Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

W przypadku Twoich świdośliw przyczyną raczej nie był szkodnik. Moim zdaniem to problem z wodą, niedoborem składników, lub ewentualnie przymrozki.

W jakim rejonie Polski mieszkasz? Jakie warunki wodne ma stanowisko na którym rośnie Twój krzew, czy go nawozisz i kiedy? To może pomóc zidentyfikować problem.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Mam dość wysoki poziom wód gruntowych, już gdzieś w okolicach 40-50 cm wybija lekko woda. Gleba kwaśna, pH ok 6. Ale świdośliwa chyba może rosnąć na takim terenie? Druga sprawa, że te drzewko ma dopiero 3 lata, może więc jak bardziej się ukorzeni, to będzie to lepiej wyglądało?
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Przy takich stosunkach wodnych czeremcha zwyczajna się sprawdzi. Świdośliwa chyba nie lubi gleb podmokłych, o wysokim stanie wód. A w ogóle, jeśli masz róże, to sprawdź czy na nich nie masz podobnie podciętych paków kwiatowych.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Dzisiaj zebrałem 3kg owoców, bo już szpaki mi się do nich dobierają. Na krzewie zostały niedojrzałe owoce, może będzie jeszcze ze dwa kilo.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Świdośliwa niestety nie radzi sobie na słonecznym suchym stanowisku. Przy pierwszym okresie suszy zaczyna chorować i zrzuca zawiązki...
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie rośnie na terenie dość mokrym i zrzuciła wszystkie owoce. Mam ją 3 rok. Jeszcze ani razu nie dotrzymała owoców do końca. Coś jej pewnie nie służy? Gleba ma pH6.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

W zbyt mokrym pewnie korzenie gniją i zrzuca.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Zebrałam 3 tygodnie temu i zamroziłam:

Obrazek

Ale nie mam pomysłu co z nimi zrobić, bo w smaku dość kwaśne. Rok temu zrobiłam nalewkę.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Marta, ja nie zebrałam nic i mój syn też, chociaż u niego co roku gałęzie były czarne od owoców. ;:145
Jeśli robisz nalewki, to możesz te owoce zalać, a potem dodawać taką samą ilość innych owoców w miarę pojawiania ich się.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Niestety ja również nic w tym roku nie pojadłem a mam 5 krzaków. Susza w maju dała im tak w kość, że ledwo się pozbierały.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Te nie do końca dojrzałe owoce, których nie zebrałem dwa tygodnie temu zostały zjedzone przez ptaki co do jednego. Chyba się poznały na ich smaku.
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Do jakich rozmiarów dorasta świdośliwa Martin. Może ktoś ma tę odmianę. Znalazłem różne sprzeczne dane od 2x1,5m do 4x3m. Jaki jest jej pokrój czy da się zrobić drzewko by można było pod nią przechodzić czy może będzie puszczać dużo odrostów jeśli nie szczepiona.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

U mnie dwie świdośliwy które rosną w pełnym słońcu radzą sobie marnie. Amelanchier Lamarcki od posadzenia w 2015 roku ani razu nie kwitł podczas gdy sadzonki z których pochodzi stoją cały czas w pobliskiej szkółce w 7l donicach i w tym roku były oblepione kwiatami. Olcholistna na pełnym słońcu wygląda jak półtora nieszczęścia. Mam też dwie takie same olcholistne jak ta na słońcu posadzone w półcieniu pod brzózkami i te od początku ładnie wyglądają i co roku owocują. Owoce bardzo słodkie, małe, odmiany nie znam. W tym roku kupiłem Smoky i chyba posadzę w półcieniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”