Jaką odmianę śliwy wybrać, jaką polecacie? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

To chyba szkoda, że jesienią nie zwapnowałeś, teraz dałbyś obornik, albo jakiś dobry mineralny i miałbyś spokój na długo.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Faktycznie mogłem zwapnować ale niestety zabrakło na to czasu ale za to teraz daję pod korzeń trochę kredy więc na początek wystarczy. Później jeszcze ta saletra wapniowa więc powinienem podnieść poziom wapna w glebie. Mimo to myślę o wapnowaniu tej jesieni.
Pozdrawiam Paweł
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Na działce moje trzy śliwy węgierki miały szarkę, wycięłam.
Jesienią 2014 posadziłam dwa drzewka, ale na wiosnę wyglądały jak uschnięte. Dopiero maju- czerwcu jedno z nich dało oznaki życia. Na gałązkach pojawiły sie zielone przyrosty i mają malutkie pączki.(Foto 2 i 3)
Na drugim9foto 1) obciąlam sekatorem boczne, suche gałązki i co dalej... Podlać jakimś nawozem azotowym, żeby ruszyły, czy raczej do wycięcia? na razie daję im dużo pić.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.Próbuję rozszyfrować nazwy starych drzew w ogrodzie i mam prośbę o pomoc w identyfikacji dwóch śliw.O pierwszej już pisałam kilka postów wcześniej i z Waszą pomocą udało się dopasować do niej kilka odmian,w tym Brzoskwiniową,która wydaje się najbardziej podobna.Może ktoś ma tą odmianę i mógłby porównać czy to mogą być te śliwki?
Obrazek
Obrazek

Druga śliwa jest dwa lata temu przeszczepiona z bardzo starego drzewa.Jest to bardzo wczesna odmiana,dojrzewa równo z Cacanska Rana,ale owoce są trochę większe.Miąższ jest bardzo słodki i bardzo smaczny,pestka łatwo odchodzi.
Obrazek
Tu,pierwsza z prawej,do porównania koloru skórki razem z Cacanska Rana,Herman i chyba Brzoskwiniową.
Obrazek

Pozdrawiam.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Ta pierwsza to wg mnie Renkloda Althana. Jak dla mnie najsmaczniejsza śliwka, ale nie może być przejrzała, bo wtedy jest dla mnie za słodka. Miałem kiedyś w ogrodzie "poniemiecką" - cud, miód, malina :D . Owocowała niezbyt obficie ale owoce to rewelacja. Próbuję teraz znaleźć taką samą, no smak jak dotąd nie do powtórzenia. Myślę, że to kwestia podkładki (tamto drzewo niezbyt rosłe było, nie mogło być więc na ałyczy) i gleby (dobrą raczej tam miała). Wszystkie Althany, które spotykam są jakby mniej wykwintne w smaku, ale i tak są świetne.
A kojarzysz, ile lat może mieć to Twoje drzewo?
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.Drzewko ma ok.30 lat,może trochę więcej,niestety jest dość mocno uszkodzone i ten rok to już ostatni...ale mam ją zaszczepioną na innym drzewku.Też myślałam o Althanie,ale ona podobno dojrzewa na przełomie sierpnia i września i tak jak napisałeś jest bardzo słodka,ta moja staruszka miąższ ma nawet słodszy ale skórka kwaśna i dojrzewa początkiem sierpnia,dlatego pomyślałam o Brzoskwiniowej...
Pozdrawiam.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Wyrosła mi sadzonka śliwki węgierki samosiejka z pestki. Będą z tego owoce? czy już mogę przesadzić w inne miejsce? Czy od razu zniszczyć, bo obok rosła śliwa z szarką-wycięłam w ubiegłym roku. Ta sadzonka ma trzy odnóżki. Jak to rozdzielić? Proszę o poradę.


Obrazek
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Pytanie, czy to samosiejka czy odrost od korzenia. Ale obojętnie co, to jeśli masz tam szarkę, to daruj sobie czekanie na owoce, bo też będzie szarka. Możesz natomiast zaszczepić na tym jakąś odmianę tolerancyjną na szarkę. Węgierki też takie są niektóre.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Jeżeli samosiejka to będzie wolna od szarki,która nie przenosi się przez pestki.Jeśli odrost to będzie zarażony.Ja dałbym jej szansę.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

mirka2 pisze:Wyrosła mi sadzonka śliwki węgierki samosiejka z pestki. Będą z tego owoce? czy już mogę przesadzić w inne miejsce? Czy od razu zniszczyć, bo obok rosła śliwa z szarką-wycięłam w ubiegłym roku. Ta sadzonka ma trzy odnóżki. Jak to rozdzielić? Proszę o poradę.


Obrazek
Jak ma trzy pędy to jest odrost i będzie szarka.
Osuń delikatnie ziemię i sprawdź, jeśli się potwierdzi to do utylizacji.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Jeśli siewka rośnie na trawniku i była skoszona,to może mieć nawet i 10 odrostów.Wydłubałem w tym roku taką kępkę śliwek z jednym korzeniem z trawnika.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Dziękuję Wam bardzo za tyle podpowiedzi, każda coś wnosi. Zamierzałam przesadzić tę "sadzonkę" z dużą bryłą ziemi, bez odsłaniana korzeni. Czy jednak warto je podejrzeć? Jak otrząsnę z ziemi, to będzie widać, że z pestki? Czy mogę już teraz, czy jeszcze poczekać?
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam. Proszę o pomoc w doborze kilku odmian śliw bardziej doświadczone osoby.
Na pewno posadzę Węgierkę Zwykłą, obowiązkowo musi być. :D

Mam glebę klasy IV, dostatecznie wilgotną. Moja miejscowość jest położona w "dolince". Kiedyś rosły u mnie Węgierki Zwykłe i nie było problemu z przemarzaniem.
Zależy mi na smacznych, najlepiej słodkich i aromatycznych owocach.

Jakie odmiany spełniłyby te kryteria i jednocześnie dały radę w moim klimacie, bez ochrony chemicznej?
Jak na razie wytypowałam sobie takie: Królowa Wiktoria, Kirka (tylko gdzie ją kupić?), Herman. Dobre, czy może powinnam zwrócić uwagę na coś innego?

Swoją drogą, kusi mnie jeszcze Mirabelka z Nancy, ale dostałaby na pewno gorsze stanowisko... trzeba poszukać miejsca.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”