Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Poradźcie mi coś proszę bo już nie wiem co robić.

Już 3 raz próbuję zasadzić maliny na działce - za pierwszym razem nic się nie przyjęło, za drugim 2 z 10, ale coś je zjadło i nie odbiły.

Teraz na wiosnę w akcji desperacji wsadziłam 2 z supermarketu i nic.
Ziemię mam gliniastą ale w dołki sypałam ogrodową.
Zaczynam myśleć, że to pędraki bo jednego podczas kopania znalazłam.
Akurat maliny to świat mojego dzieciństwa i chciałabym je mieć, ale zaczynam myśleć, że nic z tego u mnie nie będzie.
killer19
50p
50p
Posty: 51
Od: 5 maja 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

może sadzonki jakieś lewe... skąd je bierzesz? Wszystkie z supermarketu?
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Właśnie za każdym razem z innego źródła - 2razy ze szkółki wysyłkowo a ostatnio z castoramy, więc to raczej nie kwestia źródła..
shuger
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Malina jest stosunkowo prosta w uprawie, być może właśnie to gleba jej nie odpowiada. Sadzenie roślin w samej ziemi z marketu to nie dobre rozwiązanie. Mam trochę doświadczenia z gliną i najlepiej jest sadzić w mieszance 1:1 ziemi gliniastej z ziemią ogrodniczą z worka. Posadzenie rośliny w ziemi ogrodniczej wsypanej do dołka, gdzie wokół pozostaje glina powoduje w trakcie opadów deszczu zastój wody w dołku a w trakcie upałów szybkie wysychanie.
Ponadto maliny sadzimy dość płytko! To też taka zasada istotna w uprawie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3710
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ja bym był ostrożny. Sadzonki z marketów są na poziomie zerowym. W kartonikach suche bez podania konkretnej odmiany. To jakieś nieporozumienie. Na pięknym zdjęciu żółte owoce i dwie sprzeczne metki, malina jesienna i malina letnia. To taki kot w worku.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Te marketowe to był taki impuls - żeby jeszcze raz spróbować - zresztą te nie wsadziłam w glinę (u mnie ziemia inna w każdym kawałku ogrodu...)
Wszyscy się ze mnie śmieją, że maliny wszędzie rosną i co to za filozofia maliny uprawiać....
Zastanawiają mnie te 2 które wzeszły- jedną mi dzieci złamały- byłam pewna, że odbije, ale nic,a druga wzeszła - pojechałam na urlop i po powrocie nic nie zastałam,myślałam, że zjadły ślimaki odbije a tu znowu nic- dlatego podejrzewam pędraki....
ogólnie przez ostatnie 3 lata wsadziłam 14 sadzonek i nie mam ani jednej.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Może spróbuj rozluźnić glebę piaskiem i obornikiem. w ciężkiej glinie maliny trudniej będą się przyjmowały. No i muszą mieć wilgotną glebę
Pozdrawiam.
romekp
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam pozytywnie zakręconych.W tym roku posadziłem malinę Polana około 60 sztuk 50 sztuk Polki,przyjęły się ładnie,ale trzeba było podlewać .Posiadam też wcześniejsze maliny które rodzą w czerwcu na dwuletnich pędach.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3710
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Kiedy powinna zakwitać malina Polana? Mam w donicach i pędy kończą się pączkami. Wiosną wyciąłem wszystkie pędy równo z ziemią.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

estel7 - A może przyczyną jest odczyn gleby? Maliny z natury wolą gleby kwaśniejsze. Może przed następnym sadzeniem warto było by glebę rozluźnić mieszaniną rodzimej ziemi, kwaśnego torfu i piasku?
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ja też niestety mam problem z malinami, ale jest to o tyle dziwne, że w dwóch innych miejscach rosną ładnie, choć nie mają za dużo odrostów, chciałam mieć jeszcze inną odmianę więc kupiłam, we Wrocławiu, w dobrze znanym u nas sklepie i ..... niestety na 12 sadzonek tylko 5 pokazało życie, pozostałe 7 nic, a minęły już 3 tygodnie od posadzenia, więc chyba dość czasu.
Poprzednie maliny, które kupowałam były z gruntu, te natomiast wszystkie były zapakowane bardzo ścisło w jeden czarny foliowy pas. Nie wiem, czy to przypadkiem nie jest przyczyną słabego przyjęcia się.

Czy jest jeszcze szansa na to że pozostałe 7 sztuk ruszy, czy raczej powinnam już kupić kolejną partię?? ;:224.
Joasia
estel7
50p
50p
Posty: 76
Od: 13 lip 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Galadriela - raczej mam kwaśną glebę - działka miejska, mech mi rośnie, borówki rosną świetnie....
prezes24
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 31 paź 2012, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ja w zeszłym roku zakupiłem Poranna Rosę, Polanę i Polkę. Najgorzej z tych malin przyjęła się Polka, bo z 25 krzaków przyjęło się 5. Z czego na jesień uzupełniłem braki w tej odmianie tak aby powstał rządek. W tej chwili już mam 25 sztuk w rzędzie, 2 nie przezimowały przez zimę. Malina Polana przyjmuje się zdecydowanie lepiej, chociaż nie tak dobrze jak Poranna Rosa. Która też tej wiosny wypuściła najwięcej odrostów. Czytając to forum dowiedziałem się, iż bardzo ważne jest moczenie roślin przez przynajmniej 2 godziny przed posadzeniem, co może się przyczynić do znacznie lepszego przyjmowania się nasadzeń malin.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”