Poziomki - uprawa cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Bo smak tych dzikich, leśnych jest o niebo lepszy jak odmian uprawnych.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

mr25ur pisze:A jak pozyskuje się nasionka z owocu poziomki? Chyba nie skrobie się poziomki :?:
Ja roztarłam mocno dojrzały owoc na ściereczce lnianej. Jak podeschło skruszyłam i bez problemu wschodziły. Nie wiem jak byłoby na innym materiale lub papierze śniadaniowym.

Ale warto je pozyskiwać jak mamy dobra sprawdzoną odmianę bez nazwy.
Może warto kupić - tak siałam moje drugie poziomki i jestem bardzo zadowolona (mam Rugię i Reginę - drugie owocowanie dzięki temu rozciąga się w czasie)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa

Post »

W swoim ogrodzie mam mieszańca dzikiej i uprawnej poziomki - owoce ma mniejsze jak te uprawne ale smak tych leśnych. Owocuje od późnej wiosny do pierwszych mrozów. Szans na rozsianie zbyt dużych nie ma bo jest skubana przez wszystkich.
kamczat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Faktycznie pozyskanie nasion po wysuszeniu jest najłatwiejsze. Można nawet wysuszyć całe owoce i dopiero je rozgnieść.
Poziomka z racji, że w naturze występuje na polanach leśnych, lubi miejsca zacienione. Owoce są wtedy większe jędrniejsze, smaczniejsze i aromatyczniejsze. Owoce ze słońca często mają goryczkę. Na plantacjach towarowych na czas zbiorów często stosuje się zacienianie.
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Ja wysiałam Reginę i Barona 15 lutego, jeśli wschodzą nawet 6 tygodni (info z opakowania) to póki co nie będę do nich zaglądać, po co się stresować. :lol:
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

a moja Regina i Baron... pokazały pierwsze łebki po 5 dniach, ale bardzo nie równo kiełkują, musiałam już ściągnąć folię a widzę że jeszcze sporo maleństw będzie....
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Leniawka to tak jak moja Rugia, wyszła po jakiś 8-9 dniach a ja tak jak pisze Francesca wyczytałam że średnio wschodzi po 30-60 dniach i w szoku byłam że już. Za to u mnie Regina chyba potrzebuje więcej czasu :)
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Poziomki - uprawa

Post »

U mnie regina wysiana 8 dni temu, dziś już spora część ma kiełki, tylko nie wiem czy już ściągnąć folię bo na 3 kiełkach sa malutkie białe puszki pleśni :?:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Poziomki - uprawa

Post »

może to nie pleśń a włośniki, pleśń na takim podłożu zazwyczaj pojawia się plackami, zacznij wietrzyć a te "podejrzane" jeżeli jest to zdecydowanie pleśń to ja bym je poświęciła...

jutro za dnia wstawię zdjęcie swoich maluchów sianych 25 stycznia
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
monimg
500p
500p
Posty: 565
Od: 13 lut 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie jakie cudne

Re: Poziomki - uprawa

Post »

A czy ktoś wie w jakiej temperaturze powinny przebywać nasionka? Chodzi o to, że ja będę je trzymać na podłodze przy dużym oknie tyle tyko, że mam ogrzewanie podłogowe. Temperatura posadzki to ok 23stopnie - może ciut mniej. Czy to dobrze - mało czy dużo? Już wiem, że powinnam nasionka przykryć czymś ciemnym i raz na dzień odkrywac by się przewietrzyły. Czy coś jeszcze powinnam wiedzieć?

To moje początki z wysiewaniem. Co prawda pomidorki już mi wzeszły, rukola i sałata na cięte listki też. Nie wzeszła mi tylko trytoma (ktoś pisał, że posiane wkłada się do lodówki?)hmmm
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Poziomki - uprawa

Post »

A dlaczego czymś ciemnym chcesz przykrywać ? u mnie zawsze stoją na oknie i przykrywane są zwykłą folią dla zabezpieczenia przed szybką utratą wilgoci. Jeżeli możesz trzymać na podgrzewanej podłodze jak najbardziej zrób to, szybciej i równiej wzejdą. Poziomki już sieję trzeci rok i póki co nie narzekam.
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Ja też od początku mam na parapecie, pod folią przeźroczystą, zrobiłem dokładnie wg. wiadomości z tego wątku (pierwszy raz) i idzie nieźle, nie wiem czy dobrze ale identycznie wysiałem truskawki pnące, ...
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Kochane a doradzcie bo sadziłam po kilka nasionek do każdej kuwetki. Powinnam pozostawiac po jednej sadzonce i reszte powyrywac czy na razie poczekac aż porządnie podrosną i dopiero wyrywac???
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”