Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jarowo pędy z pąkami są dalej wiotkie?
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tak, pędy raczej są wiotkie.
Dzięki wszystkim którzy odpowiedzieli na pytanie, chyba macie rację że pąkami nic się nie dzieje.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
1zdjęcie ,tak wygląda większość gałązek,2.uratowany od suszy i zarośnięty ,chyba się odwdzieczy,3.Moja najładniejsza ,pewnie za gęsta.4.Krzak ,który ma mało liści.Posadzone w kwaśnym torfie,dawałam nawóz do borówek,latem podlewany kwaskiem ,badałam pH-w granicach 5,na jesień dałam siarki i maja przekompostowane trociny ,na wierzchu sosnowa kora .Proszę o jakieś sugestie co jest przyczyna .
Pozdrawiam Teresa :wit
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Przyczyną może być zabrudzone szkło obiektywu ;) A co do borówek to źle nie wyglądają poza ostatnią która mogła by mieć więcej pędów. Ile lat ma ta ostatnia(od posadzenia)?
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tomala tą ostatnią posadziłam jesienią po wykopaniu z odzysku ,rosła w wysokiej trawie w której rosła od wiosny i nie była podlewana całe lato,kupiona w markecie.Pamiętam ,że miała ze trzy owoce i zero lisci .Myślałam ,że już nic z niej nie będzie ale na razie puściła listki więc jest nadzieja.
Pozdrawiam :wit
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

E no to nie ma czym się martwić. Czy ma dobre warunki dopiero można będzie stwierdzić w trakcie sezonu bo od jesieni do teraz to przecież stała w miejscu. Patrząc na resztę borówek to i ta powinna ładnie urosnąć.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Bardzo Ci dziękuje ;:180 ,a ja się martwiłam ,że mało liści mają.
LigiaM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 mar 2017, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

dziadek22 pisze: Ile wynosiło pH torfu? pH 3,5-4,5
Ile wynosiło pH ziemi?
około 6, mierzyliśmy kwasomierzem glebowym z płynem helliga. Ale wszyscy działkowicze twierdzą,że gleba bardzo kwaśna jest. Krzaczki były też ściółkowane przekompostowaną korą.
Tomala3d pisze:
Tomala3d pisze:nie ma w tym Twojej winy. Borówki zawiązują pąki kwiatowe w poprzednim sezonie. Jak sadziłaś jesienią powiedzmy w październiku to borówka już wtedy nie rośnie. Pąki kwiatowe które miały się zawiązać już się wtedy zawiązały lub nie zawiązały.
Chyba coś mojej winy też jest, bo jeden krzak jest stary i on też nie ma pąków. Nie wiem jak stary bo został jesienią przesadzony, wcześniej rósł w cieniu opleciony malinami i nawet nie byliśmy pewni czy to borówka.
Czyli w tym roku zapominam o owocach z moich krzaków,ale mam je podlewać "kwaśną wodą"?
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

pH 6 to za dużo.
Rejman i Pliszka w książce "Borówka wysoka" piszą że borówka wysoka ze względu na swoje specyficzne wymagania glebowe najlepiej udaje się na glebach lekkich, próchniczych, przewiewnych, kwaśnych i ciepłych. Zawartość próchnicy w glebie powinna wynosić co najmniej 3,5 %, a optymalnie około 7 %. Optymalne pH gleby dla borówki wysokiej powinno wynosić 3,8 - 4,8.
Gdy pH wynosi 5,5 plony są znacznie niższe, a na glebach o pH 6,8 krzewy całkowicie przestają rosnąć.
Przy twoim pH należy sprawdzić w Stacji Chemiczno Rolniczej czy masz optymalną zawartość próchnicy w glebie czyli 7 %.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Lepiej za te pieniądze na badanie zasobności próchnicy kupić kwaśny torf bo od badań w Stacji Chemiczno Rolniczej próchnicy w ziemi nie przybędzie a oni tylko czekają na jelenia.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Należy kupować torf kwaśny na którym podany jest adres producenta i pH w H2O wynoszące 3,0 do 4,0.
Znajomy kilka lat temu kupił pod borówki torf kwaśny. Na workach pisało "Torf kwaśny" i nic poza tym. Nie dał się namówić na kontrolne zbadanie w Stacji Chemiczno Rolniczej. Cena była konkurencyjna, dostawca znany więc też się przymierzałem do tego torfu. Pobrałem próbkę torfu i dałem do zbadania za parę złotych. Okazało się że miał pH prawie 6. Namówiłem znajomego aby ten torf zwrócił i tak też zrobił.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

dziadek22 pisze:Należy kupować torf kwaśny .. pH w H2O wynoszące 3,0 do 4,0.
No bym polemizował.. pH w wodzie 3-4? to w KCl ok. 2,5-3. Moim zdaniem zdecydowanie za niskie, jeżeli podłożem będzie tylko taki torf.
Z mojej wiedzy dla borówki odpowiednie pH podłoża mierzone w wodzie to 4,5-5,5 a w KCl 4-4,5. No i trzeba uważać z mierzeniem pH po opadach, po podlewaniu kranówką itp. zawsze wyjdzie trochę wyższe.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Nie bardzo mogę zrozumieć, czemu niemal wszyscy sadzą borówki w samym torfie, zawierającym do 30% próchnicy , skoro optymalna jej zawartość to 7% ? Jak czegoś jest kilka razy więcej to kilka razy lepiej działa? Nie sądzę.

Dziadku nie każdy ma laboratorium na tej samej ulicy. Żeby w przybliżeniu ocenić pH gleby, wystarczy kilka kropli soku z czerwonej kapusty, jak nie ma pod ręką innej metody pomiaru.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”