Brzoskwinia, morela, nektaryna - 1cz. (2006 -2017)

Drzewa owocowe
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

No, chyba niestety zawsze z tymi chorobami grzybowymi idea jest, żeby zwilżyć całe drzewo, w tym okresie nie ma też liści które mogłyby coś przyjąć i rozprowadzić po całej roślinie, kora chyba odpada.
No a teraz podobno nic takich grzybów nie wytępi. Czy to w brzoskwini czy śliwie, a szkoda.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Miałem ostre objawy kędzieżatowości na brzoskwini i nektarynie. Popryskałem 2x Topsinem, oberwałem chore liście, podsypałem granulowanym nawozem interwencyjnym, no i mamy kupę nowych i pięknych, zdrowych zielonych liści, bez objawów choroby. :)
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Pogratulować, dobra robota :)
Choć w teorii topsin nie pomógł, tylko ewentualnie pozostałe czynności.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Ciekawy pomysł z tym Topsinem, też mi się wydaje,że na kędzierzawość to raczej nie pomógł, ale za to na inne choroby z pewnością tak. :-) Czytałem kiedyś ,że na fazę po rozwoju liści brzoskwini można na kędzierzawość stosować Delan, ale próba nabycia tego środka w mniejszym opakowaniu niż 1 kg zakończyła się niepowodzeniem stąd też nie wiem czy faktycznie by pomógł...?
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Halski pisze:Ale tu mamy stężenie 0,5% czyli 5dkg/10l wody.
Myślałem, że będzie tego więcej, a 5dkg to około łyżka stołowa na wiadro wody.
Podzieliłem na pół, bo 5 litrami obskoczę jedno drzewko. Kilka dni po oberwaniu pół wiadra liści, wczoraj oberwałem jeszcze kilka.
Miejmy nadzieję, że kędzierzawość zwolni...
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Też kiedyś miałem problemy z dawkowaniem środków, ale jak kupiłem sobie elektroniczną wagę kuchenną ważącą z dokładnością do 0,1 g to pozbyłem się problemu dawkowania na oko. Koszt tej wagi to było w ubiegłym roku około 45 zeta i sądzę że była to dobra inwestycja . :wink:
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Ja mam wagę kuchenną z dokładnością do 1g, czasem używałem ale wystarcza też taki plastik-miarka dodawana do różnych śor, pamiętam że kiedyś zważyłem i wiem że 30ml płynu czyli pełna miarka = 20g proszku/granulek (a Pomarsol jest w takiej formie).
Szukałem czegoś o tym Delanie i tylko na jednym forum jedna osoba napisała w jednym zdaniu, myślę że to mało wiarygodne. Chyba że za słabo szukałem, ale nie wiem, obstawiam że wciąż obowiązuje zasada że po wpuszczeniu grzybka podczas pękania pąków można zapomnieć o ochronie chemicznej w danym sezonie, zostaje nawożenie i usuwanie porażonych liści.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Problem z miarkami jest taki że trzeba by sobie skalibrować do konkretnej substancji. Bo gęstość syllitu i choćby mocznika jest zupełnie inna.
Wagi kuchenne słabo się sprawdzają przy "ciężarach" typu 2g. Naprawdę waga "dilerska" pomimo że kosztuje grosze jest zdecydowanie dokładniejsza.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Jakim nawozem/środkiem podsypać brzoskwinię zaatakowaną kędzierzawością i w jakiej ilości ?
Pod drzewami rosną w bliskiej odległości m.in. winogrona i różne kwiaty które chyba trzeba mieć na uwadze żeby nie zaszkodzić takim zabiegiem.
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

garom pisze:Też kiedyś miałem problemy z dawkowaniem środków, ale jak kupiłem sobie elektroniczną wagę kuchenną ważącą z dokładnością do 0,1 g to pozbyłem się problemu dawkowania na oko. Koszt tej wagi to było w ubiegłym roku około 45 zeta i sądzę że była to dobra inwestycja . :wink:
Wczoraj odmierzyłem wagą kuchenną, 5 dkg, podzieliłem na pół i zalałem 5 litrami wody, ale zdaję sobie sprawę, że przy takiej wadze jest mało precyzyjna.
Zamówiłem dziś jubilerską za całe 12 zł, do 500g.

I tak sie własnie teraz zastanawiam, czy ja wagę ustawiłem na gramy, czy na dkg.
Skleroza. Na wyświetlaczu na pewno było 5, jeśli zmierzyłem w gramach, to będę musiał powtórzyć oprysk.
Tak mi sie coś zdawało, że mało tych granulek wyszło, w końcu 5 dkg to z pół plastikowego kubeczka będzie, a nie trochę na dnie...
Echhhh, mniej piwa przed opryskami...
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Alkohol + opryski to nie jest dobre połączenie!!!
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Czy warto profilaktycznie popryskać roztworem mocznika brzoskwinie i nektaryny? Jakie stosujecie dawki? Mam mocznik w granulacie.
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Znalazłem w 1 artykule potwierdzenie tego co już niedawno tu napisano odnośnie stężenia, "Porażone pędy i liście należy usuwać i niszczyć. Osłabione drzewa warto wzmocnić wieloskładnikowym nawozem dolistnym lub roztworem mocznika w stężeniu 0,5%".
Nie wiem czy warto większym stężeniem.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”