Poziomki - uprawa cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Chyba twoje poziomki złapały grzybka i może to być wertycylioza. Tak właśnie zachowuje się ta choroba. Grzyb en potrafi wybić cala plantacje truskawek. Czy wcześniej nie rosły tam ziemniaki?. Sama siejesz poziomki czy kopiłaś gotowe sadzonki?
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Witam :)
W tym roku wysiałam poziomki. Dłuuuugo się zbierały aby wyrosnąć, ale teraz ( po prawie 3 miesiącach) są już dość sporymi krzaczkami, które wysadziłam do okrągłej donicy op średnicy 1 metra. Rosną dość gęsto - chyba za gęsto. Dziwi mnie, że nic a nic nie kwitną, ale za to wytwarzają delikatne, mikroskopijne rozłogi...
Czy tak jest OK??
Fotkę wstawię po południu :0
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

majs pisze:Chyba twoje poziomki złapały grzybka i może to być wertycylioza. Tak właśnie zachowuje się ta choroba. Grzyb en potrafi wybić cala plantacje truskawek. Czy wcześniej nie rosły tam ziemniaki?. Sama siejesz poziomki czy kopiłaś gotowe sadzonki?
Możesz coś wiecej napisać o objawach i co zrobić gdy to jest własnie ta choroba?

W ubiegłym roku tak mi dziwnie szybko podeschły roczne poziomki i złozyłam to na karb tego, że rosły od południa na czarnej włókninie i dopiekało słońce. W tym roku wiosną zdjęłam włókninę i wydawało sie, że jest ok. Teraz w ostatnich dniach dosłownie z dnia na dzień wyschły krzaki - niektóre sa prawie zielone, większość uschnięta i tylko w srodku parę zielonych liści. Przyznam, że poziomek było dużo i smaczne. Dosyć dużo zamroziłam - teraz wyciągam z lodówki i jem jak lody owocowe ;:108

Zastanawiam sie czy wyrwać zupełnie czy obciąć i spalić suche liście liczac na to, że odbiją i znów jesienią zaowocują. Na razie wyrwałam i spaliłam co drugi krzak (wczoraj) i przymierzam sie do obcinania liści na pozostawionych (dzisiaj zgoniła mnie burza).

Nie byłoby mi specjalnie żal wyrwać, bo posadziłam sobie nowe w innym miejscu i jesienią nie zostanę bez poziomek (Rugia i Regina).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Poziomki - uprawa

Post »

To własnie tak wygląda ten grzybek. krzaki zaczynają schnąc od rozłogów potem największe listki zostaje tylko zielony środek sadzonki który i tak uschnie. Grzybek ten siedzi w ziemi bardzo lubi miejsca gdzie wcześniej rosły ziemniaki. czy to wertycylioza czy zgnilizna korony trudno mi to ocenić. Wertycylioza kilka lat temu cale jedno poletko mi zniszczyła, kopiłem grzybka razem z sadzonkami. choroba ta zbiera największe żniwo własnie po owocowaniu i jesienią. Możesz spróbować spryskać aliette, ale wedlug mnie to wykop spal i nie sadz już ani poziomek ani truskawek w tym miejscu.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Obrazek



To moje poziomeczki wysiane w kwietniu. Siedzą w donicy. Czy mam je przesadzić do gruntu??
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

majs pisze:(...) wedlug mnie to wykop spal i nie sadz już ani poziomek ani truskawek w tym miejscu.
Spalone ;:108

Co zrobić z tym kawałkiem ziemi? Jakim roślinom szkodzi oprócz poziomek i truskawek?
Są rosliny, które się nie boją tego grzyba?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
terika
50p
50p
Posty: 94
Od: 3 lut 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Poziomki - uprawa

Post »

grazka100, na Twoim miejscu już dawno bym je porozdzielała do osobnych pojemników (w tej donicy nie mają dużo przestrzeni - tak mi się wydaje) albo wsadziła do ziemi :wink: Swoje poziomki siałam w lutym i obecnie pięknie kwitną. Kilkanaście poziomek już zjedliśmy ;:137 W maju przesadzałam je do gruntu, były niewielkie. Po jakiś 3 tygodniach zaczęły się pięknie rozkrzewiać, teraz to już wielkie krzaczory są ;:138
Pozdrawiam! Tereska :)
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa

Post »

moje poziomki z tegorocznego siewu tez zaczynaja kwitnac....
Obrazek
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Poziomki - uprawa

Post »

majs pisze: Czy wcześniej nie rosły tam ziemniaki?. Sama siejesz poziomki czy kopiłaś gotowe sadzonki?
Nigdy nie rosły tam ziemniaki. Poza tym, rozłogi, nowe sadzonki czują się świetnie...Zauważyłam to, że co roku podlewałam je w upały odstałą wodą a w tym roku prosto z węża. Tam, gdzie uschły krzaczki, widać korzonki, tak jak bym wymyła ziemię. I to chyba jest przyczyna. Ja je akurat tam ogołociłam, bo w tym miejscu zawsze stawałam i lejąc w to miejsce sporym ciśnieniem, usunęłam z korzeni ziemię.
Saris
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 kwie 2011, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa

Post »

witam, chciałam zapytać jakie są Wasze doświadczenia z czerwoną plamistością liści poziomki? dopadło moje poziomki w tym roku koszmarnie (pogoda...), w ogrodniczym dostałam Topsin, wycięłam chore liście, zrobiłam oprysk... i widzę iż pojawiają się nowe liście z grzybkiem. Jestem załamana bo w tym roku wysadziłam 100 krzaczków aby się w końcu najeść poziomkami do syta...
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Spróbuj opryskać preparatem Signum jest dużo skuteczniejszy na grzybki niż Topsin.Zabieg należy powtórzyć po 2 tygodniach. I nie zapomnij o oprysku wiosennym.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
czarna_inez
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 19 maja 2011, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Kochani, mrówki się wyprowadziły (dziękuję za porady udzielone w czeluściach tego wątku ;:180 ), wszytsko poszło składnie, poziomeczki wyrosły i w pierwszym roku owocują jak szalone, co więcej - owoce mają olbrzymie!!! I pojawiła się zagwozdka, co z nimi zrobić na zimę? I kiedy? One jeszcze mają mnóstwo niedojrzałych i dojrzewających owocków, żal mi ich :( A mrozy nadciągają... Czy mam je po prostu brutalnie ściąć na zimę :|
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Ja mam podobne pytanie. Mam poziomki na balkonie w pojemniku i nie wiem jak je przechować przez zimę. Prosze o poradę.
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”