Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Tu chodzi tylko o przerzedzanie krzewu i usunięcie nadmiarowych czy najgorszych pędów. Normalna metoda: z każdego krzewu zostawić ze dwa-trzy pędy mocne a pozostałe (słabsze) usuwać. Mowa o młodym, potem już nie widać co jest krzewem :lol: starsze jak kto prowadzi, usuwa się trochę najsłabszych lub przecina o tyle by nie było za gęsto. Nic nie przeszkadza zostawiać i tych słabych; szczególnie skoro silnych mało.
Pędy dwuletnie (te które owocowały) należy usunąć po zbiorze (lub jesienią), natomiast jednoroczne lepiej, moim zdaniem, przerzedzać wiosną, czyli w tym 'drugim roku'.

Poczekałbym z decyzją do wiosny, bowiem nie jest powiedziane że wszystkie przezimują - akurat wyrosłe zbyt późno (jesienią) małe mają szanse; okaże się. Wytniesz co będzie trzeba "sanitarnie"...

Ograniczanie ilości pędów zostających na następny rok (owocujących) ma na celu uzyskanie dorodniejszych owoców jak też zagwarantowanie że wyrosną nowe pędy, silne - a jeśli krzewy są mocne i nie brak im pokarmów to i bez ograniczania będą dobre. Byle za gęsto nie było. To już zależy jak długie pędy i jak wiążesz, np przy 1 drucie - nie więcej niż kilkanaście na metr w rzędzie. Mają się mieścić :wink:
Przy pędach długich można też uszknąć (skrócić wierzchołki) w lipcu o jakie max 1/4 długości by zatrzymać wzrost - to również da dorodniejszy owoc.
:wit
Gelo001
50p
50p
Posty: 63
Od: 30 paź 2012, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

O nieźle popadało ja również jestem ciekawy odpowiedzi na twoje pytanie pozdrawiam
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Mam maliny w doniczkach, kilka odmian. Kiedy przystąpić do zabezpieczania na zimę? Jak do tej pory jest w miarę ciepło.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

seedkris jak najszybciej bież się za zabezpieczanie, aż dziwne że na Podlasiu cały czas przystępna pogoda, u mnie od dwóch dni ziemia całkowicie zmarznięta i pokryta wcale nie cienką warstwą śniegu.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Maliny mam w foliaku i ziemia jest jeszcze miękka.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

A ja mam pytanie jak pozbyć się nadmiaru malin, które wychodzą po za swoje "granice" :( Wszędzie się rozrastają, w truskawkach , na trawniku . Jak je zlikwidować? Chcę zostawić dosłownie klika sztuk za płotem, a pozostałość zlikwidować?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

wykopać, najlepiej widłami amerykańskimi.
killer19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 maja 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jako że sezon już dawno za nami, a powoli trzeba zaczynać myśleć nad strategią na nowy ;:173 to mam takie pytanie, jaką ilość owoców udało się Wam zebrać w ostatnim sezonie? Chodzi mi o kg/ha (+-) Ja z moich 25 arów wycisnąłem 1500kg, w dużym przybliżeniu, tyle miałem po prostu zważone. Ciekawy jestem jak to u Was wyglądało
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

kilerze obawiam się że mało kto ma taka ilość malin w uprawie. :uszy
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Zaciekawiło mnie to pytanie, więc wzięłam kalkulator i wyszło mi, że z mojego metra kwadratowego (6 krzaków) z którego zebrałam około 1,5kg (około, bo nie ważyłam a zbierałam wielokrotnie i to w sezonie i letnim i jesiennym) miałam plon w wysokości 15 ton/ha :shock:
Niemniej ( :lol: ), przy większej uprawie na pewno należało by uwzględnić jeszcze miejsce na przejścia, bo przedzieranie się przez taki zbity gąszcz (nie mówiąc już o zbieraniu owoców) mogło by być bolesne :wink: .
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

:lol: no to 15 t/ ha to katalogowy wynik :lol: podejrzewam, że w przyszłości mogą się pokusić o Twoje dane, więc chciej % :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
anika24
50p
50p
Posty: 71
Od: 6 wrz 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witajcie, mam pytanie odnośnie odmiany maliny, którą dostałam od znajomych, niestety nie wiedzieli jaką nosi nazwę. Posadziłam kilka krzaczków jesienią 2011 roku, w 2012 bardzo późno zaczęły wybijać z ziemi, przeszkadzało im w tym wielokrotne nękanie przez nornice, które podkopywały im korzenie co w efekcie dało bardzo malutkie krzaczki nie przekraczające 50 cm...................
Ku mojemu zdumieniu w sierpniu te maleństwa zaczęły kwitnąć i wydawać pierwsze owoce i tak do przymrozków. Malinki były małe i niezbyt słodkie, z terminu owocowania wnioskuje że to malina powtarzająca, czy jest możliwe że te moje karzełki to polana? Inne maliny powtarzające mają raczej większe owoce a te były zbliżone wielkością do maliny leśnej. Czy są jakieś inne powtarzające prócz polki pokusy polany?
Pozdrawiam, Anita:)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Po takich przejściach maliny nie pokazały swojego prawdziwego wyglądu i smaku. Poczekaj do "normalnego" owocowania.
Oprócz wymienionych przez Ciebie Polki, Pokusy, Polany jest jeszcze Polesie.
Ja mam Polanę, Polkę i jakąś inną (czerwień jest bardzo ciemna, dla mojego oka lekko fioletowa). Najmniejszą z moich i najmniej słodką jest Polana.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”