Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Mi dwa lata temu sarna zniszczyła młodą sadzonkę Hedelfińskiej. Na szczęście odbiła nad szczepieniem ale dziś wielkością przypomina jednoroczne drzewko. Na szczęście wygląda bardzo ładnie; zatem wybór należy do Ciebie.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

corazonbianco pisze:Jesienią posadziłam czereśnię
tzn kiedy?
Ja bym zostawił- byc może stracisz rok, albo i nie.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Mam 3 czereśnie posadzone obok siebie na różnych podkładkach. Co zauważyłem. To na podkładce colt mam czereśnię Karesova i wegetacja przebiega najszybciej. Ponadto rośnie mi najszybciej to drzewko. Burlat (gisela 5 ) i Vega (czereśnia ptasia ) są na podobnym etapie wegetacji, ale wyraźnie opóźnionym w stosunku do czereśni Karesova.
Ponadto Burlat na Giseli wcale nie jest to takie maleństwo. Rośnie też bardzo mocno. Być może w późniejszym okresie przyhamuje.
kanap
200p
200p
Posty: 348
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Możliwe że posadziłeś ją zbyt głęboko i wtedy podkładka nie spełnia swojej roli
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

zaorla pisze:Drzewka będę prowadzić metodą Vogla -fajnie się prowadzi drzewka tą metodą.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1 ... 3&numer=11
Trzeba się tylko zaopatrzyć w klamerki do prania. Już kilka drzewek wyprowadzałem przy ich pomocy:)
Mam dwie czereśnie. Burlat jest na podkładce PHLA, a Vanda miała być też na tej podkładce (nie była tak opisana, w przeciwieństwie do Burlata).
Obie starałam się prowadzić tak, jak opisano w metodzie Vogla - mimo, że jej nie znałam. Jedynie nie uszczykiwałam pąków. Stosowałam klamerki, wykałaczki i sznurki.
Na Burlacie pierwszych kilka czereśni miałam w zeszłym roku (w drugim roku od posadzenia).
A tak wyglądała kilka dni temu

Obrazek

Vanda niestety tak ładnie nie rośnie. Niezbyt chce wypuszczać gałęzie boczne. Za to przewodnik gna w stronę nieba. Może dlatego, że czereśnia jest na innej podkładce (mimo, że sprzedawca zarzekał się, że to jest PHLA).
Oto moja Vanda:


Obrazek
Ewa
SCSX
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 maja 2015, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Witam

Rok temu kupiłem czereśnie kordię i burlat. Zastanawiam się teraz czy przypadkiem nie sprzedano mi np. rivana zamiast kordii ponieważ drzewko już kwitnie a na burlacie jeszcze nie ma kwiatów.
Pozdrawiam
Marcin
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Ja rok temu posadziłam dwie czereśnie,Burlat i Vegę na podkładce gisela.Ciekawe korony miały te drzewka,szczególnie Burlat,od ziemi dwa pędy w kształcie litery v,Doradzono mi abym jedną część wycięła i została druga część,pojedynczy pęd,który staram się prowadzić przy paliku pionowo.Z przodu Vega a za nią Burlat.Czy możliwe jest,żeby drzewka karłowe tak mało urosły??
Obrazek

-- 12 kwi 2016, o 14:37 --

Za to Vega ma sporo pąków ;:138
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Drzewka, szczególnie karłowe i młode, podobno bardzo nie lubią rosnąć na trawniku. Tak mi mówiono w szkółce, gdy kupowałam swoje. Tak więc moje drzewka (patrz wyżej) rosną w kółkach, gdzie nie mają trawy. Podlewam je i nawożę. Moje rosną bardzo dobrze, wszystkie są karłowe.

Pan w szkółce poradził ponadto, żeby koniecznie podsypać na wiosnę nawozem azotowym (ja sypię azofoską). I potem jeszcze drugi raz w maju. Mówił, że ludzie nieraz maja pretensje, że drzewka nie rosną, a na pytanie czy są nawożone, ludzie się dziwią, że tak trzeba.
Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Wczoraj mąż wyciachał trawę spod drzewek i podsypałam Azofoską ale zastanawiam się czy czubata łyżka w obrębie korony to nie za dużo i czy można sypać ten nawóz na mokrą ziemię??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Ja sypię mniej więcej tyle nawozu, jak podają na opakowaniu (jest to około jednej garści). Trzeba też starać się sypać mniej więcej tam gdzie sięgają najdrobniejsze korzenie - czyli trochę dalej od pnia drzewa.
Jeśli sypnęłaś za dużo i jest tam trawa, to najwyżej trawa uschnie.
Na mokrą ziemię można sypać jak najbardziej. I trzeba wymieszać nawóz z ziemią (lekko zagrabić), żeby nie ulatniał się azot.
Ewa
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Trawę wydziabał mąż tak że była ziemia...Po posianiu przegrabiłam pazurkami...To mi ulżyło bo znajoma już mnie postraszyła,że nawóz sypnięty na mokrą ziemię popali...Dzięki za informacje :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

Nawóz sypnięty na mokre liście popali :!: i na gołe korzenie .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4265
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Amatorska uprawa drzew owocowych - Czereśnia

Post »

ewacampanula pisze:Drzewka, szczególnie karłowe i młode, podobno bardzo nie lubią rosnąć na trawniku

Pan w szkółce poradził ponadto, żeby koniecznie podsypać na wiosnę nawozem azotowym (ja sypię azofoską).
To nie jakaś metafizyczna antypatia, tylko konkretne wady- jak trawa to i czasem chwast, wszystko to konkuruje o nawozy i głównie wodę, a pod trawą chętnie działają różne gryzonie, powierzchnia wolno się nagrzewa i szybko stygnie. Jeśli to uwzględnimy, a że wszystkim można sobie poradzić, to i trawka może być. Zaś nawożenie jest zależne od gleby. Jakbym ja posypał azotu, to czereśnia uroslaby mi jak magiczna fasola...
Ja też miałem wątpliwości, czy mi Kordię sprzedali- co roku od pierwszego owocowania była inna, najpierw wczesna, a potem drobną. Zraziłem się do tej odmiany. Za to drugi rok owocuje mi rewelacyjny Summit- owoc duży, słodki, pestka malutka, drzewo zdrowe i gęsta korona!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”