Sadzenie, przesadzanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bogusia44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 lis 2015, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Witam. W połowie marca zasadziliśmy z mężem wiśnię i czereśnię. Wiśnia wypuściła ładne listeczki a czereśnia wygląda jak smętny badyl (minęły dwa miesiące od posadzenia). Czy oznacza to,że się nie przyjęła czy dać jej więcej czasu? Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem,więc nie znam się na tym.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

A listki puściła ? Najlepiej jak byś zrobiła zdjęcie z bliska i całego drzewka .
Awatar użytkownika
Bogusia44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 lis 2015, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Niestety nie mam zdjęcia.Drzewko wygląda dokładnie tak samo jak w dniu zakupu.Liści nie ma, ma tylko pączki, które nawet nie są zielone tylko raczej brązowe. Nie wyglądają na uschnięte.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

U mnie niektóre drzewka, m.in. czereśnia, też tak miały. Ruszyły dopiero w lipcu, a niektóre rozwinęły tylko kilka listków i dopiero wiosną następnego roku zaczęły wyrastać z nich nowe pędy. Co ciekawe wszystkie drzewka pochodziły od jednego sprzedawcy i były szczepione na podkładce karłowej. Przypuszczam, że miały słabo rozwinięty system korzeniowy, dodatkowo karłowa podkładka pogorszyła sprawę, bo jest bardzo wymagająca co do gleby i gospodarki wodnej.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Bogusia44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 lis 2015, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Czyli jest jeszcze nadzieja. Może moja czereśnia też za jakiś czas zdecyduje się wystartować. Pozdrawiam
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Bogusia44 pisze:Czyli jest jeszcze nadzieja. Może moja czereśnia też za jakiś czas zdecyduje się wystartować. Pozdrawiam
W tym wypadku trwanie w nadziei nie kosztuje :D jednak jeśli nie puści nic do jesieni, to weź wtedy sekator i skracaj po kawałku aż dojdziesz do żywej zielonej tkanki, lub do ziemi (co bardziej prawdopodobne). Sadzenie jesienne jest bezpieczniejsze pod tym względem, że nie dostaniesz wtedy drzewka przetrzymanego w hali z korzeniami przeschniętymi lub przemarzniętymi. Korzenie drzewka posadzonego jesienią trochę jeszcze wrosną w ziemię przed zimą i ziemia a nich osiądzie. Drzewko mniej cierpi z powodu dysproporcji między częścią nadziemną i podziemną - uszkodzoną wykopaniem.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Jestem zdania że czereśnie, gruszki i śliwy należy sadzić wiosną, są wrażliwe na mrozy i po posadzeniu jesienią do wiosny mogą nie dotrwać. To, że ktoś sprzedał suchy badyl, czy drzewko zostało posadzone na jakimś piachu i uschło nie jest żadnym wyznacznikiem, że "lepiej sadzić jesienią". Równie dobrze można napisać, że ludzie którzy sadzą jesienią dostają drzewka opryskane środkiem chemicznym, aby zgubiły szybciej liście i można było je sprzedać.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Panowie , to spór stary jak węgiel , sadziłem swoje i kilka kupionych drzewek razem jakieś 600szt . jesienią i rośnie 100% kolega sadził wiosną z dobrej lokalnej szkółki i 100% rośnie , morał z tego taki że jeśli są źle przechowywane , przesuszone itp. to nawet jesienią sadzone padną .
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie drzew owocowych

Post »

Słusznie prawicie.
Tej wiosny posadziłem kilka drzewek zabytkowych odmian i wszystkie rosną. Jednak kilka lat wstecz kupiłem takie z hali i niestety prawie wszystkie padły.
Achu1975
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2016, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzenie drzew owocowych w ostatnim tygodniu sierpnia?

Post »

Czesc,
w przyszlym roku planujemy wesele a poniewaz kupilismy dzialke to jednym z elementow zabawy mialoby byc zalozenie malego sadu. Chcielibysmy aby czlonkowie najblizszej rodziny zasadzili po jednym drzewku. Przyjma sie? Takie z bryla korzeniowa?
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sadzenie drzew owocowych w ostatnim tygodniu sierpnia?

Post »

Jeśli z doniczki w której rosły ale nie kopane przed samą sprzedażą (niektórzy sprzedawcy tak robią, że co roku jakąś część szkółki jesienią doniczkują by móc w kolejnym roku sprzedawać w detalu cały sezon tylko takie są zwykle droższe).

Ogólnie z tym sadem to świetny pomysł. Dam sobie założyłem co prawda po ślubie ale jeszcze przed wybudowaniem domu żeby sobie rosło.

Jednak z drugiej strony to może być i gorszy pomysł bo mimo wszelkich starań może się zdarzyć, że jakieś drzewko Ci wypadnie (mi np 2 z kilkudziesięciu nie przetrwały pierwszej zimy a w kolejnym roku jeszcze jedna grusza z powodu choroby).

Jeśli Wasi goście będą wiedzieli co i gdzie sadzili to może im być przykro że taki (jakby nie patrzeć symboliczny) prezent się zniszczył.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sadzenie drzew owocowych w ostatnim tygodniu sierpnia?

Post »

Jak wrzesień będzie ciepły i suchy to trzeba będzie sporo podlewać
jagusia111

Re: Sadzenie drzew owocowych w ostatnim tygodniu sierpnia?

Post »

Z doniczki powinny spokojnie dać radę. Oczywiście tak jak miki napisał w poprzednim poście trzeba im zapewnić optymalne warunki wilgotnościowe, ale bez przesady :D . Nie nawozić niczym do następnej wiosny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”