Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Mariolka
 Tytuł: Kwiaty borówki amerykanskiej
PostNapisane: 1 maja 2008, o 15:33 
200p
200p

1 szt.
Witam!

Mam pytanie czy oberwac kwiatostany borowce posadzonej w sierpniu ubieglego roku? Czytalam ze w pierwszym roku nalezy obrywac, a szkoda mi... Kupilam juz dosc ladne krzaki, maja w tym roku sporo kwiatostanow. Na tym samym krzaku sa w roznym stopniu wyksztalcone, tak jest w przypadku borowki Nelson jak i bluejay. Nie byly jeszcze niczym zasilane poza siarka granulowana. Jak tylko dostane siarczan amonu zasile nim. Pokazuje zdjecia i prosze o sugestie. Pierwsze 2 zdjecia to zdjecia moich krzakow, 3,4 to kwiatostan borowki Nelson wyksztalcony w roznym stopniu..., 5,6 kwiaty Berkeley i Bluejay.

Pozdrawiam Mariola

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 17:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Nie ma potrzeby obrywać kwiatów. Borówki są ukorzenione. Zasilaj je tylko.
Najprostszym sposobem nawożenia jest nawożenie nawozami dla borówki, dostępnymi w sklepach ogrodniczych np. Florowit. Można również stosować nawozy wolno działające np. Plantacote, Osmocote.
Ja zasilam siarczanem amonu co 2 tygodnie - w dawce 1 płaska łyżka stołowa nawozu na 10 litrów wody i to jest wystarczające jak na razie. Stosuje się go zwłaszcza, gdy borówki są słabo rośnie, liście są małe, słabo wybarwione.

Mariolka
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 19:25 
200p
200p

1 szt.
Dzięki za odpowiedz, w takim razie nie obrywam i niech rosna owoce :P A czy borowki wygladaja na zdrowe?

Pozdrawiam

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 22:15 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Możesz w celu wzmocnienia się krzewu w pierwszym roku przerzedzić kwiatostan obrywając część kwiatów.
Trochę ich i tak opadnie zanim dojrzeją z nich owoce.

dominikams
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 08:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Ja tam nic nie obrywałam. Owoce mi nie opadały, były super!

pomolog
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 09:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Krzewy są odpowiednich rozmiarów, nie ma potrzeby usuwania kwiatostanów (ewentualnie tak jak doradził nemo56 - tylko ich część)... bardzo podoba mi się "wkomponowanie" roślin w ogród :wink: ... jedna tylko uwaga - ponieważ zdjęcia są bardzo wyraźne, można zauważyć na liściach typowe objawy słabego niedoboru potasu i najprawdopodobniej odczyn gleby jest "ciut" za wysoki... koniecznie trzeba dostarczyć roślinom CaNPK - wybór nawozu należy do Ciebie - nawet zwykły Florovit powinien pomóc
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Mariolka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 15:21 
200p
200p

1 szt.
Witam!

Oberwałam kilka małych kwiatostanów, ale niewiele. W poniedziałek będę miała kwas ortofosforowy, siarczan amonu i siarczan potasu. Zastosuję najpierw kwas orotofosforowy, żeby gleba byla na poziomie ok 3,5 pH, a woda którą podleję krzaki byla już zakwaszona, nastepnie podleję siarczanem amonu, a za tydzień dam siarczan potasu. Czy może tak być???

Pozdrawiam Mariola

pomolog
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 17:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Siarczan amonu w dwóch dawkach - pierwsza pod koniec kwitnienia, kolejna ok. 3 tygodni później... zamiast podlewania raczej wybrałbym posypywanie w promieniu 75-100 cm od krzewu (powiedzmy cała powierzchnia bez murawy wokół krzewów widoczna na fotkach)... pod jeden krzew ok. 5g siarczanu amonowego w jednej dawce - w przypadku podlewania dawka musiałaby być większa... siarczan potasu - tu ostrożnie i nie za dużo (do 10g na 1 m2).
Natomiast skąd ten pomysł z zastosowaniem kwasu ortofosforowego??? :idea: :roll:

Mariolka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 18:23 
200p
200p

1 szt.
Bo jeśli pisze pan, że gleba ma za wysokie pH to jeśli podleję siarczanem amonu niekwaśną glebę to nie nawioze, lecz zasolę podłoże. Chyba muszę najpierw kupić płyn heliga i sprawdzic to pH. Co sadzą inni?

Pozdrawiam Mariola

pomolog
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 18:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nawozy w formie siarczanowej zakwaszają podłoże... Byłem przekonany, że odczyn pH został sprawdzony przed posadzeniem krzewów... :roll: To podstawowa zasada, żeby w ogóle mysleć o uprawie borówki... w takim razie jak wygląda podłoże na którym krzewy rosną?

Mariolka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 18:32 
200p
200p

1 szt.
Podłoże to 3/4 torfu kwaśnego i reszta ziemia z lasu :) Dół głebokości ok 35 cm, a ja czytałam rady pogotowia ogrodniczego i pisał, że jeśli podłoże ma powyżej 6 pH siarczan amonu, potasu zasoli podłoże. Myślę że tak dużego pH nie mam, ale jeśli tak to trzeba zakwasic kwasem.

Pozdrawiam

pomolog
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 18:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mariolka napisał(a):
... jeśli podłoże ma powyżej 6 pH siarczan amonu, potasu zasoli podłoże. Myślę że tak dużego pH nie mam, ale jeśli tak to trzeba zakwasic kwasem.

Zgoda przy wysokim pH gleby niektóre nawozy (w tym siarczanowe) wpływają na zasolenie podłoża - ale przy tym podłożu jakie masz - cudem byłby odczyn powyżej 6,5... Pierwsza i najważniejsza rzecz to sprawdzić, jakie jest naprawdę pH na obecną chwile (stawiam na 4,5-5,0 :lol: )

Mariolka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 21:10 
200p
200p

1 szt.
Dzięki Ci bardzo za rady w poniedziałek będę w castoramie kupię płyn heliga się okaże czy masz racje :D

Pozdrawiam Mariola

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 21:22 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Dla borówki najlepsza ziemia to 3,5 do 4,5 pH.
Do nawożenia wystarczy kupić nawóz do borówek. Nawozić od kwietnia do czerwca co 10 dni.
Ponadto podsypać trochę kwaśnego torfu a całość przykryć trociną iglastą i podlać.
Powinno wystarczyć.
Na pewno owocowanie będzie obfite.
Przynajmniej jest tak w moim ogrodzie co roku. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 19 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 45 gości