Jaką odmianę śliwy wybrać, jaką polecacie? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Dodam że u Uleny pestka nie chce oddzielać się od miąższu.Dla mnie jest to duży minus,nie lubię takich śliwek.Z trójki odmian które wymienił Edek ja wybrałbym Węgierkę Dąbrowicką.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Nie chce się oddzielać, jak zajadasz niedojrzałe. U dojrzałych śliwek pestka łatwo oddziela się od miąższu. A jeśli chodzi o śliwki deserowe - to jedne ze smaczniejszych. Czego dowodem, że osom też bardzo smakują :D.
A do edek86: poczytaj tu o Ulenie:http://agrobras.pl/147.php
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Potwierdzam,Ulena w smaku rewelacyjna,szkoda tylko,że dla mnie zostawały resztki po brunatnej i osach :(
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam. Czy śliwki kupione w sklepie dojrzeją w domu? Kupiłem po kilka sztuk różnych odmian i niestety większość mimo ładnego koloru i miękkości, jest niedojrzała. Położyłem na słonecznym parapecie i czekam. Tylko czy mam na co?
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Połóż przy bananach i rozkrojonym jabłku. Powinny spokojnie dojść chyba, że więcej chemii w nich niż owocu, to nic nie poradzisz.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Po co Ci takie pestki? Najprawdopodobniej to odmiany ze strefy podzwrotnikowej,albo jeszcze dalej.2 lata temu trafiłem w Lidlu śliwki z RPA.
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Dzięki za rady. Jakieś jabłko się znajdzie. Śliwek nie kupiłem na nasionka, tylko do zjedzenia. Po prostu uwielbiam te owoce. Pochodzą właśnie z RPA. O tej porze roku to tylko importowane z drugiej półkuli.

Mam jeszcze pytanie odnośnie naszych swojskich śliwek. Chciałbym zaszczepić na śliwkach, które już posiadam jeszcze ze dwie lub trzy odmiany. Doczytałem, że oczkowanie przynosi znacznie lepsze efekty niż inne metody. Czy to prawda? No i jeszcze porada co do odmian. Ponieważ nie mam pewności, czy Herman zapyli Althanę i na odwrót chciałem zaszczepić coś co da radę im obu. Wygrzebałem odmiany Bluefree, Empress i renkoldy Zieloną oraz Ulenę. Pierwsze bardzo mi się podobają, ale mam wątpliwości czy będą dojrzewać na Mazurach. Renkold nie chcę, bo przynajmniej Ulena strasznie śmieci i wabi osy. Jest jeszcze masa śliw, które mi pasują, np: Jubileum, Silvia, Valor ale nie mam pojęcia, czy nadają się do dwójki Herman/Renkloda Althana. Może polecicie jeszcze jakieś odmiany do zapylania?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

http://sps.agro.pl/zapylacze-dla-sliw,41.html popatrz i może coś znajdziesz.
Kilka razy szczepiłem śliwy przez stosowanie właśnie w czasie nabrzmiewania pąków i zawsze było 100% przyjęć.
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Niestety tabelka nie uwzględnia Renklody Althana. Na pewno oprócz mnie, przyda się też innym poszukującym informacji forumkom. Rozumiem, że nie wystarczy, żeby dwie odmiany kwitły w tym samym terminie, ale muszą być też w jakiś sposób genetycznie zgodne?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Althana i Uleną kwitną jednocześnie/w tym samym czasie, może Ci to pomoże.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Tu http://www.inhort.pl/files/journal_pdf/ ... 5Aspec.pdf dla Althany wymieniony jest np Stanley, zaciekawiło mnie dlaczego nie Čačanska Lepotica (tab 3 str 259)?
Krasny
500p
500p
Posty: 520
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Dzięki wszystkim za porady. Przejrzałem wszystko co mi podaliście i nie tylko, ale dalej jestem w tym temacie głupi. Ostatecznie zdecydowałem się na 3 odmiany: Empress, Jubileum i Valor. Od upierdliwego dopytywania się przejdę od razu do prośby o zrazy :) Czy mielibyście parę gałązek tych odmian na zbyciu? Nie mam od kogo pozyskać na miejscu, więc zwracam się do was. Oczywiście pokryję koszty przesyłki. Dziękuję wszystkim jeszcze raz za pomoc.
Pozdrawiam, Krasny.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”