Co to za choroba ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
bogracz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 kwie 2008, o 16:44
Kontakt:

Co to za choroba ?

Post »

W ogrodzie mam kilka starych krzewów czarnej porzeczki. Do tej pory nie miał się nimi kto zajmować, teraz trochę je odmłodziłem. Teraz czeka mnie walka ze szkodnikami i chorobami. Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choroby pokazanej na zdjęciu.
Przypuszczam co to jest, ale chciałem się upewnić.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,



------------------------------------------------
Gotuj z pasją w plenerze ... www.bogracz.pl
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Nie wiem na pewno bo liść jest mały , ale moja wykazywała podobne objawy kilka lat temu i została zdiagnozowana - rdza pożeczkowo- wejmutkowa . Pomogły opryski - teraz jest ładna i zielona :lol:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Moje porzeczki są już długo zdrowe.
bogracz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 kwie 2008, o 16:44
Kontakt:

Post »

GERTRUDA pisze:Nie wiem na pewno bo liść jest mały , ale moja wykazywała podobne objawy kilka lat temu i została zdiagnozowana - rdza pożeczkowo- wejmutkowa . Pomogły opryski - teraz jest ładna i zielona :lol:
Na ile procent jesteś pewna, że to ta sama choroba i czym pryskałaś porzeczki ? Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam,



------------------------------------------------
Gotuj z pasją w plenerze ... www.bogracz.pl
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Jeżeli to miałaby być rdza wejmutkowo-porzeczkowa to objawy będą widoczne na spodniej stronie liścia. Z Twojego zdjęcia dość trudno ocenić co się dzieje. Deformacja liści może być spowodowana żerowaniem mszyc. Najlepiej wykonaj zdjęcie liści od spodniej strony wtedy łatwiej będzie o diagnozę.
bogracz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 kwie 2008, o 16:44
Kontakt:

Post »

przemek1136 pisze:Jeżeli to miałaby być rdza wejmutkowo-porzeczkowa to objawy będą widoczne na spodniej stronie liścia. Z Twojego zdjęcia dość trudno ocenić co się dzieje. Deformacja liści może być spowodowana żerowaniem mszyc. Najlepiej wykonaj zdjęcie liści od spodniej strony wtedy łatwiej będzie o diagnozę.
Na spodzie liścia nic nie widać poza przebarwieniami. Organizmów, przynajmniej tych widocznych gołym okiem, nie widać. Zrobię zdjęcia jak tylko pogoda pozwoli. Jestem w kropce bo opisane objawy nie pasują mi do niczego, chciałbym się tego czegoś pozbyć ale nie wiem co to jest. :cry:
Pozdrawiam,



------------------------------------------------
Gotuj z pasją w plenerze ... www.bogracz.pl
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie wiem co to takiego, ale jeśli liść jest tak zdeformowany, to może być skutek działania jakiegoś szkodnika żerującego w pąkach liściowych.

Proszę, właśnie znalazłam co to może być - Pryszczarek Porzeczkowiak Liściowy.

Objawy widoczne są od końca kwietnia do września. Szkodnik ten ma trzy pokolenia w ciągu okresu wegetacyjnego. Młode liście na wierzchołku pędu nie rozwijają się, pozostają małe, poskręcane. Często liście i końce pędów zasychają. W pomarszczonych liściach żerują małe (0,3-2mm) beznogie, żółtobiałe larwy.
Zwalczanie:
- Basudin 10 G doglebowo (6-8 g 1 m kwadr.)
- Owadofos płynny 50 (15 cm sześc. na 10 l wody) oprysk przed kwitnieniem i po zbiorze owoców (po zauważeniu larw).

żródło: Porzeczki, dr. J. Kluczyńska, PWRiL, W-wa 1987
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
steresa
100p
100p
Posty: 149
Od: 31 lip 2007, o 00:32
Lokalizacja: Rumia k.Gdyni

Post »

Dwa dni temu ogladąłam moje porzeczki.Liście były podobne mocno poskręcane.Jak obejrzałam dokładnie listki od dołu, to na niektórych znalazłam mszyce.Niestety już są.
Jak przestanie padać biorę się za opryski.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu
steresa
maszlesz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 kwie 2008, o 16:56
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post »

Ja też mam problem z porzeczkami :( Sytuacja podobna - kupiłam bardzo zaniedbaną działkę wraz z bardzo zaniedbanymi porzeczkami. Na wiosnę pieknie zaczęły się zielenić i cieszyłam się jak dziecko, ale... od kilku dni jest tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nawet 3 potencjalnych winnych :)

Podejrzany 1:
Obrazek

Podejrzany 2 (strasznie niefotogeniczny, ale trochę go widać):
Obrazek

Podejrzany 3 (choć możliwy, ale tego akurat podejżewam najmniej):
Obrazek

Pomóżcie proszę - jak ratować te porzeczki?

Obok mam drzewka: czereśnie i węgierki - czy im też coś grozi ?
Pozdrawiam
maszlesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”