Jagoda kamczacka cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Stare rosyjskie odmiany, mam wszystkie cztery i jestem o nich dobrego zdania.
Dwa lata temu posadziłem atut i duet.
Jeden z nich jest, taki jakby"płożący".
Pytanie o glebę. Jak pamiętam, klasa IV b, to bardzo dobre piaski, albo wilgotne łąkowe.
Te pierwsze odpowiadają jagodą, te drugie raczej nie.
One lubią grunt przepuszczalny.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Witam!
dziękuję Krzysztofie za odpowiedź. U mnie gleba to właśnie b. dobre piaski z poziomem wody gruntowej 120 cm, (podczas tegorocznych powodzi dochodziła do 60-70 cm). Ale wrócę do pytania czy faktycznie Atut i Duet owocują tak dobrze, dużymi owocami? Może krzaczki są zbyt młode? Czy może pokusić się o wymianę krzaczków?
Serdecznie pozdrawiam. romekp
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Romku !
Zrób jeszcze tak :
Masz kompost ? Bardzo wczesna wiosną, po 2 łopatki kompostu pod krzaczek i przegrzeb, przemieszaj to z ziemia wokół jagódki. Dodatkowo podlej konewką wody z rozrobionym azotem lub podstawowym nawozem wieloskładnikowym, ale tylko ziemie w najbliższym sąsiedztwie jagódki. Nie po liściach.
Zgaduje, że Twoje roślinki mogą być głodne ?

I one lubią słonce. W półcieniu rosną gorzej.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Witam Krzysztofie!
Dziękuję za niezawodną odpowiedź. To dobry pomysł, podkarmię je trochę i poczekam, może się wezmą w garść :-)
Pozdrawiam serdecznie. romekp
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Bardzo ciekawy artykuł !!!
Jagoda Kamczacka. Ekologiczna jagódka.
Tekst: Katarzyna Król, Sadowniczy Zakład Doświadczalny, Brzezna. Wybrane fragmenty.

Ozdobne suchodrzewy i pnące wiciokrzewy sadzone w ogrodach należą do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Rośliny te prezentują piękne, często pachnące kwiaty, a potem czerwone, pomarańczowe lub czarne niejadalne (niektóre nawet trujące) owoce. Pośród rozlicznych suchodrzewów są jednak gatunki, których jagody nadają się do spożycia - botanicy skupili je w sekcji Caerulea. Krzewy te pochodzą z chłodniejszych obszarów półkuli północnej. Najważniejsze to suchodrzew błękitny, inaczej siny (Lonicera caerulea) i jego krewniacy - suchodrzew jadalny (L. caerulea var. edulis) i suchodrzew kamczacki (L. caerulea var. kamtschatica). Uprawne odmiany o smakowitych owocach wywodzą się od wyżej wymienionych gatunków lub są ich mieszańcami i znane są pod popularną nazwą jagody kamczackiej.
Pierwsze wzmianki o roślinie znajdujemy w literaturze rosyjskiej z końca XVII wieku. Kolejne to blisko sto lat późniejsze zapiski etnografa i badacza przyrody Kraszennikowa, który w swojej pracy o półwyspie Kamczatka wspomina o spożywaniu jagód lonicery przez lokalnych osadników. W pierwszej połowie XIX wieku rozważano możliwości uprawy rośliny w północnej Rosji, lecz dopiero wiek XX przyniósł jej popularność. Plantacje zaczęły powstawać w europejskiej części Rosji i na Białorusi. W Polsce jagodę kamczacką znają głównie działkowicze, lecz zwiększające się zapotrzebowanie na uprawy ekologiczne sprawia, że i u nas zaczynają powstawać, niewielkie na razie, plantacje produkcyjne suchodrzewu błękitnego. Jagodę kamczacką uprawia się tradycyjnie w Rosji, Chinach, Japonii. Sprzyja jej także klimat północnej Europy.
Gatunki suchodrzewów błękitnych różnią się od siebie pokrojem krzewów, wyglądem liści i owoców oraz terminem kwitnienia i dojrzewania jagód. Najwcześniej - już w kwietniu - zakwita suchodrzew jadalny. W dobrych warunkach rozrasta się szybko, dając co roku ponadpółmetrowe przyrosty. Dorosłe okazy miewają 1,5-2 m wysokości. Krzewy składają się zwykle z kilkunastu gałęzi, z których w starszym wieku łuszczy się długimi płatami brązowoszara kora. System korzeniowy jest rozgałęziony i płytki (50-80 cm), dlatego roślina wymaga podlewania w czasie długotrwałej suszy. Kuzynka opisanych wyżej gatunków, jagoda kamczacka, to roślina długowieczna - dożywa nawet 35 lat, corocznie owocując. Oprócz tego, że pożyteczna, jest również piękna. Ozdobny charakter nadaje jej piękne zielone ulistnienie, kremowe kwiaty, wydłużone, zwisające granatowe owoce i bordowe jednoroczne pędy z charakterystycznymi przylistkami.
Żeby mieć dorodne owoce, należy wysadzić obok siebie przynajmniej dwie odmiany jagody kamczackiej kwitnące w tym samym czasie. Przy takim krzyżowym zapyleniu pojedyncze owoce są większe i dłużej utrzymują się na krzewie. Jagoda kamczacka owocuje już późną wiosną, na krótko przed pierwszymi zbiorami truskawek (suchodrzew jadalny - pod koniec maja, a kamczacki - na początku czerwca). Ciemnoniebieskie jagody o wadze 0,8-2 g, z mocnym woskowym nalotem, mają smak słodko-kwaśny z domieszką goryczki. Zależnie od gatunku i odmiany mają różne kształty - bywają beczułkowate, wydłużone lub zaostrzone. Kwiaty i jagody formują się na pędach jednorocznych (wytworzonych w roku poprzedzającym owocowanie). Rośliny owocują po raz pierwszy już po dwóch, trzech latach. Z dorosłego krzewu zbiera się od 2 do 6 kg owoców - zbiory przeprowadza się kilka razy w sezonie, w zależności od pogody.
Jagoda kamczacka może rosnąć nawet w rejonach o surowym klimacie. Jej pędy wytrzymują srogie mrozy (nawet do -45 st. C), a kwiaty i zawiązki znoszą przymrozki wiosenne do -8 st. C. Rośliny najlepiej rosną i owocują na stanowiskach słonecznych. Lubią gleby średnio zwięzłe, żyzne, piaszczysto-gliniaste, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego (pH 5,5-7). W przeciwieństwie do borówki amerykańskiej pod uprawę jagody kamczackiej nie trzeba zakwaszać podłoża. Gleby mniej żyzne warto natomiast wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem w ilości 10-15 kg na roślinę. Zazwyczaj krzewy sadzi się w odstępach 1,2-1,5 m, a rozmieszczając je gęściej, można tworzyć z nich naturalne żywopłoty. Roślina dzięki swoim rozmiarom nadaje się nawet do małych ogródków.

Pielęgnacja jagody kamczackiej nie jest trudna, gdyż w pierwszych 5-6 latach uprawy naturalnie zagęszczające się krzewy nie wymagają co roku cięcia formującego. Wystarcza wtedy coroczne cięcie sanitarne - usuwanie pędów uszkodzonych. Nadmiar pędów wycinamy dopiero w latach następnych. Cięcie odmładzające potrzebne jest zwykle po 10 latach. Rośliny na ogół nie chorują, więc nie trzeba ich opryskiwać. Bardzo rzadko, np. w okresie długotrwałych deszczów, zdarzają się choroby grzybowe liści, które zwalcza się preparatami siarkowymi stosowanymi w uprawach ekologicznych. Warto jednak osłonić siatką dojrzewające krzewy przed ptakami.
Owoce jagody kamczackiej były znane od dawna w medycynie ludowej - ich spożywanie wzmacnia naczynia krwionośne, hamuje krwotoki i obniża ciśnienie. Używano ich również w dolegliwościach żołądkowych i niestrawności. Wywar z liści i kwiatów stosowano jako dezynfekującą i antyseptyczną płukankę, m.in. w chorobach gardła. W pełni wybarwione, dojrzałe owoce są cennym źródłem substancji biologicznie czynnych. Świeże zawierają antocyjany (nawet do 1400 mg/100 g), flawonoidy (140 mg/100 g) i polifenole, przy czym przetwory zachowują nawet do 80 proc. tych związków. Te właśnie substancje chemiczne są aktywnymi przeciwutleniaczami pomocnymi w walce z chorobami nowotworowymi i opóźniającymi procesy starzenia - jagoda kamczacka ma ich dużo więcej niż borówka amerykańska i jagoda leśna. Odkryto również, że jej błękitne jagody odtruwają organizm ludzki z metali ciężkich i leków.

Każdy, kto chciałby długo zachować dobrą kondycję i młodość, powinien jeść jak najwięcej tych jagód. Dobre są na surowo, w sałatkach owocowych, lodach, ciastach, pierogach. Można też sporządzić z nich konfitury, dżemy, soki, suszyć je jak rodzynki i mrozić. Kwaskowaty smak jagód powoduje, że dobrze komponują się z innymi owocami, np. słodkimi malinami czy łagodną w smaku świdośliwą. Przebojem jest oczywiście nalewka z owoców jagody kamczackiej. Tradycyjnie zalewa się je alkoholem dla wydobycia pełni aromatu, po 6 tygodniach zlewa wyciąg, a owoce zasypuje cukrem, który wydobywa z nich resztę cennych substancji. Po następnych 6 tygodniach zlewa się płyn znad owoców i łączy się oba roztwory w celu uzyskania właściwej nalewki.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Jagoda kamczacka

Post »

I to mnie Krzysztofie przekonało. :D
W przyszłym roku zapoluję na trzy kamczatki. Zamierzam zrobić sobie taki
mały owocowo-krzewiasty zakątek. Już wiem, że znajdą się tam maliny i te jagody.
Może macie do tego jeszcze jakieś propozycje?

A próbował już ktoś robić z nich koktaje mleczne?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Moje dzieci jedzą je utarte z cukrem lub ze śmietaną :D

U mnie owocowo - krzewiasty zakątek to :
-jagoda kamczacka - 3 szt
- borówka amerykańska - 4 szt
-maliny - 2 odmiany
-jezyna bezkolcowa
- poziomki
- truskawki owocujące do listopada ( wczoraj jadłam z nich owoce) :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Wisienko !

Cieszę się, z twojego pomysłu. To fajne roślinki.
Pamiętaj tylko, one lubią słonce.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Donoszę z pola bitwy dwie odmiany [posadzone.Aronia dostała nakaz eksmisji do sąsiada w trybie natychmiastowym i na wiosnę posadzę jeszcze z 8-10 sztuk kamczatki,Wole jej smak jak borówki.Ale wiadomo o gustach się nie dyskutuje.A bym zapomnaiłe jest okazja wykopania kamczatki(za niewielką kwotę bo jej nie lubieją :;230 )krzak ma wysokość około 1,60 szerokosć 1,70 moze więcej będzie cos z niego i pytanie czy można podzielic to na dwie bo obiecałem znajomemu ,że jak się da to oddam mu połowę.Pomożecie?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Fallenangelv, to jakie odmiany są u Ciebie lubiane a jakie nie bo piszesz,że jedne wsadzasz a drugie wykopujesz?
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Nie ,nie :D ja jadłem kilka odmian ale to NN.Dlatego wsadzam kila odmian może trafię.Posadziłem Atut i Karina.Ale bedą inne odmiany na wiosnę to posadzę.Około 10-12 sztuk chcę mieć.Lubię ich kwaskowatość,wolę je od borówki amerykańskiej(tej mam około 17 krzaków)a pozbywam się aronii wielkoowocowej tej zostawię sobie tylko jeden krzak na nalewki.
Inni wolą słodkosć amerykańskiej ja w kamczatce znalazłem smak prawdziwych jagód leśnych i jestem nią zachwycony.Będąc u znajomego(on jej nie lubi)obżarłem mu cały krzak :;230 .A jaka nalewka z tego musi być................................. :wink: :D .W moich stronach mało jest popularna,niektórzy ją mają ale nie lubieją.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jagoda kamczacka

Post »

Witam.
Zwolniło się Właścicielce Działki miejsce na działce. Według mnie idealne rozmiarami i podłożem pod Jagodę Kamczacką w ilości 4 sztuk.
I tu pojawia się pytanie: czy jeśli jutro zakupię odpowiednie odmiany i wsadzę do gleby, to będzie dobrze (w sensie, czy nie za późno), czy też lepiej poczekać do wiosny?
Pozdrawiam.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Jagoda kamczacka

Post »

A ja miałam w tym roku kłopot z kamczacką :roll: Nie dość że oblazły ją tarczniki to w ciągu 2 dni owoce objadły ptaszory! Upiekłam z nimi tylko jedno ciasto. Może ktoś ma jpomysł na tego tarcznika? Bo jak znam życie to się sam nie ulotnił...
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”