Jaką odmianę śliwy wybrać, jaką polecacie? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

kaLo pisze:Wiosną zeszłego roku kupiłem Silvię.Opis odmiany był zachęcający,ma ktoś to drzewko?
Faktycznie zachęcająca odmiana, kolejna do listy wybranych tylko planowałem zasadzić 10 śliw różnych gatunków a tu trudno się zdecydować które. Dobrze że szkółki nie mają wszystkich odmian bo bym chyba posadził 20 szt. zamiast 10.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.No to tak jak planowałeś kup 10 sztuk,a kolejnych 10 odmian z listy,doszczep na tych 10 drzewkach...i jest 20! :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

No jest to jakieś rozwiązanie. Chociaż ja chcę prowadzić śliwy w formie przewodnikowej więc byłby jeden przewodnik a od niego odchodziłyby gałęzie boczne a to metoda chyba nie bardzo nadająca się do zaszczepienia dwóch odmian na jednym drzewie.
Pozdrawiam Paweł
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Można i tak.Na moje Althanie,która już niestety obumiera,mam zaszczepione jeszcze renklodę żółtą i zieloną,japońską Rosę i zapylacza do niej.Ten zapylacz to ciekawostka.Śliweczki nie duże ,wielkości mirabelki,owalne.W czasie dojrzewania przechodzące od zielonego,przez żółty z czerwonym rumieńcem,do granatowego .Na śliwach obcopylnych dobrze jest przeszczepić 2-3 konary zapylaczem.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.KaLo,widzę,że szczepienie śliw to dla Ciebie żadna nowość,więc chciałam zapytać,jak u Ciebie wyglądało szczepienie starej Althany,tzn.jaką metodę wybrałeś?Też chciałabym w tym roku przeszczepić dwie starsze śliwy,ale to są same grube gałęzie...
Pozdrawiam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Z każdej grubej gałęzi wyrastają jakieś cieńsze.Zawsze znajdzie się jakaś w odpowiednim miejscu.Jeżeli takowych brak,mono skracam wczesną wiosną i najczęściej jeszcze w tym samym roku wybijają młode pędy,na których można szczepić w następnym sezonie.Najlepiej przyjmują mi się szczepki żywe na żywe metodą stosowania.Nóż musi być na prawdę ostry.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.Dziękuję za wiadomość.Niestety moje śliwy mają koronę dość wysoko,a gałązki idealne do szczepienia,jeszcze wyżej...Myślałam,żeby obciąć grube gałęzie dosyć nisko i szczepić prosto w miazgę,podobnie do kożuchówki,tylko bez nacinania kory.W tamtym roku tak spróbowałam zaszczepić bardzo starą śliwę,której halny wyłamał konar i szczepki się przyjęły.Dlatego ciekawiło mnie,jak Ty szczepiłeś swoją,,staruszkę'' Althanę.
Pozdrawiam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Jeśli szczepienia były udane,to rób tak i teraz.Śliwa łatwo wypuszcza nowe pędy z pąków śpiących.Nawet jak zetniesz wszystko poza pniem,to za kilka lat będzie nowa korona.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.No to teraz mogę spokojnie próbować szczepić moje śliwy,nawet jak mi to nie wyjdzie,jest szansa,że drzewko się odrodzi i odmłodzi.Te śliwy to Cacanska Rana,mam aż trzy drzewka tej odmiany i dwa chciałabym przeszczepić.Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.Może ktoś z Was rozpozna,co to za odmiana śliwek.Drzewo ma ok.20lat,owoce są duże a nawet bardzo duże,dojrzewają w sierpniu,nierównomiernie,miąższ żółto-pomarańczowy,słodki i smaczny ale skórka dość kwaśna,w mocno dojrzałych pestka nawet odchodzi,w tych mniej dość się trzyma.Owocuje co roku,średnio.
Pozdrawiam.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Dla mnie podobna do Królowej Wiktorii.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

Witam.Dziękuję za podpowiedź,to faktycznie może być ta odmiana,no to już dopisuję do moich zidentyfikowanych,ogrodowych skarbów...
Pozdrawiam.
A tutaj jeszcze drugie zdjęcie,które znalazłam...



Obrazek
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka odmiana śliwki ?

Post »

A nie czasami Jerozolimka? (in. Śliwa Brzoskwiniowa)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”