Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 30  
Autor Wiadomość
krab_ik1
 Tytuł: Re: Truskawki "zwisające"
PostNapisane: 31 lip 2012, o 18:55 
200p
200p

---
Jak tam wasza SELVA, zaczyna kwitnąć??

Zobacz profil Wyślij e-mail      

piotrek7725
PostNapisane: 2 sie 2012, o 22:07 
200p
200p

więcej niż 1
Doradzicie mi coś co do truskawek na drugi rok chcę zrobić sb na barierkach tarasu zwisający sad truskawek, barierki wytrzymają praktycznie każde obciążenie są fajne specjalne donice prostokątne do barierek i specjalne uchwyty do nich chodzi mi o takie o:
http://moj-ogrod.com.pl/wp-content/uplo ... a_braz.jpg
coś podobnego...
jaką odmianę polecacie do takich skrzynek?
w sumie barierki na tarasie mają ok 6-7 metrów ile sadzonek zasadzić na taka powierzchnie? Myślałem o około 4 na jeden metr bieżący w końcu truskawka się szybko rozkrzewia, czyli na cały teraz potrzebował bym około 24-28 sadzonek to są 3 opakowania po 10 sadzonek : ) Teraz pytanie czy teraz jeszcze warto sadzić takie truskawki i czy na zimę pozostawić je w donicach czy wynieść w cieple miejsce np. piwnica...

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=73585&p=4744944#p4744944

majs
PostNapisane: 3 sie 2012, o 20:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
piotrek7725
Jeżeli chcesz mieć owoce od wiosny do jesieni to odmiany powtarzające, najlepiej 2 rożne. Odmian powtarzających jest dość dużo, ciągle przybywają nowe.
Dobre zdanie słyszałem o Evie, Mignonette, San Andreas, Floriante. Najpopularniejsza jest Selva, jednak co do jej walorów smakowych zdania śą mocno podzielone.
Czy sadzić teraz- można sadzić teraz dopiero mamy sierpień, ale czy warto?
Odmiany powtarzające są dość wrażliwe na niskie temperatury, ja bym poczekał do przyszłego roku.
Odsłonięte donice z mała ilością ziemi dość łatwo przemarzną zimą, piwnica jest trosze za ciepła. Najlepiej je zadołować i osłonić od góry albo pomyśleć nad jakimś ubrankiem termicznym na donice i zimowej agro na krzaki.

piotrek7725
PostNapisane: 3 sie 2012, o 21:07 
200p
200p

więcej niż 1
Spokojnie mam do dyspozycji różne pomieszczenie jedną piwnice w domu gdzie temperatura jest jak w ogrzewanym pomieszczeniu (kotłownia) ale mam tez piwniczkę w której temperatura waha się powyżej 0 do 4-5 stopni (coś jak przechowalnia) są stworzone tam takie warunki w jakich przechowuje się np. zrazy do szczepienia czy w temperaturze 0-2 stopnie mogą sb leżeć takie donice z truskawką? Mogę praktycznie dostosować każdą temperaturę...
Czy jeśli posadzę teraz to czy za rok będą już owoce? Czy jeśli posadzę je wiosną to w tym samym roku będą owoce?

majs
PostNapisane: 3 sie 2012, o 21:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
piotrek7725
Jeżeli posadzisz w tym roku to w następnym sezonie będą owocować dużo lepiej niż sadzone tego samego roku.
Truskawka potrzebuje min +3 stopnie i troszkę światła aby zacząć rosnąć.
Do przechowywania temperatura troszkę poniżej 0 będzie najlepsza.
Nie zapominajmy, że ta :głupia: roślinka wrażliwa jest też na długość dnia i nocy, i według tego zegara+ temperaturka potrafi określić porę roku- spa dalej czy zacząć rosnąć.

krab_ik1
PostNapisane: 5 sie 2012, o 19:03 
200p
200p

---
piotrek7725 napisał(a):
Doradzicie mi coś co do truskawek na drugi rok chcę zrobić sb na barierkach tarasu zwisający sad truskawek, barierki wytrzymają praktycznie każde obciążenie są fajne specjalne donice prostokątne do barierek i specjalne uchwyty do nich chodzi mi o takie o:
http://moj-ogrod.com.pl/wp-content/uplo ... a_braz.jpg
coś podobnego...
jaką odmianę polecacie do takich skrzynek?
w sumie barierki na tarasie mają ok 6-7 metrów ile sadzonek zasadzić na taka powierzchnie? Myślałem o około 4 na jeden metr bieżący w końcu truskawka się szybko rozkrzewia, czyli na cały teraz potrzebował bym około 24-28 sadzonek to są 3 opakowania po 10 sadzonek : ) Teraz pytanie czy teraz jeszcze warto sadzić takie truskawki i czy na zimę pozostawić je w donicach czy wynieść w cieple miejsce np. piwnica...

Ja mam dokładnie w takich skrzynkach powieszone na balustradzie zewnątrz balkonu. Do skrzynki 40cm posadziłam naprzemiennie przy brzegu, dość gęsto, bo po 5 lub 6 sadzonek. moje truskawki to selva. Co do smaku to nie jestem wstanie opisać. Truskawki posadziłam pierwszy raz w tym roku i wszystkie pierwsze kwiatki poobrywałam. Teraz pojawiają mi się pojedyncze pierwsze kwiatki na powtórne kwitnienie

myszka
PostNapisane: 5 sie 2012, o 19:11 
500p
500p

---
Witam. Zapisuję się,bo bardzo mnie interesuje temat

piotrek7725
PostNapisane: 6 sie 2012, o 11:45 
200p
200p

więcej niż 1
Dobra ale na tarasie gdzie często siedzimy jest masa much czy jak będą te truskawki to czy one nie będą przylatywać tam jeszcze bardziej?

krab_ik1
PostNapisane: 6 sie 2012, o 14:56 
200p
200p

---
U mnie nic nie lata w jakiejś większej ilości przez truskawki.

mirek55522
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 23:17 
100p
100p

---
ewa2019 napisał(a):
Truskawka wypuszcza wąsy. Wąs jest w powietrzu i ma owoce(nie ;:185 w ziemi), to jak nazwać takie truskawki?

Moim zdaniem dziadek bo u babci wąsy raczej nie występują. Jeśli to odmiana powtarzająca to na rozłogach także mogą być owoce bo przecież roślina jest zasilana w składniki poprzez wąsy rozłogowe. Jabłka na jabłonkach też zwisają. Czy to znaczy zwisająca jabłoń?
Tak się składa że owoce truskawki są bardzo ciężkie w porównaniu z rośliną i zawsze będą opadać. Na polu tego nie widać , natomiast w doniczkach wygląd mają atrakcyjny. Marzeniem każdego rolnika jest truskawka stojąca ( moje określenie ) ponieważ minimalizuje koszta ściółkowania słomą od zabrudzeń. Truskawki o jak najdłuższych wąsach z owocnikami są polecane do upraw pod folią i w szklarni na stołach.Wygoda w zbieraniu i łatwy dostęp światła do owoców. A jak jeszcze dla wygody wąsy z owocami popodwieszamy na siatkach lub drutach to mamy efekt wiszący.
Niestety truskawka to nie małpa i sama się nie wspina. A wisieć to każda będzie.Taki ich urok.
;:37

mirek55522
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 23:48 
100p
100p

---
majs napisał(a):
piotrek7725
Jeżeli posadzisz w tym roku to w następnym sezonie będą owocować dużo lepiej niż sadzone tego samego roku.
Truskawka potrzebuje min +3 stopnie i troszkę światła aby zacząć rosnąć.
Do przechowywania temperatura troszkę poniżej 0 będzie najlepsza.
Nie zapominajmy, że ta :głupia: roślinka wrażliwa jest też na długość dnia i nocy, i według tego zegara+ temperaturka potrafi określić porę roku- spa dalej czy zacząć rosnąć.

Może w Skandynawi gdzie klimat surowszy. W Polsce truskawki budzą się ze snu przy temperaturze 5-7 stopni ale średniej dobowej co może dać nawet plus 10 stopni w dzień bez przymrozków.Co do długości dnia to nie ma znaczenia . Okres pojawienia się owoców jest ścisle określony ilością dni dla każdej odmiany , licząc od momentu pobudzenia ze snu zimowego ( hibernacji )podstawową odmianą dotychczas była Elsanta w uprawach szklarniowych oraz HoneyOne w uprawach polowych pod
niskimi osłonami foliowymi. Obie uprawy można przewidzieć z dokładnością do 2-3 dni pierwszego plonowania. W mojej okolicy podstawą jest HoneyOne którą zbiera się około 18-20 maja .
Co do uprawy w pojemnikach to należy dać sadzonki co 15-20 cm. (standardowy balot z foli ma 100 cm długości i mieści 10-16 sadzonek frigo parami lub przemienne)- Problem jest tylko odpowiednia ilość dobrej ziemi.Przekłada się to oczywiście na wielkość doniczek w naszym przypadku i gatunku ziemi. Truskawka jest raczej żarłoczna i mimo dobrego podłoże ( bogatego w składniki odżywcze ) potrzebuje w między czasie zasilania dolistnie lub podlewania wraz z nawozami.
Dla amatorów polecam jak największe donice o dowolnych krztałtach i nie przesadzanie z zagęszczeniem. Co do zbiorów to każdy ma jak dba. ;:167

majs
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 19:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Cytuj:
Co do długości dnia to nie ma znaczenia

Truskawki a przynajmniej większość gatunków zalicza się do grupy roślin krótkiego dnia.
Zawiązywanie pąków kwiatowych następuje tylko w okresie krótkiego dnia.
Zabawa światłem (długość dnia i nocy), jest bardzo ważna w uprawie sterowanej.
Cytuj:
Okres pojawienia się owoców jest ścisle określony ilością dni dla każdej odmiany , licząc od momentu pobudzenia ze snu zimowego (

Zakładając, że rosną w szklarni czy ogrzewanym tunelu, w gruncie przy zmiennych warunkach atmosferycznych zaplanowanie zbiorów z dokładnością od 2-3 dni jest po prostu niemożliwe.

mirek55522
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 20:46 
100p
100p

---
I tu bym się nie zgodził .Ściśle biorąc pierwsze owoce są np przy uprawie Honeyone po 40 dniach ( plus minus 2-3 dni).Od dwudziestu lat dorabiam sobie czasami handlując truskawką i wiem o czym piszę. W moim rejonie truskawki i warzywa to chleb powszedni. Truskawka to nie sałata. czy chryzantema.
Problem długości dnia dotyczyć może tylko odmian powtarzających. Np. Selwa odczuwa to wyraźnie , natomiast Eva nie bo nie powtarza owocowanie lecz kwitnie przez cały sezon podobnie jak poziomka wielkoowocowa.
;:oj

majs
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Ja też się nie zgodzę.
Do zawiązania pąków kwiatowych truskawka potrzebuje krótkiego dnia, a do wytworzenia kwiatów długiego+odpowiednia temperatura. bawiąc się światłem i temperatura można przyspieszy lub opóźnić zbiory.
Co do 40 dni, skoro jest to taka norma to czemu ma służyć okrywanie truskawek, czy umieszczenie ich w tunelu? Od ponad 20 lat ja żyje z truskawek, i też wiem co pisze.
Pozdrawiam.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 418 ]  Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 30  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: MMazurek i 19 gości