Jaką odmianę śliwy wybrać, jaką polecacie? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Dziękuję. Skoro piszesz, że Herman świetny to się nad nim zastanowię. Na razie odłożyłam jego zakup, trzeba by pomyśleć nad jakimś zapylaczem i nie umiem nic mądrego wybrać a nie chcę sadzić nie wiadomo ile śliw, nie wiadomo jakich ;) Być może jeszcze się na niego zdecyduję.
Dziś poszło zamówienie na Węgierkę Zwykłą, Królową Wiktorię (a co tam, może da radę... okaże się) i Mirabelkę z Nancy.
Sporo znów poczytałam i interesuje mnie jeszcze Żniwka, ale nigdzie jej nie mają na sprzedaż. Może ktoś wie, gdzie jej szukać? :)
I jeszcze Biała Śliwa mi chodzi po głowie. Warto, ktoś ją ma? Nadaje się na przetwory czy do bezpośredniego spożycia?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Ja mam białą śliwę.Możesz ją zobaczyć w wątku o szczepieniu drzew i krzewów owocowych ,cz.II str.20.
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

A ja sie chyba zdecyduje na Amers, miałam kupić w tamtym roku, ale jakoś tak sie jak zwykle nie wyrobiłam :;230
Jako że Amers potrzebuje zapylacza, a ja bym chciala mieć tylko jedno drzewko na działce, zastanawiam się czy śliwka która u sąsiada rośnie mogłaby pomóc? Nie wiadomo co to za odmiana, sąsiad mówi że to węgierka, ale on te działkę ma dopiero 3 lata a to drzewo jest dużo starsze.
Ok 300 metrró od mojej działki są działki ROD. Tam ludzie mają różne śliwki. Ale czy jest szansa na zapylenie z takiej odległości?
nie wiem czy eksperymentować czy kupić coś samopylnego.
Liczę na podpowiedzi, co dalej z tym fantem robić :roll:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Przeszczep koronę w kilku miejscach zapylaczem i po sprawie.
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Tak, kaLo, ja się tam do przeszczepów nadaję :;230 Wiesz, do tej pory każdy stardzy działkowicz którego pytam o odmiane, mówi że ma Węgierkę :;230
A co z samopylnych byś polecił?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Próbowałaś szczepić ?Jeśli nie,to skąd wiesz że się nie nadajesz? :wink: Też mam węgierkę :;230 .Wangenheima.Tolerancyjna na szarkę,samopylna,smaczniusia.
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Śmie podejżewać ze z takiego mojego majstrowania nic nie będzie :;230 Ale oczywićcie jak zapylacz znajdę to spróbuje. :D
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Śliwa Amers jest częściowo samopylna czyli owoce będziesz miała ale możesz mieć ich mniej .
Sąsiada śliwka będzie zapylać pod warunkiem że będzie kwitła w podobnym terminie na dodatek muszę dodać że każda odmiana ma różny % skuteczności zapylenia i odmiany o bardzo dużym % zapylenia uważane są jako dobry zapylacz.
Czy sąsiad ma węgierkę czy śliwki o kolorze niebieskim , fioletowym bo niestety większość widząc niebieskie śliwki twierdzi że to węgierki .
Do mnie przychodzą i pytają się dlaczego ja mam węgierki 40-80 g a oni kupili duże węgierki i mają owoce bardzo małe wielkości 20-30 g ale ja im mówię że nie mam ani 1 drzewa węgierki i że to są inne odmiany . :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Parę dni temu syn dostał prezent urodzinowy - drzewko 2-letnie w donicy , śliwa. Czy ktoś jest w stanie wywróżyć z tej etykiety co to za odmiana śliwy. Drugiej etykiety nie było. Prawdopodobnie w Home Depot przeceniali wszystkie drzewka, których nie sprzedali. Nie dziwię się, że tej śliwy nie sprzedali, też bym nie kupiła bez nazwy odmiany, a ofiarodawca jest malarzem a nie ogrodnikiem, więc mu było wsio rawno.


Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Na zdjęciu dwie różne odmiany (owoce fioletowe i żółte). Nazwy odmiany nie podano. Loteria niestety. :(
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Gienia to że masz dwuodmianową to wiesz. Załóż że to renklody - Althana i Ulena :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Też się nad tym zastanawiałam, ale wtedy byłoby chyba dwa miejsca zaszczepienia? Dokładnie obejrzałam i jest tylko jedno szczepienie na dole .Nie znam się na szczepieniu ale tak na chłopski rozum kalkuluję. Tutaj często są w sprzedaży i w centrach typowo ogrodniczych, i w działach ogrodniczych supermarketów np jabłonie 3 odmianowe na jednym pniu. Na dodatek wcale nie piszą jakie odmiany są zaszczepione. Jednak znając producenta można na jego stronie internetowej tego się dowiedzieć. A przy tej śliwie nie ma nawet nazwy szkółki. Kłopotliwy ten prezent bo mam już 4 śliwy posadzone.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

W śliwie ,, Herman '' pestka odchodzi od owocu czy nie ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”