Brzoskwinia, morela, nektaryna - 1cz. (2006 -2017)

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Dzięki qwert63 za informację, ale na na moim syllicie 65 wg jest napisane: kędzierzawość brzoskwini: 13 g w 5-15 l wody/100 m2 . Od razu jak to zobaczyłem to miałem wadliwości bo w poprzednich latach zawsze miałem 10 g na 1 litr wody i tak było pryskane. Pomyślałem,że skoro tak podali to może zmienił się przepis na bardziej "ekologiczny" . W kolejnym sezonie jak nic zastosuję po staremu. :-)
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

hmm, faktycznie są rozbieżne informacje. Ten sam środek, Syllit 65 WP i albo 10g na litr albo 13g na 5l w niektórych opisach sklepowych, wydaje mi się to dziwne, 4-krotna różnica ilości środka. Poszedłem za moją ulotką z 10g/litr i brzoskwinie wyglądają ładnie. Ciekawe co by było jakbyś i Ty tak dał, nie dowiemy się niestety :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Od następnego sezonu wracam do "starego" przepisu. W tym roku efektem zbyt słabej dawki są zainfekowane drzewka. Na szczęście tylko wszystkie wierzchołkowe paki i trochę pąków poniżej (ale w niewielkim stopniu), a że przymrozek kwietniowy załatwił u mnie kwiatki więc wielkiego problemu nie powinno być. Dałem dzisiaj dodatkową dawkę saletry amonowej na poprawę regeneracji liści i czekam do następnego sezonu. :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

W tej chwili oprysk nic nie da. Pozostaje obrywać zainfekowane liście.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Kiedyś czytałem,że na kędzierzawość zalecano późniejszy oprysk delanem, ale kilkanaście lat temu próbowałem go kupić, niestety mieli go tylko w ilościach hurtowych 1 kg lub l ( nie pamiętam w jakiej formie to było). Od tego czasu nie szukałem chociaż podobno można nim pryskać po rozwinięciu paków..? Na pewno jednak Erazm ma 100 % rację, teraz syllit już nic nie da, jedyne co można zrobić to zasilić drzewko nawozem by lepiej regenerowało ubytki listowia. :)
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

ok ale będzie regenerować z zarazą przecież, grzyb się rozwija !!!
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Z tego co mi wiadomo, kolejne liście już nie są zarażone . Problemem może być tylko zbyt silna infekcja, gdy drzewo nie jest w stanie zregenerować liści. Miałem tak kilkanaście lat temu gdy nie zdążyłem w ogóle opryskać brzoskwiń. W trakcie tego sezonu 3 drzewka uschły bo nie były w stanie wygenerować nowych zdrowych liści. Od tamtej pory w przypadku zainfekowania (w tym roku to 2 raz ze względu na błędny opis dawki na środku) stosuję dodatkową dawkę nawozu i jak do tej pory wszystko dało radę się zregenerować. :-)
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Zdrowe liście to dopiero czerwiec/lipiec.
Miałem tak w tamtym roku. Kupując drzewka zapewniono mnie, że były pryskane. Nie było ani jednego zdrowego!
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Podstawa jesienią miedzian a wiosną silit. Sam mam porażone tylko szczytowe pąki i drzewka powinny sobie z tym poradzić. Chore liście oczywiście obrywam.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Dziękuję za przypomnienie, akurat zawsze jak dotąd jesienią pryskam miedzianem stąd u mnie porażenie dotknęło zasadniczo tylko szczytowe liście. Ale apeluję do koleżanek i kolegów na forum nie dajcie się nabrać tak jak ja w tym roku na błędne dawki na opakowaniu syllitu!!! Miałem podane 13 g syllitu na 5-15 litrów wody na 100 m2! Powinno być 10 g środka na 1 litr wody . Tak pryskałem w poprzednich latach i nie miałem problemu.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

W internecie jest też dawka 7,5 g syllitu na 1 litr wody. Na pewno jest to lepsze stężenie środka niż to które zaleca 13 g na 5-15 litrów! :(
Awatar użytkownika
RingoJelcz
200p
200p
Posty: 343
Od: 1 mar 2012, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lesznowola

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Z kędzierzawością nie miałem nigdy problemu, zawsze na wiosnę pryskałem sylitem dwa razy. Myślałem, że mi się skończył i kupiłem taki w saszetkach, ale nie pamiętam teraz jakie było jego dawkowanie.
No i pierwszy raz mam coś takiego:

Obrazek

Mam jeszcze stary, 65 WP (50g/5-6,5 l wody), ale rok temu stracił ważność.
Zarażonych liści jakieś 30%. Pewnie nic nie da, ale popryskam jeszcze raz i oberwę liście...
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Brzoskwinia, nektaryna - 2cz. (06.06-.....

Post »

Teraz to raczej 0,5% Mocznik.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”