Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Post »

Kup zwykły substrat w ogrodniczym. U mnie 9zł za 80 litrów.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Usztywnienie malin

Post »

Witajcie.

Mam na działce pas ok 6m malin po 2 rzędy, chcę je usztywnić ale nie wiem jaki materiał na to zastosować. Co myślicie o taśmie bandowniczej używanej do pakowania dużych paczek/ładunków.
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

A trzeba dodać do tej ziemi coś? Czy po prostu wsadzić i już :oops:
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Treissi, a twoja ziemia w ogrodzie jest naprawdę do niczego? Może nie musisz niczego kupować, malina rośnie jak chwast, właściwie każda ziemia jej wystarczy, żeby się rozrosnąć. A rzyzna ziemia to taka, która ma dużo próchnicy i składników odżywczych, np. kompostowa. Substrat torfowy wcale nie jest najlepszy, bo kiedy jest sucho, to torf wysycha na zdrewniały wiór i wysusza rośliny, które w nim rosną.

Jaką masz własną ziemię? Jeśli suchy piach, to kup zwykłą ziemię ogrodniczą, albo mieszankę pod warzywa, jeśli zaś masz ziemię gliniasto-piaszczystą, to nie kupuj nic, tylko wykop grządkę i sadź maliny. Warto je wyściółkować czymś, żeby chwasty nie rosły. I to właściwie tyle :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Nalewko tak jak pisłam kilka postów wcześniej ziemia jest do niczego - sam piach. Teren jest położony blisko lasu (głównie iglastego), od dawna nieuprawiany. Kilknaście lat temu były tu sadzone warzywa, ale słabo rosły i babcia zrezygnowała z sadzenia. Pamiętam, że był też krzaczek maliny, ale z czasem wyginął . Z tym, że tu raczej zawinił brak zainteresowania.
Ze względu na to, że mam dziecko chciałabym wsadzić ze 3 krzaczki różnych odmian maliny, jeżynkę i troszkę truskawek. Na jesieni posadziłąm tez 3 krzaczki borówki amerykańskiej, ale niestety w takie podłoże jak było :( Teraz obawiam się czy się nie zmarnuje :(
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

A czym wyściółkować maliny? Żeby mieć pewność, że nie będą rosły chwasty, trzeba dać grubą warstwę, np kory. Czy nie ograniczy to wzrostu malin, które po prostu nie będą mogły się przebić?
Czy np wióry będą dobre? Mam je pod truskawkami. Owszem, czasem chwasty się zdarzą, ale za to truskawki rosną wyśmienicie.
Awatar użytkownika
Marcin84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 23 kwie 2009, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

a Ja mam takie pytanie chcę właśnie kupić maliny jakie odmiany polecacie? i czy nie jest za późno na ich sadzenie?
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Ja dzisiaj kupiłam maliny. Nie mam doświadczenia w uprawie malin, ale przeczytałam bardzo dużo informacji na ich temat. Najczęściej polecane odmiany to polka i polana.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Czy ktoś ma na działce odmianę maliny Popiel lub Polesie i może coś o nich napisać.
wodnik
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Post »

Pisałam wcześniej, że z moich 20 posadzonych malin tylko 5 daje znaki życia.
Posadzoną miałam Polanę.

Dokupiłam Polkę, bo marzy mi się (o dzieciach nie wspomnę, a maliny "u nas na wsi" drogie) duużo malinek ;)

Dziś sadziłam 6 sadzonek Polki, stwierdziłam, że te nieszczęsne nieudane malinki przesadzę gdzieś w kąt i może kiedyś od korzenia odbiją...

I...okazało się, że specjalnie nie mam gdzie wsadzić nowych, bo WSZYSTKIE na pierwszy rzut oka martwe maliny mają małe wybijające przy korzeniu pędy, niewidoczne bez ostrożnego wykopania ziemi przy korzeniu, hurra :D
Awatar użytkownika
markpm
200p
200p
Posty: 286
Od: 10 lis 2007, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkusz / Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie otrzymałem odpowiedzi odnośnie ściółkowania. Jeśli ktoś może podzielić się wiedzą, to bardzo proszę.

Ja mam Poranną Rosę. Kupiłem 10 sadzonek, a w tej chwili wyszło 20 pędów, które zaowocują jesienią. Zostawiłem także zeszłoroczne pędy, które będą owocować w lipcu. Czy malina nie zgłupieje przez takie zabiegi? :roll:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

markpm pisze: Czy malina nie zgłupieje przez takie zabiegi? :roll:
Czy możesz rozwinąć temat? Jakie zabiegi masz na myśli?

Ściółkowanie: wszystko co nadaje się do ściółkowania rabat czy grządek w ogóle, nadaje się też do ściółkowania malin. Można też nie ściółkować, a pozbywać się chwastów ręcznie albo narzędziami, czy nawet herbicydami selektywnymi. Przy 20 krzewach można spokojnie odchwaszczać ręcznie, zdrowe to dla malin (bez chemii) i dla ludzi (ruch).

A więc ściółkowanie tak, ale NIE zapobiegnie to wyrastaniu nowych pędów malin od korzenia :lol:

Dopisek:
poprawiłam "zjedzone" NIE :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

A ja miałam zamiar rozsypać wióry pod krzaki malin :roll: Mam już rozsypane pod borówką ... Lepiej będzie jak je zbiorę?
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”