Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 975 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 70  
Autor Wiadomość
wallador
 Tytuł: Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 00:39 
50p
50p

---
anika24 napisał(a):
Witajcie, mam pytanie odnośnie odmiany maliny, którą dostałam od znajomych, niestety nie wiedzieli jaką nosi nazwę. Posadziłam kilka krzaczków jesienią 2011 roku, w 2012 bardzo późno zaczęły wybijać z ziemi, przeszkadzało im w tym wielokrotne nękanie przez nornice, które podkopywały im korzenie co w efekcie dało bardzo malutkie krzaczki nie przekraczające 50 cm...................
Późne wybijanie z ziemi może być też spowodowane przez zbyt głebokie sadzenie. Co do malutkich krzaczków w pierwszym roku po sadzeniu, to na słabej glebie jest to u malin normalne (mały jeszcze system korzeniowy), zresztą i na żyznej, przewiewnej glebie, skoro późno maliny wzeszły, to też taka wysokość jest normalna.

anika24 napisał(a):
Ku mojemu zdumieniu w sierpniu te maleństwa zaczęły kwitnąć i wydawać pierwsze owoce i tak do przymrozków. Malinki były małe i niezbyt słodkie, z terminu owocowania wnioskuje że to malina powtarzająca, czy jest możliwe że te moje karzełki to polana? Inne maliny powtarzające mają raczej większe owoce a te były zbliżone wielkością do maliny leśnej.
Polana zazwyczaj zaczyna dojrzewać w połowie sierpnia, a kwitnienie na niektórych krzakach trwa aż do przymrozków nawet (odrosty, zacienienie, zagłębienia terenu), więc skoro tak późno wzeszły, jest rzeczą naturalną, że do końca sezonu kwitły i wydawały owoce. Małe i niezbyt słodkie owoce wydałaby w takich warunkach chyba każda odmiana, jednak w tym roku wszystko powinno być już w porządku. Gdyby jednak się okazało, że nadal są małe, najprawdopodobniej oznaczałoby to za wysoką zasadowość gleby; malina najlepiej czuje się na kwaskowatej glebie pH 5,5-6,2, a przy pH powyżej 7-miu krzaczki będą przypominały wielkością bardziej dobrze wyrośnięte poziomki, niż maliny.

Biorąc pod uwagę opis i dostępność odmian, dobrze przypuszczasz, że najprawdopodobniej znajomi podarowali Ci właśnie Polanę.

pozdrawiam,
jacek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Kasik_38
PostNapisane: 23 kwi 2013, o 08:31 
500p
500p

---
Witajcie, mam pytanie do znawców hodowli malin. W tym roku zauważyłam takie oto zmiany na niektórych malinach. Czy wie ktoś może co im dolega i co powinnam zrobić????

Obrazek

Obrazek

Nie mam pojęcia co to jest.

seedkris
PostNapisane: 23 kwi 2013, o 09:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Pewnie to jakiś szkodnik. Może Lasioptera rubi.

romix
PostNapisane: 23 kwi 2013, o 11:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Miałem coś podobnego.
Pryszczarek malinowiec.
Wyciąłem zarażone pędy w zeszłym roku na jesieni i teraz czekam czy znów się pojawi.
:wit

krzysztofkhn
PostNapisane: 23 kwi 2013, o 17:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kasia !
Wyciąć i koniecznie spalić !

Krzysztof Khn.

Kasik_38
PostNapisane: 23 kwi 2013, o 23:47 
500p
500p

---
seedkris poczytałam trochę w necie i rzeczywiście może to być to, tylko skąd to się bierze??? W zeszłym roku i dwa lata temu nie miałam czegoś takiego.

romix nigdzie nie mogę znaleźć powodu atakowania przez tego szkodnika. Skoro wcześniej go nie było, to czemu teraz jest???

krzysztofkhn tak zrobię na razie wycięłam kilka, bo nie wiedziałam co to jest i od razu zostały spalone. (chyba wszystkie ;:131 ). Mam nadzieję, jakby co, że rzucone na górę do spalenia nie rozsieją tego nigdzie..... ;:202

Czy jest jakiś sposób, żeby temu zapobiec??

krzysztofkhn
PostNapisane: 24 kwi 2013, o 17:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kasiu !
Najprostsze, to wycinać wszystko przy ziemi jesienią.
... i za rok się zobaczy, czy skuteczny zabieg.

Krzysztof Khn.

badylarz
PostNapisane: 24 kwi 2013, o 19:01 
200p
200p

---
;:138 Widzę w wątku znajomych, więc jakąś odpowiedź na moje pytanie też znajdę. W ubiegłym roku posadziłem maliny, "dwuletnie" , które za bardzo rozrastać się nie chciały. Ale w tym roku robią chyba z wyprzedzeniem kilku letnim i pas zajęty przez bardzo liczne nowe odrosty sięga siedemdziesięciu centymetrów licząc od osi rzędów. Pytanie jest następujące. Jakiej szerokości pas wystarczy aby ilość pędów była zadawalająca do dobrego owocowania w roku 2014? Maliny próbuje prowadzić w kształcie litery V między dwoma parami drutów odsuniętych o 50 cm od osi rzędów. Pozdrawiam, Lucjan.

Kasik_38
PostNapisane: 24 kwi 2013, o 20:45 
500p
500p

---
krzysztof niby proste.... tylko zastanawiam się skąd.... uparcie :oops: Ale dzięki za radę. Tak będę musiała zrobić jesienią i mam nadzieję, że dużo strat nie będzie.

whitedame
PostNapisane: 24 kwi 2013, o 20:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Dzięki Bogu zajrzałam do tego wątku. Na moich malinach było podobne paskudztwo. Dzisiaj na wszelki wypadek wycięłam i spaliłam. Ponieważ mam młode maliny więc wycięła prawie wszystkie duże pędy. Czy młode, które już wychyliły łebki nie będą tym zarażone??? Mam maliny letnie Vetten, Glen ample i jesienne Pokusa i Polana.

kazimierz35
PostNapisane: 13 maja 2013, o 19:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Na jesieni posadziłem maliny Glen Ample ok 50 szt.Teraz już połowa maja i nie widać nowych pędów.Posadziłem na drugi dzień po zakupie u ogrodnika.Zagonek był już przygotowany przed sadzeniem na ok 1 miesiąca.Po skopaniu dałem wapno dolomitowe obornik warstwę oraz ziemię jako trzecią warstwe.Pytanie co mogłem zrobić żle że nie widać odrostów ?One nie są suche ,ale odrostów brak.
Okres sadzenia to koniec września początek pażdziernika.
Czekam na doświadczone rady.

apw81
PostNapisane: 13 maja 2013, o 20:34 
200p
200p

---
Moje w tamtym roku po jesiennym sadzeniu ruszyły też dopiero po połowie maja, byłam pewna że przemarzły a tu proszę większość zdecydowana się obudziła, potem rosły już szybko, na stronie 51 tego wątku jest np.fotka moich malin z 5 czerwca- takie maluchy jeszcze były, a jesienią super owcowały, z 50 krzaczków to może nie na sok, ale do pojedzenia to do woli było, także myślę, że twoje za niedługo też ruszą, a do tego jaka zima wyjątkowo długa w tym roku była

-- 13 maja 2013, o 20:36 --

Tzn.moje maliny to Polka były, może to też ma jakieś znaczenie

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner."

ostatnia szansa
PostNapisane: 14 maja 2013, o 09:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
kazimierz35 napisał(a):
Na jesieni posadziłem maliny Glen Ample ok 50 szt.Teraz już połowa maja i nie widać nowych pędów.....

U mnie bardzo mało Glen Ample sadzonych jesienią wystartowało, trzeba jeszcze poczekać.
Np. sadzone jesienią Polany wystartowały tylko z lekkim opóźnieniem w stosunku do rosnących od dawna, a Polki ledwie pokazały pączki.

Kriss1515
PostNapisane: 14 maja 2013, o 12:26 
1000p
1000p

1 szt.
Witajcie. Już na malinach jesiennych zaczynają pojawiać się robaki - liści się zwijają a one siedzą w środku. Moje pytanie : czym opryskać? W tamtym roku pewna znajoma pani poleciła mi pewnie środek i poskutkował , pryskałem 2 razy. Chyba nawet znalazłbym gdzieś opakowanie. Może uda mi się kupić , ale powiedzcie mi jak stosować.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 975 ]  Idź do strony nr...        1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 70  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lukas99, Pomidek i 32 gości