Truskawki na balkonie?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dana0520
50p
50p
Posty: 96
Od: 2 mar 2008, o 17:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Witaj sasquatch - wolałabym pisać do Ciebie po imieniu :)

Pytasz ile potrzebują miejsca truskawki i poziomki, ano to zależy gdzie będą rosły. Jeżeli w gruncie to co ok.30-35 cm -- truskawki a poziomki co ok. 20-25 cm. Ja tak mam posadzone przez poprzedniego użytkownika na swojej działce.
W tym roku eksperymentuję z truskawkami i pomidorkami też na balkonie; truskawki posadziłam w 70 cm skrzynkach po trzy sadzonki. Jest to odmiana balkonowa i chyba tak mocno sie nie rozrasta ( ale mogę się mylić ).
Na pomidorki koktajlowe mam przygotowane donice o średnicy 20 cm i wys 16 cm. I mam nadzieję, że to wystarczy.

Pozdrawiam Dana
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Dwa lata temu też sama zasiałam poziomki i widząc jakie to maleństwa były zaskoczeniem dla mnie było jak pod koniec lata zaowocowały, czyli jeszcze w tym samym roku co były wysiane. Tylko, że moje rosną w gruncie, ale po przepikowaniu i wysadzeniu na miejsce stałe szybko ruszą. A w zeszłym roku owocowały jak szalone, praktycznie bez przerwy i część owoców pierwsze przymrozki przetrwało.

Pozdrawiam
Obrazek

Tak wyglądały jakieś 2 tygodnie temu a teraz to już duże krzaczyska pełne kwiatów i małych jeszcze owocków
sasquatch1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2008, o 15:02

Post »

Więc pozwól, że się przedstawie :). Tomek jestem i bardzo mi miło.

Hmm.. z tego co wiem truskawka rozmnaża się przez rozłogi. Z racji, że będzie jedynie w doniczce ne wpłynie źle na jej rozwój, jeżeli będę obcinał rozłogi? Po porstu najwyżej miałbym dla nich osobną doniczka a jak troszke by podrosły mógłbym wynosić na dwór i posadzić gdzieś. Hmm.. a teraz znowu piszą gdzieś o poziomkach:

"Tworzą rozłogi nazywane wąsami z których wyrastają nowe rośliny, stare rozłogi usychają."

Czyli to by znaczyło, że pierwotny krzaczek uschnie i będe musiał zastąpić go rozłogiem, tak?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Są truskawki rozłogowe i bez rozłogów. Jedne rozmnażasz sadząc do ziemi ukształtowaną już roślinkę z korzeniami na końcu rozłogu, a potem ją odcinasz, kiedy się przyjmie. Stare rośliny wyrzucasz po roku, dwóch, albo i lepiej, kiedy zmniejszy się ich plennosć i uroda. Te drugie rozmnaża się przez wysiew nasion. Poziomki podobnie.

Jeśli chcesz mieć ładne zbiory, usuwaj wąsy przy samej roślinie, żeby ta wszystkie swoje siły witalne przeznaczyła na owoce. I smacznego :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Z tego co zaobserwowałam to w pierwszym roku wszystkie truskawki mają rozłogi, te z nasion też. Temptation po przezimowaniu nie wypuszcza mi już rozłogów.

Różnica jest w czym innym: zwykłe truskawki nie owocują na sadzonkach, a powtarzające tak. Dlatego zwykłym usuwa się je , aby nie osłabiały owocującego krzaczka; u powtarzających są dodatkową atrakcją.
milkana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2008, o 20:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Sadzonki milkany

Post »

Hmmm.... w sumie dochodzę, ze hodowanie truskawek z nasionek to wcale nie taka prosta sprawa... Z moich sadzoneczek zostało dosłownie kilka sztuk, niestety reszta ciężko zniosła pikowanie, a właściwie go nie przeżyła..... Więc kupiłam sadzonki na allegro i chyba dobrze zrobiłam, bo tym sposobem może w tym roku będę miała owoce na balkonie. Jak na razie kupne sadzonki wyglądają dobrze. Wygląda na to, że się przyjęły, puszczają nawet nowe listki, teraz z utęsknieniem czekam na pierwsze kwiaty...Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za wszystkie nasze balkonowe uprawy
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

mommy_b pisze:Dwa lata temu też sama zasiałam poziomki i widząc jakie to maleństwa były zaskoczeniem dla mnie było jak pod koniec lata zaowocowały, czyli jeszcze w tym samym roku co były wysiane. Tylko, że moje rosną w gruncie, ale po przepikowaniu i wysadzeniu na miejsce stałe szybko ruszą. A w zeszłym roku owocowały jak szalone, praktycznie bez przerwy i część owoców pierwsze przymrozki przetrwało.

Pozdrawiam
Obrazek

Tak wyglądały jakieś 2 tygodnie temu a teraz to już duże krzaczyska pełne kwiatów i małych jeszcze owocków
mommy_b ja także zasiałam poziomki, tylko nastawiłam się na hodowanie ich na działce. Może część z nich zostawię na balkon :) zobaczę :)
mam pytanie. Kiedy je wysadzałaś do ziemi to duże były? po ile listków miały?
jutro wkleje zdjęcia moich maluchów. Może już je trzeba do gruntu? :?:
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

obiecane poziomki:

Obrazek
Awatar użytkownika
arti
50p
50p
Posty: 58
Od: 22 lut 2008, o 15:25
Lokalizacja: Szczyrk/ Ciecina

Post »

A co powiecie na uprawę hydroponiczna truskawek. Szczerze mówiąc nigdy tego nie próbowałem ale kiedyś zamontowałem przy oczku wodnym donice i wymusiłem obieg wody, rośliny rosły jak szalone a woda w jeziorku się wykierowała :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ja uprawiam na balkonie w dużej donicy.
Mam cztery sadzonki i 13 owoców będzie minimum :twisted:
Ja swoje zapylam pędzelkiem i wszystkie się zawiązały.
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

A tak wyglądają moje maleństwa. Czy mam je już przepikować?

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

AgaM: Wysadziłam je w lato dwa lata temu, chyba w lutym wysiałam, jak powschodziły i troszkę podrosły to je po pikowałam i czekałam aż zaczną wyglądać jak krzaczki. Nie pamiętam po ile miały listków i jak duże były kiedy je wysadzałam, ale za wielkie to one nie były, o wile mniejsze jak są teraz. Ja swoje pikowałam jak były troszkę większe jak Twoje bo bałam się, że tak małe uszkodzę. Po pikowaniu szybko ruszyły i jak tylko podrosły to w wakacje je wysadziłam i jeszcze w tym samym roku na jesieni zaowocowały.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

więc i ja poczekam aż się wzmocnią i będą większe
dwa mini krzaczki na próbę wsadziłam do ziemi w zeszłym tygodniu. Zobaczymy czy przetrwają i jak urosną.
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”