Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
elalek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 22 wrz 2008, o 15:57
Lokalizacja: Tychy

Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści

Post »

Witam. Mam problem z łutówką. Proszę o pomoc i poradę. Moja wiśnia ma 5 lat - opadły jej żółto-zielone liście i na każdej gałązce na samych końcach pozostało średnio około 3 - 7 zdrowych listków. Jak tu ciąć i czy w ogóle ciąć bo p;o przycięciu pozostałybysame gałązki bez liści - dosłownie "drapak". Proszę o możliwie szybkie rozwiązanie i pomoc. Opadłe w lipcu liście były na pewno porażone chorobą - u sąsiadów też wystąpiły takie same objawy przy zrzucaniu liści. Jak temu zaradzić w przyszłym roku ? Z góry dziękuję za odpowiedzi - Elalek Tychy.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści ( ch

Post »

Wpisz "Cięcie odmładzające wiśni",wszystkiego się dowiesz.W tym roku szalała drobna plamistość pestkowych na którą ŁUTÓWKA JEST SZCZEGÓLNIE WRAŻLIWA. ŚOR i terminy zastosowania też znajdziesz w sieci.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści ( ch

Post »

W tym roku jakiś pomór padł na wiśnie, u mnie w ROD wszystkie wiśnie potraciły liście, owoce pozasychały.
To prawdopodobnie spowodowała drobna plamistość wiśni.
Musisz zapobiegać w następnym sezonie.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści ( ch

Post »

Ten sam problem. Łutówka zrzuciła wszystkie liście i młode zawiązki owoców. Groniasta przetrwała. Istotne jest, abyś pozbierał spod drzewa, a następnie spalił albo głęboko zakopał opadłe liście. Są one nosicielami grzyba wywołującego drobną plamistość.
Odnośnie cięcia - jeśli przyrosty w tym roku były bardzo małe, to nie tnij wcale.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
elalek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 22 wrz 2008, o 15:57
Lokalizacja: Tychy

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści ( ch

Post »

Bardzo dziękuję za podjęcie tematu i udzielenie kilku ciekawych informacji. Jednak nadal nie wiem czy w moim konkretnym przypadku ciąć czy nie. Przyrosty są dosyć długie - nawet do 80 cm, ale jak pisałem liście w ilości 5-7 są tylko na końcówkach. Jeżeli można to proszę o podpowiedż jaki środek chemiczny zastosować na wiosnę i kiedy dokonać oprysku. W sklepie mogrodniczym nie uzyskałem jednoznacznie satysfakcjonującej odpowiedzi. Pocieszające dla mnie jest tylko to , że to nie tylko mój problem - to przy wspólnym wysiłku i zaangażowaniu znajdzie się jakiejś rozwiązanie. Elalek Tychy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści ( ch

Post »

W starszym sadzie wiśniowym prowadzi się cięcie odmładzające . Szczególnie ważne jest to u 'Łutówki' ? jej konary główne silnie się skraca, co najmniej o połowę. Ponadto, pędy ogołocone z liści tnie się na aktywne czopy (10?15 cm), z których wyrosną nowe, dobrze owocujące pędy. Trzeba pamiętać, że 'Łutówka' owocuje tylko na jednorocznych pędach, tak więc drzewa tej odmiany należy ciąć corocznie, aby pobudzić do wzrostu śpiące pąki na czopach.

To nie ja taki mądry jestem tylko "Hasło ogrodnicze"
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2779

tutaj znajdziesz kiedy ,czym i jak często -str 43 i dalsze:
http://www.ochronasadu.pl/pliv/pestkowe.pdf
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści

Post »

Witam,
mam prośbę o poradę. Trzyletnia wiśnia, zrobiłam spóźnione formowanie przez odginanie gałązek. Teraz nie wiem co zrobic z tymi grubymi,pionowymi pędami, które wyrosły na wyginanych pędach?Bo niektóre są krótkie i cienkie, to chyba trzeba zostawić? Ta wiśnia po opadnięciu liści będzie przesadzona.
Pozdrawiam Mirka
Obrazek
grzesiek1209
50p
50p
Posty: 88
Od: 4 cze 2013, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piwonin

Re: Jak ciąć łutówkę po zrzuceniu w lipcu prawie 90 % liści

Post »

Jeśli będzie przesadzane to na razie nie maco ciąć. Jak przesadzisz to i tak będzie trzeba przyciąć zarówno przewodnik jak i gałązki boczne (bez przycięcia może sie nie przyjąć). Jeśli ta gałązka zostanie to należy przyciąć te pionowe odrosty za trzecim, czwartym liściem.
Pozdrawiam,
GP
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”