Porzeczki i agresty - polecane odmiany,identyfikacja

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Mój kupiony w zeszłym tygodniu krzaczek agrestu Hinnonmaki Rot (czerwony) chyba oszalał i kwitnie! ;:oj
Nie mogłam wsadzić go do gruntu, bo mamy przymrozki i trzymałam w chłodnym miejscy w domu.
Posadziłam go chwilowo w wielkiej donicy i poczekam, aż się odrobinę ociepli, bo mam sporo młodych gałązek no i te kwiatuszki.
Wiem, że nie powinnam mu dać owocować w tym roku, ale nie mogę się oprzeć pokusie.

pozdrawiam
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
martucham1
500p
500p
Posty: 549
Od: 20 mar 2012, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

A to ci niespodzianka ;:oj
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Marconi_exe pisze:
Marconi_exe
Podejrzany ten sklep, zobacz sobie na nich rzekome konto allegrooo (link podany na stronie sklepu)
http://allegrooo.pl/listing/user.php?us_id=24855571
zero komentarzy, nic nie sprzedaja
Tak samo mi się wydaje ale pisałem do gościa maila i wyszło na to że on ma konto na allegrooo. Tylko nie to które jest podane na stronie Ezieleniec.
teraz przed chwilą ten gość tej strony Ezieleniec odpisał mi że zaprasza do szkółki i że posiada te wszystkie odmiany i że on ich ma stosunkowo mało a że inni szkółkarze posiadają jeszcze większe zasoby odmian. Zobaczę jak pojadę i sprawdzę osobiście. Ale widzę że gościu sam się nie zna na odmianach ponieważ na allegrooo sprzedają ta samą odmianę jako dwie inne "Najwcześniejszy Honinga" i "Honings Früheste", przecież to jest ta sama odmiana tylko jedna pisana po polsku a druga po niemiecku.

Najgorsze jest to że sam się nabrałem i kupiłem obydwie myśląc że to inne odmiany. Dopiero uświadomił mnie Atlas Agrestu K. Smolarza.
Po przeczytaniu tego wątku jak ognia unikałam sklepu E zieleniec. I co? Też się nabrałam :( - na Allegro sprzedają pod nickiem 'Producent-8'. Niestety nie sprawdziłam zbyt dokładnie sprzedawcy, a wystarczyło porównać numery telefonów na stronie E zieleniec i u sprzedawcy 'Producent-8' - są takie same.
Obrazek

Obrazek

Jeszcze lepiej przedstawia się ta firma, gdy na ich stronie internetowej wejdziemy w zakładkę 'O firmie'. Na samym początku wita nas przystojny mężczyzna - właściciel firmy? Nie - Monty Don - znany brytyjski prezenter telewizyjny, znawca ogrodów. W telewizji można była oglądać film dokumentalny "W 80 ogrodów dookoła świata" (Around The World In 80 Gardens), w którym prezentował ogrody w różnych częściach świata.
http://www.google.pl/#sclient=psy-ab&hl ... 00&bih=745

Obrazek

Na dole strony zdjęcie Monty Dona w towarzystwie płci pięknej i podpis "To My. Kochamy rośliny i to co robimy." Dobre :lol:

Obrazek

Prawdopodobnie pozostałe zdjęcia "załogi" E zieleniec są równie wiarygodne :lol:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Oj to dałaś się oszukać. Ja już pisałem na forum że użytkownik z allegro o nicku Produ?. to jest to samo co sklep E zielen? Jak sami widzicie w internecie panuje dziki zachód jeśli chodzi o sprzedaż roślin, można bezprawnie i dowolnie umieszczać informacje wyssane z palca a i tak nikt nikogo za to nie ukarze. Jeśli chodzi o kupno roślin owocowych wysyłkowo to należy zwrócić uwagę na to czy sprzedawca ma poprawne nazwy odmian, czy bardzo zmyśla w opisach, jakie ma odmiany - może mieć jakieś ciekawostki ale tylko jako dodatek a nie stanowiące większość odmian, no i przede wszystkim jeśli ktoś oferuje 30 odmian śliw i 30 brzoskwiń, po 20 odmian czereśni, wiśni, agrestów czy porzeczek to nie może być wiarygodny. Szkółkarz nie produkował by takiej ilości odmian bo byłoby to dla niego nieopłacalne, a sklep ogrodniczy też nie miałby interesu tworzyć danego roku aż tak bogatej oferty odmian, zarówno jeden jak i drugi nie sprzedałby takiej ilości roślin. Dlatego trzeba na to zwracać uwagę i pytać się czy sprzedawane rośliny posiadają numer rejestracyjny i adres szkółki, czy jest możliwość otrzymania paszportu do kupowanej rośliny, jeśli odpowiedzi będą na nie to unikać takich handlarzy.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

A jak zrobiłem zakupy u tego Producent-8 za kilkaset zł i zakupiłem np. niby cztery odmiany porzeczki białej gdzie przysłane krzewy mają identyczną budowę, kolor kory i wyglądają jak jedna odmiana.

Tak samo z odmianami agrestu zakupiłem wszystkie odmiany agrestu sprzedawane przez Producent-8, a przysłane krzaki wyglądają identycznie mają tą samą barwę kory ilość kolców na pędach jest na wszystkich odmianach w tej samej gęstości. Mają tylko poprzyczepiane etykiety sugerujące różne odmiany. Wychodzi na to, że kupiłem jedną odmianę :evil:

Np. Kolor pędu agrestu rodzący czerwone owoce mają ciemniejszą barwę niż owocujący na jasnozielono, a tu brak różnicy.

Zobaczę co wyrośnie z tych krzewów, dobrze że nie wystawiłem jeszcze komentarza co zrobiła już ponad setka osób kupująca u tego sprzedawcy.

Aż dziwne że na stronie Ezieleniec sprzedawca daje gwarancję odmianową 2-letnią.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
lord_black
50p
50p
Posty: 99
Od: 3 wrz 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wodzisławia(nie śląskiego)

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

To jest akcja na zasadzie uderz i znikaj. W przyszłym sezonie nie będzie ich pewnie na rynku...
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

To moje pierwsze zakupy roślin owocowych na Allegro - następnym razem sprawdzę dokładniej zanim zdecyduję się na zakup. Z roślinami ozdobnymi nie miałam problemu.
Czy ktoś z Was kupował może w szkółce drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych Piotr Konieczko? Prowadzą sprzedaż internetową:

http://drzewa.com.pl/content/54-dwiedziny-dziekujemy
lord_black
50p
50p
Posty: 99
Od: 3 wrz 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wodzisławia(nie śląskiego)

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Zdecydowanie mogę polecić tą szkółkę :)
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Marconi_exe to współczuję, ale z drugiej strony aż się dziwie że tak daliście się nabrać, wystarczy poczytać opisy na aukcjach wystawionych przez tego użytkownika i od razu powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Ja trafiłem na tego użytkownika bo miał bardzo interesujące odmiany śliw, w tym 5 odmian Węgierek którymi nie powstydziła by się nawet kolekcja w jakimś OB. Ale chwilkę ochłonąłem i stwierdziłem że niema takiej możliwości by ktoś posiadał wszystkie pięć odmian, a do tego jeszcze kilkadziesiąt innych. Nazwy odmian, opisy oraz zdjęcia też posiada bardzo pozmieniane i niewłaściwe, co ostatecznie skreśliło go z mojej listy uczciwych sprzedawców.
Marconi_exe pisze:Zobaczę co wyrośnie z tych krzewów
A co może wyrosnąć, z porzeczek pewnie 'Jonkheer van Tets' albo 'Holenderska Czerwona' a z agrestu to pewnie 'Invicta' albo 'Hinnonmaki Gelb', wszystko to odmiany produkcyjne.
lord_black pisze:To jest akcja na zasadzie uderz i znikaj. W przyszłym sezonie nie będzie ich pewnie na rynku...
Będą tylko że już pod inną marką, po co rezygnować ze złotego interesu.
ewondo pisze:Z roślinami ozdobnymi nie miałam problemu.
Bo kupując rośliny ozdobne (z nielicznymi wyjątkami) od razu widać czy dana roślina jest tą którą się zamawiało. Jeśli otrzymana roślina wygląda inaczej to kupujący od razu wystawia komentarz negatywny i jest widoczne kto sprzedaje uczciwie a kto nie. Przy owocowych roślinach kupujący otrzymuje nieraz nawet ładnie wyglądające drzewka lub krzewy, wystawia pozytywny komentarz, a dopiero po 2-3 latach gdy rośliny po raz pierwszy owocują, okazuje się że został oszukany bo są to zupełnie inne odmiany niż zamawiał, a po takim okresie to ni jak domagać się swego. Można powiedzieć oszustwo doskonałe.
Ja kupowałem u Konieczko ozdobne i wszystko było ok. Często też rozmawiałem w sprawie nietypowych gatunków czy też odmian, widać że jest to osoba znająca się bardzo dobrze na roślinach, ściąga z zagranicy różne ciekawostki, wielu odmian oprócz tej szkółki nigdzie się nie dostanie. Co do szkółki Konieczko to trzeba zwrócić uwagę że ich oferta to równocześnie atlas roślin i nieraz wielu rzeczy akurat nie mają w sklepie a jedynie jako opis w atlasie. Agresty i porzeczki w większej ilości odmian mają być na jesień. Ja polecam zakupy u rzetelnych sprzedawców jak np. (najlepiej poczekać do jesieni na pełen asortyment):
http://www.truskawka.pl/sklep/14-porzeczki-agresty
http://www.piotrkosc.pl/asortyment.html
http://www.knapik.opole.pl/oferta.php - tutaj za miesiąc będzie pełen asortyment z wieloma nowościami
http://cur.pl/gospodarstwo/owocowe/
http://www.krzewinski.pl/index.php?cmd= ... i=89&srch=
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

Na szczęście nie zamówiłam dużo, ale ok 100 zł nazbierało się razem z przesyłką :( . Zależało mi na porzeczce czarnej 'Bona' , a dostanę nie wiadomo co :roll: . To miała być jedyna czarna porzeczka, bo nie mam za dużo miejsca na krzewy owocowe. Całe szczęście, że nie poszalałam z borówką amerykańską (planuję kilka krzaków) i kupiłam tylko jedną. Następnym razem kupię u sprawdzonego sprzedawcy.

Szkółkę Markiewicz (http://www.truskawka.pl ) znam, ale nie mają w tej chwili wyboru jeśli chodzi o agrest i porzeczki. U Krzewińskiego też zero wyboru, a Piotr Kość nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej.

Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, to również jest to kupowanie kota w worku. Jeśli kupujesz np. liliowce czy irysy, to nie jesteś w stanie na podstawie wyglądu kłącza określić odmiany. Widocznie miałam więcej szczęścia do sprzedających.

-- 8 kwi 2012, o 19:49 --
lord_black pisze:Zdecydowanie mogę polecić tą szkółkę :)
Dzięki za info :). Rozumiem, że kupowałeś w tej szkółce i odmiany się zgadzały?
marcin1979
100p
100p
Posty: 105
Od: 31 mar 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czaniec (śląskie)

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

A wiecie co według przepisów powinno się znajdować na etykiecie przy drzewku. Ja też kupiłem od producen... 4 drzewka. Miała być etykieta producenta i jest a na niej tylko odmiana np. wiśnia kelleris i tyle tylko.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Porzeczka, agrest- jaką odmianę kupic?

Post »

ewondo pisze:Szkółkę Markiewicz (http://www.truskawka.pl ) znam, ale nie mają w tej chwili wyboru jeśli chodzi o agrest i porzeczki. U Krzewińskiego też zero wyboru, a Piotr Kość nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej.
Jak już pisałem, w tym momencie czy to z drzewkami czy z krzewami owocowymi jest dostępne to co zostało z poprzedniego roku. Właśnie teraz są produkowane nowe drzewka i krzewy które będą dostępne na jesieni, dlatego też zawsze na jesieni mamy największy wybór odmian. Ale np. w szkółce Knapik http://www.knapik.opole.pl/oferta.php za około miesiąc ma już być dostępny cały nowy asortyment, z tym że ta szkółka chyba wszystko robi w jakiś podgrzewanych tunelach, na przyspieszeniu.
ewondo pisze:Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, to również jest to kupowanie kota w worku. Jeśli kupujesz np. liliowce czy irysy, to nie jesteś w stanie na podstawie wyglądu kłącza określić odmiany. Widocznie miałam więcej szczęścia do sprzedających.
Dlatego napisałem że w większości przypadków. Jak kupujesz różne nietypowe gatunki czy też odmiany jakiś iglaków czy liściaków, to od razu widzisz czy to jest to co miało być. Do tego ozdobne w większości sprzedawane są w doniczkach i zamówić można w pełnym okresie wegetacji, gdzie od razu widać co to za roślinka i nie sposób oszukać.
marcin1979 pisze:A wiecie co według przepisów powinno się znajdować na etykiecie przy drzewku. Ja też kupiłem od producen... 4 drzewka. Miała być etykieta producenta i jest a na niej tylko odmiana np. wiśnia kelleris i tyle tylko.
Napisałem wyraźnie w poprzednim poście, na etykiecie powinny być takie dane jak gatunek i odmiana, adres szkółki i numer rejestracyjny. Najlepiej jak etykieta jest również paszportem.

Tak wygląda prawidłowa etykieta która równocześnie jest paszportem, zamieszczone są wszystkie dane o szkółce i roślinie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak wygląda poprawna etykieta z podstawowymi danymi jak adres szkółki i numer rejestracyjny:
Obrazek
Obrazek

Tak wygląda etykieta handlarzy z Allegro:
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”