Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
waszyniarka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lut 2015, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Sama nie wiedziałam jak to do końca jest, teściowa mówiła by nie obcinać bo mogą zmarznąc. Sasiadka zaś obcina. Więc zrobiłam 50/50.A już za parę miesięcy okaże się który sposob jest lepszy.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Maliny - cięcie

Post »

O jejku, są różne szkoły i sposoby/ terminy cięcia. Jeden może stosować ten a drugi ten. Przycinanie wiosenne daje większą pewność iż pąki podziemne nie zmarzną, a cięcie jesienne powoduje szybsze usunięcie z plantacji chorych pędów i liści.
Pozdrawiam Paweł
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Mam posadzone 7 krzaków maliny "Polka" powtarzającej owocowanie. Sadziłam je latem zeszłego roku. Nie cięłam na jesieni. Czy mogę ją już ciąć? Czy jeszcze za wcześnie?
Będę wdzięczna za pomoc.
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Cięcie malin po posadzeniu ???

znalazłem w literaturze fachowej/necie 3 wersje CIĘCIA PO POSADZENIU [potwierdzone przez sprzedawców bo każdy z nich wymienia 1 z tych 3 wersji ] :

1/ tuż nad ziemią
2/ 20-30 cm nad ziemią
3/ tuż nad ziemią ALE nie po posadzeniu TYLKO dopiero wtedy jak wybiją nowe pędy [czyli lato-jesień]

czy ktoś rozwikła tą zagadkę - temat prosty a wersji a 2 za dużo ....

i sie dziwić że problemy z amatorską uprawą malinek ...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

michalba wg literatury /maliny powtarzające:
"Cięcie pędów na wysokości 15-20 cm zmniejsza ilość odrostów, a gdy pędy przycinamy tuż nad ziemią to zwiększamy liczbę odrostów korzeniowych. Niskie cięcie, tuż przy ziemi, stosuje się na bardzo młodej plantacji, by uzyskać większą liczbę pędów."
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

pelikano, dzięki ....
.
jaka to książka ?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

michalba pisze: jaka to książka ?
http://www.modr.pl/img/Ciecie_krzewow_o ... _na_ww.pdf
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

pelikano, dzięki jeszcze raz ...
.
okazuje się że ten plik mam już zapisany w katalogu "maliny" :)
.
ponownie go przeczytłem bo może cuś mi umknęło ale wynika z niego że zalecają CIĘCIE PO POSADZENIU obu odmian TUŻ PRZY ZIEMI na wiosnę !
.
czyli jest to wymieniona przeze mnie metoda z pkt.1
.
ten załączony przez Ciebie cytat z cięciem na wysokości 15-20cm opisuje sytuację NIE PO POSADZENIU - tylko w następnych latach [dotyczy malin powtarzających]
.
ciekawe skąd biorą się 2 inne wersje które wymieniłem ???
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Cytat, który wybrałem z tekstu ma na celu zrozumienie istoty cięcia. Nie robi się tego mechanicznie, bez głowy.
Piotr1974
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 sty 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Witam
Mam pewien problem. Prowadzę na działce maliny letnie (owocujące na pędach dwuletnich) przy drucie (1 mm - wiem, że za mało, ale do tego czasu było OK) rozpiętym na wysokości 1 m. Pędy wiązane są luźno w sierpniu do drutu. Niestety w tym roku przeliczyłem się - były długo wiejące silne wiatry i niezdrewniałe pędy uległy obtarciu i "wyżłobieniu" - zauważyłem dopiero teraz, bo kilka pędów uległo złamaniu w tych miejscach. Tych obtartych i zdrowych pędów jest tak "pół na pół". Moje pytanie jest takie, czy po całkowitym zdrewnieniu takie uszkodzone pędy będą się na drugi rok łamać czy pełne zdrewnienie je ustabilizuje? Czy jeśli by miały się łamać, to czy lepiej jest ściąć pędy nieco powyżej drutu (będą owocować na pędzie o długości 1m?). A jeśli zdecyduję się na przycięcie, to przyciąć tylko te uszkodzone, czy wszystkie, aby miały równy dostęp do światła?
Pozdrawiam
Piotr
Pozdrawiam
Piotr
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - cięcie

Post »

Witam. Posiadam Polkę i Polanę. Jako amator zdecydowałem się na uprawę malin na pędach tegorocznych (czy tegoroczna to to samo co jednoroczna?). Na jesieni tnę wszystko bardzo nisko a owoce sierpień wrzesień, październik. Mam pewne zapytanie odnoście cięcia malin. Czy można bez konsekwencji negatywnych (spadek plonowania na jesień itp) przycinać/skracać pędy tegoroczne np. w lipcu, aby nie rosły one tak wysokie i nie pokładały się na siebie. Wszystko oczywiście w ramach jednego roku tzn. w marcu wyrasta, w lipcu go obcinam/skracam, a na jesień mam owoce po czym w listopadzie tnę przy ziemi.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - cięcie

Post »

Ja odmiany Polka czy Polana wycinam, usuwam wczesną wiosną wyrastające pędy. Te pierwsze, wiosenne rosną bardzo wysoko. Te następne nieco niższe. Owocowanie tylko nieco się opóźnia. Jest mniej chorób grzybowych. Odkąd zacząłem usuwać te pierwsze pędy mam łatwiejsze zbiory. Teraz też mam cały czas owocujące maliny. Przytnę je dopiero po zakończeniu owocowania, tak w połowie listopada.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

tmf30 jak skrócisz w lipcu to pozbywasz się kwiatów,te maliny kwitną od wierzchołka w dół. Ja nawet na wiosnę nie wyłamuję pierwszych pędów jak seedkris, bo u mnie późno wychodzą z ziemi. Czasem późną wiosną jak pokazują się jakieś rachityczne to wyłamuję. A tnę do zera późną jesienią.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”