej glebie,z dostatkiem składników pokarmowych,dobrej wilgotności to przy takiej kombinacji-Antonówka,silnie rosnąca odmiana na M26 podkładce półkarłowej-wielkiej szkody im ta choroba nie wyrządzi(pod warunkiem ,że nie było guzów,guza na szyjce korzeniowej!!!),będą trochę słabiej rosły.
Jednak gdy gleba słaba,okresowo będzie im brakować wody itp to mogą wegetować bo choroba rozwinie się zbyt szybko i ograniczy zbyt wcześnie i zbyt mocno prawidłowy rozwój korzeni.

Pozdrawiam.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Dziękuję Krzysztofie za odpowiedź.
A czy można to schorzenie w jakiś sposób leczyć? Pomoże jak opryskam drzewko miedzianem?
cx

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam.
Jedyną metodą walki z tą bakterią jest zapobiegać.Przed sadzeniem moczy się korzenie w papce z gliny plus miedź,była kiedyś Polagrocyna ale zniknęła a teraz nie wiem czy jest co podobnego.Jednak skuteczność takiego zapobiegania nie jest 100%.Po posadzeniu nie stosujemy żadnych środków niszczących patogena.Być może jest jakaś metoda EKO ale osoby stosujące takie metody niezbyt chętnie dzielą się swą wiedzą tu na Forum,zwłaszcza w tym dziale.
To co pisałem w pierwszej odpowiedzi oparte jest na wieloletniej praktyce.Podczas karczowania drzew widzimy ich system korzeniowy i wiemy jak rosły i plonowały.Obserwacje są takie jak podałem.Jeśli bakteria nie zasiedli szyjki korzeniowej i zbyt szybko nie wejdzie na korzeń główny to nie widać szczególnej szkodliwości w praktyce.
Na przyszłość gdy trafią się takie drzewka-poobcinać odcinki korzeni z guzami i przed sadzeniem zanurzyć korzenie w ww papce.
Bakteria gorzej rozwija się w glebie o odczynie kwaśnym-pod Twymi posadzonymi:nie wapnować,azot podawać w formie-siarczanu amonu(jak do nawożenia borówy) ewentualnie mocznika.
Powodzenia.
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Zobaczę jak przezimują te dwa drzewka. Może usunę na wiosnę jedno z nich i posadzę nowe. Czy można w tym samym miejscu posadzić nowe drzewko? Jeśli to jest choroba bakteryjna to czy nie zaszkodzi to innym drzewkom posadzonym w pobliżu?
Jak dokładnie przygotować tą papkę z gliny i miedzianu? Jakie powinny być proporcje i jak długo należy moczyć w nich korzenie?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Jak sadzić drzewka?

Post »

Posadziłem jesienią drzewka owocowe, jabłonie i czereśnie, ziemię mam piaszczystą (25 cm warstwy próchnicznej, reszta piach) Więc do każdego dołka o średnicy 60cm i głębokości 70cm dodałem gliniastej ziemi i dobrze rozłożonego obornika, dodając również nawozu NPK. Jak to wpłynie na wzrost i owocowanie? Podobno nie powinno się dodawać nawozów i obornika do dołków przed sadzeniem? Dlaczego?
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jak sadzić drzewka?

Post »

Witam na forum nowego użytkownika. :D
Nie wolno mieszać z obornikiem nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych(z tego co ja wiem) mogą zachodzić niepożądane reakcje chemiczne.
Po mojemu trochę chyba przesadziłeś-po co tak robić darmo się napracowałeś niepotrzebnie-jak mawia mój znajomy ogrodnik-,, to nie drzewo tartaczne.........'' nie musi szybko urosnąć. No wsypałeś to wsypałeś ok .Jak masz lichą ziemię to trochę dać obornika i wystarczy(ja tak robię),chociaż jak poczytasz tematy na forum jedni dają na spód inni na górę.I wystarczy żadnych nawozów więcej.
No ale jak nie przedobrzyłeś z ilością nawozów to nie nic się złego stać. .Okopczykować toto na zimę a jako lekturę polecam przeczytać o opryskach które stosujemy na owocowe.Wszystko jest na forum.
Miłej lektury. :D
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak sadzić drzewka?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Nawozów wapniowych nie dodawałem, azotu symboliczna ilość.
Czekam do wiosny :-)
Pozdrawiam
cx

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam,
PiotrekBe:
Jeśli sadzić drugie to w innym miejscu=nie w miejscu gdzie były korzenie poprzedniego.Bakterie te żyją sobie w glebie i zasiedlają korzenie,także nie przenoszą się na inne rośliny rosnące po sąsiedzku."Roztwór"gliny czyli rozrobiona glina do konsystencji gęstej śmietany+1-2%Miedzianu,zanurzyć i sadzić.Ale jak zdrowe korzenie to zabieg oczywiście nie konieczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”