Morela - uprawa, pielęgnacja, zapytania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Eh wymyślają coraz dziwniejsze nazwy, dziękuje za informacje. Szkoda że nie było odmiany Harcot.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Hungarian Best powszechna w Niemczech jak harcot w Polsce ale możliwe że to Węgierska Wczesna zapomniana w Polsce ( jeszcze w sprzedaży ) ale nie do końca bo żyje 40 lat (może o tej odmianie piszę bo dalej owocuje ) .
Muszę dodać że w sklepach discount i nie tylko można dostać nowe odmiany nie dostępne w Polsce , szkółkach czy sklepach ogrodniczych a więc można zapolować na nową odmianę i nie trzeba jechać do Czech czy Słowacji bo tam można dostać dużo więcej odmian co do Niemiec to jest duża różnica w cenie .
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Wiecie coś o jej zapylaniu? Szukałam ale nic nie znalazłam.
Druga sprawa to wiek moreli, w moich warunkach dożywają 20 lat przy zadowalającym owocowaniu i nie jestem w tym odosobniona. Może gdzieś komuś przeżyła więcej ale to wyjątek. Ciekawe czy jej żywotność to tylko chwyt marketingowy?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

whitedame szukaj pod nazwą Mađarska najbolja . Przez tłumacza jest sampłodna np tu https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search
Oryginalny tekst http://www.bvp.hr/Enciklopedija/127/Voc ... -najbolja/ albo niemiecka nazwa Ungarische Beste

Z opisów wynika, że to b.dobra, wartościowa odmiana, więc mateos ciesz się :) Poza tym, jak Adas11 wspomniał, w de. za to drzewko ok. 30 EUR

I znalazłem info o nazwach
Magyar Kajszi - synonimy: Cea mai bună de Ungaria, Hungarian Best, Klosterneuburger Aprikose Krasnoshchokij, Mađarska Najbolja, Madárská Najlepsi, Meilleur d?Hongrie, Ungarische Beste, Węgierska Wczesna
http://www.cpvo.europa.eu/documents/TP/ ... ENIACA.pdf
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Poczytałem opisy tej odmiany, zaleta odmiany jest wytrzymałość drewna i pąków na niską temperaturę, średnio silny wzrost, wysoka zdrowotność i duże owoce po przerzedzaniu związków. Martwi mnie tylko podobno średnio smaczny miąższ owocu. Jutro będę przycinał posadzone morele, jeżeli sprawdzi się pogoda zapowiadająca słonce. Zastanawiam się tylko jak formować koronę, w formie prawie naturalnej czy kotłową. Spróbuje też zaszczepić odcięta częścią przewodnika ałyczę, ciekawe czy się przyjmie.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

W Kauflandzie i Netto są drzewa IN MY GARDEN ( FructoPLANT) http://www.inmygarden.eu/rosliny/owocow ... e?start=48 a w ofercie są morele Hungarian Best oraz Roxana a w Biedronce Madziarska Najbolia ( gardenic ) i jestem ciekaw czy jakieś nowości znajdą się w Lidlu lub Aldi .
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Nie wiem czy odmiana Roxana sprawdzi się w naszym klimacie, z tego co wyczytałem to odmiana popularna w Turcji.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Rok temu posadziłam morele.W marcu wszystkie drzewka były pryskane syllitem.Teraz chcę popryskać miedzianem ale codziennie padało.Na jednej moreli jest już kwiat.Jak myślicie,czy jest sens pryskać miedzianem czy już topsinem??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Miedzianem jak najbardziej tak. Na raka bakteryjnego.
A topsinem? A z czym chcesz walczyć? Jeśli z dziurkowatością, to już nieco późno.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Myślałam,że jak zaczną morele ,i inne drzewka ,kwitnąć to topsinem na szarą zgniliznę...
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

jak 3/4 płatków opadnie
ania1590
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

I czy ten termin oprysku topsinem dotyczy wszystkich drzewek kwitnących?? Czytałam,że oprysk topsinem wykonuje się na początku kwitnienia jak 10 procent kwiatów kwitnie..
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Morela - pielęgnacja

Post »

Skąd Wy bierzecie te nazwy chorób. Ja już naprawdę nie wiem co chcecie zwalczać.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”