Jak uporządkować maliniak?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
odys62
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 mar 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Przecinanie maliny jesiennej

Post »

Czy ktoś prubował przecinać malinę jesienną i jaki był efekt ,wiosenną się przecina i to normalne natomiast co z jesienną jeśli zostawić wszystkie odrosty w rzędzie tworzy się dość zwarty i gęsty rządek a maliny są tylko po wierzchu wypadałoby je przerzedzić ale jaki będzie efekt nie wiem czy z kolei malina nie zacznie jeszcze bardziej odrastać zamiast owocować albo słabiej zacznie kwitnąć może ktoś prubował jeśli tak to z jakim skutkiem,bo u mnie trochę zagęsto i mam chęć trochę przerzedzić zresztą sami zobaczcie Obrazek Obrazek
Lubię czasem pogrzebać w ziemi i nikt tego chyba nie zmieni
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

No, faktycznie masz trochę gęsto :D Ja też w tym roku musiałam trochę przerzedzić swoje maliny. Wykopałam odrosty i dałam sąsiadowi :D
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Rzeczywiście masz za gęsto. Dobrze by było trochę powyrywać :!:
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja przerzedzam jedynie na zimę a wiosną oddzielam młode odrosty jeśli ktoś mnie o nie prosi bo jak nie to i one zostają i malin jest co roku bardzo dożo.

Obrazek
Awatar użytkownika
odys62
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 mar 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Na jesieni przeżedzamy malinę wiosenną natomiast jesienną ,,Polanę'' wykaszamy całkowicie
Lubię czasem pogrzebać w ziemi i nikt tego chyba nie zmieni
bbaktiv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2007, o 00:17
Lokalizacja: Warszawa

Jak ze starych malin zrobić nowe???

Post »

Cześć witam. To mój pierwszy post na forum :P
Mam małe pytanie: Jak mogę sama odmłodzić i najlepiej zmienić miejsce malin na działce. Działkę mam od dwóch lat, ale wiem,że dawni użytkownicy maliny /które rosną jak busz i mało owocują/ posadzili z 15 lat temu. W tym roku zauważam,że nowe pędy są bardzo mocne, nie owocują,więc to chyba maliny owocujące na pędach drugorocznych.

Jak i kiedy mogę sama wykonać sadzonki?
Dzięki za informację
Pozdrawiam
Bożena
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam koleżankę na forum. Jeśli chcesz zmienić lokalizację malin i od razu ich odmłodzić, możesz to zrobić na jesień. Odkop młode, ładnie wyglądające pędy i posadź je tam gdzie ci odpowiada. Aby się nie rozchodziły po całym podwórku to musisz zastosować tzw. płotek. Musisz je w tym miejscu obkopać naokoło 40cm w głąb ziemi. Wybierz tylko najzdrowsze pędy.

Pozdro
bbaktiv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2007, o 00:17
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki Marcin!
Napisz jeszcze - czy trzeba je jakoś podciąć? Czy zostawić wysokie?

Pozdrawiam słonecznie, choć pada okrutnie :twisted:
Bożena
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeżeli to są maliny owocujące na pędach dwuletnich, a wybierzesz młode i zdrowe sadzonki to nie przycinaj. Przecież na tych właśnie pędach będą owoce :D
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Ja mam maliny (nie wiem jaka odmiana) które co roku na koniec lata albo na początku jesieni ścinam do samej ziemi. Na wiosne wypuszczają nowe pędy które później dobrze owocują. Dodam że owocują do przymrozków. :) Pozdrawiam
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Znajoma miała na ogródku maliny, więc postanowiłam wziąć sobie od niej "kawałek" krzaczka i wyhodować z tego własne maleństwo. Znajoma przyniosła mi młody, długi na ok. 15 cm pęd z trzema listkami, który prawdopodobnie odcięła kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi (dół łodyżki był brudny od ziemi). Niestety nie zdążyłam się dokształcić w kwestii malinek i nie bardzo wiedziałam, co z tym pędem zrobić, więc po prostu wsadziłam go do wysokiego kubeczka z wodą deszczową i zapomniałam o nim na kilka tygodni. Dziś poszłam zobaczyć, jak się ma. No więc... rozrósł się, wypuścił kilka młodziutkich listków, ale... korzonków ani widu, ani słychu. Czy w ogóle będą? Czy mam może roślinkę od razu włożyć do ziemi? Poproszę o radę. :)
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Priam pisze:Ja mam maliny (nie wiem jaka odmiana) które co roku na koniec lata albo na początku jesieni ścinam do samej ziemi. Na wiosne wypuszczają nowe pędy które później dobrze owocują. Dodam że owocują do przymrozków. :) Pozdrawiam
Też mam takie, ale Bożenka pytała o te, owocujące na pędach dwuletnich.

Kari, szkoda, ze sąsiadka nie dała Ci odrostu z korzonkami, ale z takiego uciętego też może Ci się udać coś wyhodować. Wsadź go do żyznej ziemi, najlepiej w cieniu, a przedtem zamocz w ukorzeniaczu i usuń listki.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo Ci dziękuję, Chatte, zrobię jak radzisz. W razie gdyby się nie udało, osobiście wybiorę się do znajomej i tym razem sama wybiorę sobię odnóżkę.
chatte pisze:Wsadź go do żyznej ziemi.
Mam w domu aż trzy wielgachne worki ziemi kwiatowej, czy taka (ew. zmieszana z obornikiem) może być?
chatte pisze:najlepiej w cieniu
Powiedz mi proszę jeszcze tylko, czy mogę go trzymać w domu? Chciałam go bowiem wsadzić do doniczki i w razie ukorzenienia podarować znajomym na nowy ogródek.

Moją domeną są raczej kwiatki, więc zupełnie się nie znam na takich krzewinkach, jak malinki, stąd takie podstawowe pytania, bardzo proszę więc o wyrozumiałość ;:171
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”