Drzewka owocowe - przesadzanie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
venia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 cze 2007, o 07:40
Lokalizacja: Toruń

Czy mogę przesadzić śliwę?

Post »

Chciałabym się dowiedzieć czy moge przesadzić śliwę i czy nic jej sie nie stanie. Ciężko jest mi określić wiek drzewa ponieważ nie jestem pierwszym wlascicielem działki ale wydaje mi sie że jest stosunkowo młode ponieważ ma ok 2-2,5 metra wysokości a pieniek ma najwyżej 10 cm średnicy. Jeśli możliwe jest jej przesadzenie to proszę też o informacje jaki układ korzeniowy ma śliwa bo nie wiem jak zabrać się do kopania :) Pozdrawiam
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Venia, śliwę można jeszcze przesadzić , ale nie teraz. Poczekaj do jesieni a najlepiej do wiosny. Drzewko o takich rozmiarach można przesadzić ale z bryłą korzeniową. Musisz obkopać śliwę, od pnia na mniej więcej 40 cm, na głębokość gdzieś na pół metra. Po wyjęciu takiej bryły korzeniowej możesz przesadzić w nowe miejsce. Tylko poczekaj jak możesz do wiosny, wtedy są większe szanse, że śliwa ponownie się przyjmie w nowym miejscu. Gdybyś chciała obstukać bryłę korzeniową, wtedy drzewo zaczęło by chorować i mogło by sie nieprzyjąć.

Pozdro
Mutari
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Po przesadzeniu trzeba też ostro przyciąć gałęzie i rany po przycięciu zasmarowac pastą funaben. Ja bym przesadzał na jesieni. Zamin przyjdą większe mrozy drzewo częściowo odbuduje system korzeniowy - usyp na zime kopczyk. Uważam, że szanse na przyjęcie się takiego drzewa są minimalne.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To co mówi Kacper o przycięciu i posmarowaniu drzewka, z tym się zgadzam. Ale jeśli chodzi o sadzenie drzewek owocowych nowo zakupionych to powinno się je sadzić na jesień. Ale jesłi chodzi o sliwę , którą chciałaby przesadzić w inne miejsce koleżanka i że jest to drzewo, które ma około 2 m, to radziłbym zrobić to na wiosnę. Większe szanse, że się przyjmie.

Pozdro
Mutari
martinos78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 wrz 2006, o 08:31
Lokalizacja: Białystok

Kiedy przesadzić wiśnię 5 letnią.

Post »

Witam
Mam pytanko: Czy w tym okresie, czyli koniec września mogę przesadzić wiśnię w inne miejsce?

Z góry dziękuje za odpowiedz

Pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. Koniec września - początek października. Lepszym terminem będzie jednak początek października. Po posadzeniu dobrze podlej. Przesadź koniecznie z bryłą korzeniową!
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Jesień to najlepsza pora na przesadzanie drzewek, możesz poczekać dla pewności do października, kiedy roślina przejdzie w stan spoczynku.
shock3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 mar 2008, o 14:23

Przesadzenie 2 metrowej jabłonki. Czy nie za późno ?

Post »

Mam problem..

Czy nie jest za późnio na przesadzenie 2 metrowej jabłonki w inne miejsce?
I jeżeli nie jest, to jakie zabiegi należy wykonać przy przesadzaniu?


Z góry Dzięki.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Moim zdaniem masz marne szanse na jej przesadzenie (ale zawsze jakaś jest), bo korzenie pewnie już nieźle się porozrastały na boki, a ich naruszenie kończy się zwykle "śmiercią" drzewka. Gdybyś okopał ją min 1,5 metra od pnia, może udałoby Ci się jakoś przenieść (gdyby korzeń główny idący ku dole nie rozrósłby się za bardzo). Oczywiście nie mógłbyś znowu uszkodzić korzeni. Zadanie dosyć trudne ale może sie udać, przy wielkich nakładach sił. Powtórzę to może jeszcze raz, gdy będziesz ją przenosił, uważaj abyś nie uszkodził korzeni, a może Ci się próba przeniesienia jabłonki powieść.
agataza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2008, o 09:02
Lokalizacja: ok. Wyszkowa

Drzewka owocowe - przesadzanie

Post »

Witam. Proszę o rade czy moge jeszcze przesadzić drzewko owocowe, jeśli tak to do kiedy jest odpowiedni czas? Niestety raczej nie mam wyjscia i musze je przesadzić. Jest to jabłonka i ma juz pzre pączków. Aha, mam jeszcze to samo pytanie odnośnie żywopłotu, ale niestety nie mam pojęcia co to jest. Dziękuje, pozdrawiam.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A ile lat ma ta jabłonka?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Przesadzanie

Post »

Jeżeli jabłonka jest młoda to możesz ją śmiało przesadzić tylko musisz pamiętać o podlewaniu, chociaż generalnie to najlepszą porą jest jesień.Ja z mężem przesadzałam morelę kilkuletnią, przewoziliśmy ją wózkiem widłowym , na wiosnę i udało się rośnie i owocuje.
agataza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2008, o 09:02
Lokalizacja: ok. Wyszkowa

Post »

nie wiem ile lat ma jabłonka bo dopiero kupiliśmy dzialkę. Nie jest wielkim drzewem, ale podejrzewam, że 8 lat to ma na pewno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”