Robale . . .

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Robale . . .

Post »

Do robaczywych czereśni już się przyzwyczaiłam ( toż to 100% bialka !).
Załamały mnie w tym roku grubaśne , żółtawe robale w wiśniach ! - i to w co trzeciej wisience.
Opryskiwane były - zgodnie z kalendarzem - skutek mizerny .
Może Ktoś ma jakąś radę , żebym w przyszłym roku mogła ratować owoce ?
cx

Post »

Witam
Nieobraź się.....opryskiwać we właściwych terminach,odpowiednimi środkami.
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

No dobrze ale kiedy są te prawidłowe terminy?.W Tym roku czekałam z opryskiem czereśni na komunikat z Piorin i się nie doczekałam aby w moim regionie był aktywny.No i robale znowu były po mimo że środki były zakupione i czekały na odpowiednią porę
Miłośniczka wszystkich kwiatów
cx

Post »

Witam.

Elżuniu ,jedyna pewna metoda sygnalizacji to własna(np ,można kupić i monitorować na spółę z sąsiadem)pułapka lepowa.Konkretnie na nasionicę to zółta tablica lepowa.Wywieszamy ją w drugim-trzecim tygodniu dojrzewania czereśni i monitorujemy co 2 dni.Gdy zaobserwujemy muchę to wykonujemy oprysk na drugi-trzeci dzień najlepiej środkiem wgłębnym -Mospilan Calypso.Kolejne opryski po 7-10 dniach w zależności od przebiegu pogody.Zabiegi kończymy albo na 7-10 dni przed zbiorem,albo po zaprzestaniu lotu muchy nasionicy.Niby proste....a wielu sadowników ma z tym problemy,nic dziwnego że część działkowców też.
Pozdrawiam.
W moim sadzie czysto.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

Ja u siebie nie zaobserwowałem robali (wczoraj zbiór), a nie pryskałem bezpośrednio na nasionnicę. 25.06 robiłem oprysk Mospilanem sąsiadującej śliwy (ale czereśnię okryłem folią - bałem się o okres karencji). Jak sądzisz czego to może być zasługa? Czy muszka już latała i została unicestwiona u sąsiada, czy też poskutkował oprysk opadający na trawę?
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Robale . . .

Post »

Nie takam zarozumiała , żeby się obrazać o dobre rady :D

Dziękuję - Krzysiu66
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Dziękuję Krzysiu za dobre rady.Dobrze że są takie osoby na forum co mają tyle wiadomości i chętnie się nimi dzielą.Pozdrawiam
Miłośniczka wszystkich kwiatów
cx

Post »

Witam.
Ganz- niewykluczone że u Ciebie w ogóle" mucha nie siada".I to może być rozwiązanie,jeśli twe drzewo jest na Pomorzu,jak w avatarku.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

W sumie racja - zapomniałem, PIORIN też nie alarmuje występowania nasionnicy.
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

No różnie z tymi komunikatami bywa, u mnie są raczej sumiennie wystawiane. Najlepiej śledzić komunikaty także z powiatów sąsiednich - wtedy mamy lepszą orientację w sytuacji :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Komunikaty z sąsiedniego powiatu będą raczej średnio pomocne... przykład - w tym roku różnica w terminie początku lotu tylko w okolicach Wrocławia (pomiędzy miejscowościami tuż za północną granicą miasta a południem) wynosiła 5 dni. Dlatego tak ważne są obserwacje we własnym ogrodzie/sadzie. I nie ukrywam - w tym roku bez problemu z terminem zabiegu w naszym rejonie mogły "trafić" osoby, dokładnie przeglądające wątek o nasionnicy na forum ogrodniczym... warto więc zachęcać forumowiczów do podawania wyników obserwacji tablic...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”