Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamil888
500p
500p
Posty: 734
Od: 26 lip 2012, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Żurawina

Post »

A czy żurawina się pnie?
Chcę ją przywiązać do drabinki, ale nie wiem czy to mozliwe?
Ogród w Bieszczadach
Pozdrawiam Kamil
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina

Post »

Wszystko może się piąć jak zmusisz.
Jest to roślina płożąca, puszcza korzenie z pędów, i śię w ten sposób rozmnaża.
U mnie niektóre zwisają na skarpie, ale wiatr targa nimi i nie owocują ;:185
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
fruitssk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 lut 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Galicja
Kontakt:

Re: Żurawina

Post »

Witam. Mam podobny problem jak kamil i tez zastanawiam się czy nie puścić jej na drabinkę, bo mam mało miejsca, rośnie blisko siatki i fajnie by ją było na nią puścić. Na wcześniejszej stronie widziałem jak ktoś ewidentnie zrobił konstrukcję i podwiązywał sznurkiem pędy.
yanka pisze: Obrazek
Czy to się sprawdzi? Fajnie jakby napisała autor zdjęcia.
Wyśniłem sobie ten świat tak długo myśląc o nim.
Zupełnie po nic. Tak dla siebie by się bronić.
adas90077
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 wrz 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina

Post »

Witam

Jestem w posiadaniu 0,5 ha ziemi na której zbudowany był staw hodowlany jest w pełni osuszany jak również posiada możliwość pełnego zalania wodą. Przyszedł mi do głowy pomysł posadzenia żurawiny na razie na niewielkim kawałku celu sprawdzenia czy jestem wstanie ją uprawiać. I teraz mam do doświadczonych forumowiczów pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi:

1. Gleba to muł zmieszany z piaskiem ale z uwagi że był to staw to przeprowadzane było wapnowanie i teraz czy da się taką glebę przygotować zakwaszając ją np. siarczanem amonu

2. Jaka jest faktyczna wydajność z 1m2 bo teoria podaje od 2 nawet 5 kg a plantatorzy np. Litwie ok 10t z ha czyli 1kg/m2. Plantatorzy jednak twierdzą żę na bagnach wydajność może znacznie wzrosnąć.

3. Możliwości zbytu z uwagi na to że cena w pol to około 12 zł/kg a USA 1,5 dolara . Towar niszowy wiec czy trzeba się martwic o zbyt

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina

Post »

Mam żurawinę, kilka gatunków. Wymaga bardzo kwaśnej gleby.
Po wsadzeniu do gleby przygotowanej tzn. 1 część torf kwaśny,1 cz. piasek płukany, 2 cz. trociny z iglastych.
Wysypałem do rowu ( niecka) ok 20 cm głębokości. Owszem rosły b. dobrze ale słabo owocowały.
Dopiero gdy tą nieckę wyłożyłem folią czarną a na niej przygotowaną ziemię- zaczęły owocować.
Wniosek taki że nie może być nic wapna lub je zneutralizować siarką, pH musi być 3-3,5, wapno podciąga z deszczem.
Niektórzy ludzie dają ocet lub kwas chlebowy. Tak siarczan amonu również obniża pH. gleby, ale duża ilość zasoli.
per aspera ad astra
adas90077
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 wrz 2012, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina

Post »

Dziękuje za zainteresowanie .

Pytam ponieważ ziemia marnieje , możliwość nawadniania oraz ochrona przed przymrozkami jest wyjątkowo możliwa w przypadku żurawiny.
Jeśli chodzi o zastosowaną przez pana folie to podejrzewam że stabilność wyższej wilgotności poprawiła owocowanie co potwierdziło by opinie plantatorów dotyczącą owocowania.

Moja sugestia dotycząca zakwaszania ziemi siarczanem amonu związana jest z powierzchnią na której chciałbym ją uprawiać ponieważ na 0,5 ha nie mogę pozwolić sobie na stosowanie kwasu chlebowego tym bardziej że chciałbym z tego czerpać dochód. Dlatego biorąc pod uwagę dochodowość chciałbym poznać opinie czy taki teren można dostroić do żurawiny oraz jaki wygląda to z innymi pytaniami.
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina

Post »

Żurawina lubi mokro nawet można zalać wodą zimową porą. Musi to być woda o odczynie kwaśnym, albo deszczówką.
Natomiast latem nie lubi bagna, ale trzeba podlewać podczas suszy, ja to robię deszczówką.
Mój znajomy ma plantację ale zakwasza rozcieńczonym kwasem siarkowym, ja tego nie robię ze względów zdrowotnych.
Wolę ocet lub inne kwasy spożywce.Natomiast zasilam siarczanem amonu w trzech dawkach
Są pyszne przetwory, oraz suszone.Jestem mało arealowy, ok 30 m. kw.
Aha, żaden pan, podobno ostatni wyjechali w 39 do Angli
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Żurawina

Post »

Postanowiłem w tym roku rozmnożyć żurawinę i zastanawiam się czy na sadzonki nadają się pozbawione liści pędy?
Zauważyłem, że długie pędy nie mają prawie liści, jedynie pędy owoconośne mają ich dużo.
Doradzi ktoś czy takie bezlistne pędy mają szansę się ukorzenić, czy robić sadzonki z krótkopędów z liśćmi?
Chciałem jeszcze zapytać jaki polecacie rozstaw, bo znalezione przeze mnie informacje są bardzo różne. Od 20x20 do 60x60... ;:219
Z góry dziękuję za rady :wit
Pozdrawiam, Jacek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina

Post »

Witam
Jeżeli masz dużo sadzonek to sadż gęsto, wtedy będzie większy plon wcześniej.
Ale jak masz kupić sadzonki ( są drogie) to sadz lużno, rozłóż długopędy gwiażdziście miejscami przysyp ziemią , szybko się ukorzenią i rozmnożą
Nie mają liści ?, prawdopodobnie za dużo azotu, żurawina nie lubi przenawożenia lepiej więcej dawek ale małej ilości - ja sypię 1 łyżkę siarczanu amonu na konewkę deszczówki wielokrotnie od marca do końca maja ( 5 krotne). W końcu sierpnia 1 łyżka siarczanu potasu tylko raz. Zamiast siarczanu amonu możesz dać mocznik lub gotowe mieszanki dla borówek wysokich.
Pozdrawiam Jurek
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Żurawina

Post »

Dziękuję za odpowiedź. ;:136
Sadzonek jeszcze nie mam, ale mam nadzieję, że uda mi się coś ukorzenić.
Wiele zależy od tego czy pędy bez liści da się ukorzenić czy też nie, bo takich mam sporo...
Może ktoś coś podpowie. Są jakieś szanse, czy szkoda zachodu?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina

Post »

Myślę, że się ukorzenią, ponieważ i tak obrywa się liście dla lepszej transpiracji wody oraz często ukorzenia się sadzonki w stanie bezlistnym. Wczesną wiosną naprzykład.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Żurawina

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Właśnie dałem do ukorzeniania trochę żurawiny, również patyczków bez liści i zobaczymy czy coś z tego będzie.
Ukorzeniam w mieszance torfu nieodkwaszonego, piasku i perlitu. Dodałem też trochę włókna kokosowego dla polepszenia struktury ziemi.
Całość na parapecie przykryłem "domkiem" z cienkiej pleksy.
Mam nadzieję, że choć kilka się ukorzeni :wit
Pozdrawiam, Jacek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Żurawina

Post »

Długopędy jeszcze lepiej się ukorzeniają niż krótkopędy, Potnij na kawałki 5 - 7 cm , rozsyp patyki na ziemi i przysyp kwaśnym torfem cieńko, utrzymuj wilgoć i ciepło , możesz przykryć folią zwłaszcza jak wiatr i susza.
Możesz długi posypać w kilku miejscach co 10-15 cm tzw. odkład chiński
per aspera ad astra
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”