Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Pisałem o tym niejednokrotnie, kwasem siarkowym dostępnym w sklepie motoryzacyjnym , ksywa "elektrolit". Wbrew obiegowej opinii jest to b. czysty kwas siarkowy 36-37%, ponieważ wszelkie obce dodatki powodują zniszczenie akumulatora.Dzisiejsze fotki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
nulon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 26 mar 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Hej,

A możesz podać dawki jakie stosujesz na 1l lub na 10l?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Nie mogę. Każdy ma wodę o innej twardości. Mam pehametr i używam go do pomiaru podczas zakwaszania wody. .
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

kaLo pisze:Pisałem o tym niejednokrotnie, kwasem siarkowym dostępnym w sklepie motoryzacyjnym , ksywa "elektrolit". Wbrew obiegowej opinii jest to b. czysty kwas siarkowy 36-37%, ponieważ wszelkie obce dodatki powodują zniszczenie.
Ale czy on nie ma wpływu na jakość owoców, bo może mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

Ile stosujecie siarczanu amonu jednorazowo co miesiac, Bo czytam i wersję aa różne. Piszą o łyżce na 10l i pod krzak, a inni 1/3 łyżki na konewke i pod krzak, więc jak to jest?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ależ oczywiście, że ma wpływ na jakość owoców. Na zdrowotność krzewów również i dlatego zakwaszam. :D
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

nulon pisze:Hej,

A możesz podać dawki jakie stosujesz na 1l lub na 10l?
Używam do zakwaszania między innymi ogólnie dostępnego kwasku cytrynowego spożywczego kaLo ma racje , że nie można podać ilości bo woda ma różną twardość, jednak w Twoim przypadku wystarczy wykonać jeden pomiar np pożyczonym pH metrem i w ten sposób określić ilość kwasu potrzebną do zakwaszenia 10l Twojej wody. Ja zmierzyłem u siebie dla kwasku cytrynowego i wyszło dwie łyżki stołowe na beczkę 200l aby uzyskać 4 pH. Jednak z zakwaszaniem też trzeba zachować umiar bo jeżeli odczyn podłoża już ma 4ph lub poniżej to aby nie przesadzić w przeciwnym kierunku pH wody powinno być odpowiednio wyższe. Padło tu stwierdzenie o niedoborach wapnia, taki niedobór pojawi się gdy odczyn będzie za niski poniżej 3,2.
Co do wapnia to w broszurze wydanej na temat złego nawożenia autorzy podają, że- "W warunkach polskich niezmiernie rzadko dochodzi do takiego poziomu wapnia w glebie, który mógłby być widoczny w postaci objawów braku tego składnika na roślinie.
Niedobór wapnia- liście dolne wykazują nekrozy brzeżne, a liście wierzchołkowe chlorozy międzyżyłkowe".
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

kaLo pisze:Pisałem o tym niejednokrotnie, kwasem siarkowym dostępnym w sklepie motoryzacyjnym , ksywa "elektrolit". Wbrew obiegowej opinii jest to b. czysty kwas siarkowy 36-37%, ponieważ wszelkie obce dodatki powodują zniszczenie akumulatora.Dzisiejsze fotki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ładne borówki ;:333 moje również obficie kwitną i oby tak zostało do owocowania :)
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

TOLDI:"Ja zmierzyłem u siebie dla kwasku cytrynowego i wyszło dwie łyżki stołowe na beczkę 200l aby uzyskać 4 pH". Jakoś tak mało mi się wydaję, ale z chemii nigdy nie byłem prymusem. Piszesz o wodzie z wodociągów jak rozumiem a może o deszczówce?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

W glebie może być nawet mnóstwo wapnia, ale nie będzie on dostępny dla roślin. Powszechnie uważa się , że wapnowanie jest równoważne z nawożeniem. Nic bardziej błędnego. Dostępność wapnia zależy od związku jaki został dodany do gleby. Poniższa tabelka doskonale to obrazuje. Na dodatek w kwaśnym środowisku tworzą się łatwo rozpuszczalne sole wapnia, które są wymywane z podłoża i bez ciągłego uzupełniania w odpowiedniej formie rośliny mogą cierpieć na jego niedobór.

Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

tmf30 pisze:TOLDI:"Ja zmierzyłem u siebie dla kwasku cytrynowego i wyszło dwie łyżki stołowe na beczkę 200l aby uzyskać 4 pH". Jakoś tak mało mi się wydaję, ale z chemii nigdy nie byłem prymusem. Piszesz o wodzie z wodociągów jak rozumiem a może o deszczówce?
Miałem na myśli wodę ze studni twardą o odczynie 8 pH (366ppm). Przy wodzie wodociągowej powyżej 7 pH Twój wynik jest prawdopodobny. Dla deszczówki (woda miękka) będzie potrzeba mniej kwasku .
Pozdrawiam. Jacek :uszy
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

kaLo pisze:Ależ oczywiście, że ma wpływ na jakość owoców. Na zdrowotność krzewów również i dlatego zakwaszam. :D

Ale czy ten elektrolit nie będzie miał wpływu niekorzystnego na człowieka, bo to naturalne nie jest .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Chris ten elektrolit nie jest do picia, tylko do obniżenia pH wody i jest go stosunkowo niewiele. Czy naturalna woda mineralna zawierająca dużo różnych soli mineralnych, czyli nawozów jest zdrowa? Każdy nadmiar jest szkodliwy. Nadmiar owoców również, ponieważ zawierają fruktozę a ona zmienia metabolizm glukozy co może prowadzić do otyłości . Znaczne ilości fruktozy mogą również powodować biegunkę i bóle żołądkowo-jelitowe. Powodują też wyraźne podniesienie poziomu cholesterolu we krwi.
Używam kwasu siarkowego do zakwaszania wody bo uważam , że tak jest dobrze. Nikomu nie każę robić tak samo.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ja znalazłem taką informację o optymalnej glebie dla borówki. Czy może ktoś skomentować?
Obrazek

https://ag.umass.edu/fruit/ne-small-fru ... lueberries
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”