Ja o borówce amerykańskiej - proszę o radę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Dzień dobry w deszczowe popołudnie ;)
Czytałam,że można użyć ziemi do różaneczników, wrzosów, torfu albo mieszanki ziemi kompostowej+glina+piasek+ziemia liściowa+próchnica z kory...ja swoją posadziłam w lekko kwaśnej ziemi i dodatkowo obsypuję trocinami z drzew iglastych i korą:)jak na razie rośnie i owocuje.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

W sklepach jest w sprzedaży Bioekor- nawóz zakwaszający .
Wg ulotki - borówka jest szczególnie wrażliwa na brak wody i zakwaszenie podłoża.
Zaleca się stosowanie tegoż nawozu od połowy kwietnia do połowy sierpnia .
Może powinnaś się zaopatrzyć w ten nawóz?
Czytałaś nasze wątki na ten temat ...też znajdziesz masę pożytecznych informacji.
Zapraszam serdecznie... :D

np. tutaj
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =bor%F3wka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =bor%F3wka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =bor%F3wka
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie wiem co zrobić, żeby posadzić trzy nowe borówki wysokie :(

Mam gliniastą ziemię. Między łąką a trawnikiem zaplanowałam nową rabatę, na której miałby rosnąć różne języczki, bodziszki, jakieś wilgociolubne bylinki i ... trzy borówki wysokie.

Na początek Sz.M. wykopał trzy doły o średnicy z 60-70 cm i tyle samo głębokości. Nasypałam na dno sporą ilość trocin iglastych, na to warstwę kory z worka i miałam poczekać, aż się to uleży i nasiąknie wilgocią. Torf kwaśny i piach leży i czeka, krzewy też. A tu od dwóch dni bez przerwy leje i siąpi, i w dołach zebrała się cała woda z okolicy :( Kora pływa sobie pod wierzchem, woda nie wsiąka, to jakiś horror, albo drenaż całej łąki. Zrobiłam piękne dziękuję odwadniające okolicę :( Teraz nie wiem, co mam zrobić, czy dosypać torfu ile się zmieści? Chyba mało się zmieści... Wybrać wodę? Napłynie nowa... Zrobić odprowadzenie? Jak? I co dalej w lecie, kiedy zacznie tam brakować wody, bo wszystko, co napada z nieba odpłynie tym właśnie odprowadzeniem?

Borówki korzenią się płytko, może taki wysoki poziom wody nie zaszkodzi jej za rok? A jeśli to zupełnie złe miejsce? Jak je uzdatnić?

Ratunku, poproszę o jakieś rady, może ktoś już miał podobnie i dał sobie z tym radę?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nalewka pisze:Nie wiem co zrobić, żeby posadzić trzy nowe borówki wysokie :(

Mam gliniastą ziemię. Między łąką a trawnikiem zaplanowałam nową rabatę, na której miałby rosnąć różne języczki, bodziszki, jakieś wilgociolubne bylinki i ... trzy borówki wysokie.

Borówki korzenią się płytko, może taki wysoki poziom wody nie zaszkodzi jej za rok? A jeśli to zupełnie złe miejsce? Jak je uzdatnić?

Ratunku, poproszę o jakieś rady, może ktoś już miał podobnie i dał sobie z tym radę?
Najlepszym pomysłem to będzie wybudowanie cegielni. :lol:
ale wracając do tematu to jedynym wyjściem jest uprawa roślin i krzewów na podwyższonych grządkach, zamiast kopać dołki należy usypać kopczyki z nawiezionej ziemi, ale to z kolei wiąże się z częstszym podlewaniem w warunkach bezdeszczowych, a z wykopanej gliny zrobić obramowanie kopców. Korę wysypać wokół krzewów, to spowoduje wolniejsze parowanie gleby i rozrost chwastów. Powodzenia
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witam!

A ja mam pytanie odnosnie obornika konskiego. Znajomy przywiozl mi go co nieco i czy moge dac go pod borowki? jeśli tak to ile, moge zalaczyc foto jak wyglada ten obornik (jeśli potrzebne)

Pozdrawiam :)
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak z każdym nawozem tak i z obornikem nie należy przesadzać - można dać mniej to nie zaszkodzi. Jeśli się przeholuje to zaczną się problemy. Obornik koński jest dobrym nawozem ogrodniczym, ale też w racjonalnych dawkach, wszystko zależy od wielkości rośliny (krzewu, drzewa) Najlepiej wymieszać z glebą w pobliżu korzeni. :)
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Borowki sa 3 letnie, rosze po 3-4 lata i inne. 5 garsci starczy?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Osobiście nie zalecam ściółkowania borówki trocinami z liściastych.Nie nadają się do tego. Tylko iglaste.
Obornik koński nie może być mieszany z glebą, spali delikatny system korzeniowy borówki.
Namoczyć w stos. 1:10 i po ok. 3 tygodniach rozcieńczać koncentrat 1/10.
Tym podlewać najlepiej na ściółkę z trocin.
Ja podlewam trzy razy w sezonie, tzn. pierwszy raz w okresie dojrzewania pąków, drugi raz zaraz po kwitnieniu, a ostatni w czasie zakończenia głównego owocowania -zazwyczaj to druga dekada czerwca.
Można dodatkowo rozsypać nawóz dla borówek na ściółkę w promieniu korony krzewu.

Jako ciekawostkę podaję, że utworzono polską odmianę borówki o nazwie Bonifacy.
http://www.nowosielscy.pl/swiadectwo.html
Borówka Amerykańska - Borówki Amerykańskie - Sadzonki
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Dziekuje za odpowiedz. A czy pod inne rosliny moge podlozyc normalnie np. pod roze, rododendrony, azalie, piwonie, hortensje?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mariolka pisze:Dziekuje za odpowiedz. A czy pod inne rosliny moge podlozyc normalnie np. pod roze, rododendrony, azalie, piwonie, hortensje?

Pozdrawiam
Tylko w formie rozczynu.
Podlewać po uprzednim podlaniu wodą.
Nawóz koński należy do nawozów gorących i w czasie rozkładu wydziela dużo ciepła.
Najlepszym sposobem spożytkowania takiego nawozu jest kompostowanie z innymi odpadkami albo tworzenie koncentratu.
Można również zakopać nawóz ale nie każda roślina poradzi sobie z nim.
Dobrą rzeczą jest zakopanie nawozu a uprawiać dopiero w drugim roku po nawożeniu.

Nawóz w naturalnej postaci nadaje się w sam raz do wczesnej uprawy w nieogrzewanej szklarni przez zakopanie go poniżej korzeni uprawy.
W celu powiększenia masy nawozu można go kompostować ze skoszoną trawą, z dodatkiem torfu oraz odpadów kuchennych np. fusy po kawie...itp.
Jakub . . . . .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”