Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  
Autor Wiadomość
lila31
 Tytuł:
PostNapisane: 15 gru 2008, o 21:10 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Jako, że nie chcę "odkrywać Ameryki" na nowo, zacytuję opis cięcia brzoskwini z książki pt. "ABC MOJA DZIAŁKA" [praca zbiorowa]

"Brzoskwinia zawiązuje pąki kwiatowe prawie wyłącznie na długopędach, i to w roku ich wyrastania. Najbardziej pożądane są silne przyrosty, ponieważ na nich zawiązuje się dużo pąków kwiatowych i wyrastają najładniejsze owoce, natomiast przyrosty wtórne oraz słabe długopędy i krótkopędy nie są zdolne do zawiązywania owoców i szybko zamierają.
Z tego powodu brzoskwinie muszą być często odmładzane, aby co roku powstawało dużo silnych przyrostów.
Brzoskwinie najlepiej ciąć wiosną.
Usuwamy najpierw gałązki rosnące zbyt blisko siebie, krzyżujące się, rosnące do środka korony, przemarznięte lub martwe. Oprócz tego wycinamy pędy cienkie i długie, które są zbyt słabe i nie wydadzą dorodnych owoców. Pędy te poznajemy po tym, że znajdują się na nich wyłącznie pąki kwiatowe i tylko jeden pąk liścienny na wierzchołku pędu.
Po cięciu powinno zostać na drzewie jak najwięcej silnych pędów owoconośnych, a więc pędów długich i grubych, które mają dużo pąków osadzonych trójkami.
Zwykle takie trójki składają się z dwóch skrajnych pąków kwiatowych i środkowego pąka liściennego.
Pozostawione pędy należy przyciąć na 8-10 trójką pąków.
W następnym roku na wiosnę gałązki, które owocowały, skracamy mocno, pozostawiając u nasady po jednym tylko młodym i silnym pędzie.
Drzewa stare, zaniedbane odmładza się przez silne skrócenie konarów. Odcinamy co najmniej 1/4 konara i usuwamy wszystkie starsze gałązki, pozostawiając tylko pędy jednoroczne.
Po skróceniu konarów wybiją na nich nowe silne pędy i wtedy zaczynamy ciąć drzewa w sposób opisany powyżej."

Mam nadzieję, że zacytowany fragment pozwoli Ci na właściwe prowadzenie brzoskwini i będziesz cieszyć się co roku ładnymi, zdrowymi owocami. Smacznego.
:D

obelix
 Tytuł:
PostNapisane: 18 gru 2008, o 12:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
No bardzo pomogła mi ta informacja na wiosnę wszystkie gałęzie przytne na 1/4 długosci i moze uda sie uratowac te drzewka
pozdrawiam i dziękuję

Elvis
 Tytuł: Ciecie brzoskwini
PostNapisane: 25 kwi 2009, o 21:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam serdeczenie wszystkich forumowiczów.Chciałbym się dowiedzieć,czy mogę jeszcze przyciąć brzoskwinię.Jeśli tak,to jak poprawnie mam to zrobić.Z góry dziękuję za wszystkie rady.Oto moje drzewko. Obrazek Obrazek Obrazek

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 26 kwi 2009, o 10:36 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Na obecną chwilę bym jej nie ciął, dopiero po owocowaniu. :wink:

markpm
 Tytuł:
PostNapisane: 27 kwi 2009, o 07:50 
200p
200p

---
Ja mam Nektarynę, więc podepnę się pod ten temat:

Jak prowadzi się w pierwszych latach nektarynę? Czy pędy trzeba odginać? W mojej skróciłem gałązki i przewodnik, oraz wysunąłem go ponad poziom reszty gałązek.

Nektaryna:
Obrazek

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 27 kwi 2009, o 08:56 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
I prawidłowo, sam mam też nektarynkę i staram się prowadzić ją raczej nisko, gałązek nie odginam sama się kształtuje, po owocowaniu (u mnie już owocowała drugi rok z rzędu) wycinam tylko gałązki jakie idą wewnątrz korony niepotrzebnie ja zagęszczając oraz krzyżujące się, przewodnik ściąłem na wysokości 2 metrów i wyżej nie pozwalam mu rosnąć a za to krzewię koronę w szerz co roku odpowiednio ją tnąc i wyprowadzając gałęzie które sam uważam za prawidłowe, zbędne wycinam. :wink:

Elvis
 Tytuł:
PostNapisane: 6 maja 2009, o 21:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Dzięki za radę.Na pewno zadam podobne pytanie po owocowaniu drzewka.

yarooo
 Tytuł: Cięcie brzoskwini
PostNapisane: 16 sie 2009, o 23:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam serdecznie,

mam pytanie dotyczące sposobu cięcia brzoskwini, drzewo ma wysokość koło 5 metrów i 6 odnóg. Dodam, że owocuje bez zastrzeżeń, ale wydaje mi się że konieczne jest już cięcie.

Pozdrawiam
Jarek

emeryt
 Tytuł: Re: Brzoskwinia - cięcie
PostNapisane: 17 sty 2010, o 15:18 
Witam p Agnieszkę .
W jaki sposób uformować to drzewko brzoskwinii,proszę o wskazanie co wyciąć.
A oto moje drzewko Obrazek ;:132 ;:14

rezygn0101
PostNapisane: 17 sty 2010, o 16:46 
500p
500p

---
emeryt napisał(a):
Witam p Agnieszkę .
W jaki sposób uformować to drzewko brzoskwinii,proszę o wskazanie co wyciąć.

Na dzień dzisiejszy wygląda na duże zaniedbanie w prowadzeniu formy.
Duża powierzchnia jest zainfekowana, chociaż można jeszcze ratować wiosną wycinajac 2 konary blisko pnia. z nowych odrostów można wyprowadzić formę prawidłową dla brzoskwini.
Cała sztuka w prowadzeniu formy to aby wszystkie odrosty prowadzić pod kątem prostym. :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

judyta
PostNapisane: 17 sty 2010, o 17:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
waw napisał(a):
Cała sztuka w prowadzeniu formy to aby wszystkie odrosty prowadzić pod kątem prostym. :D

Trochę mało precyzjne zdanie...mam wątpliwości :roll:

rezygn0101
PostNapisane: 17 sty 2010, o 18:04 
500p
500p

---
judyta napisał(a):
Trochę mało precyzjne zdanie...mam wątpliwości :roll:

Czyżby?
We wszystkich rozgałęzieniach gromadzą się zastoiska wodno- mrozowe które powodują uszkodzenia kory, a to już bardzo blisko do rozwoju patogenów, grzybów, na co brzoskwinia jest szczególnie podatna,a co za tym idzie do częstego wypadania z uprawy.
W suchym środowisku grzyby się nie rozwijają - prawda?. :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

judyta
PostNapisane: 17 sty 2010, o 18:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Cały ten wykład o chorobach to racja, racja, chodziło mi o to, że z zacytowanej wypowiedzi nie wynika co z czym ma tworzyć ten kąt prosty..ale myślę, że chodziło o przewodnik i gałęzie odchodzące od przewodnika-pnia...bo odrosty na konarach rosnące pod kątem prostym to już chyba nie za bardzo dobrze :roll: ;:7

emeryt
PostNapisane: 20 sty 2010, o 10:21 
Witam.
Pani Agnieszko to dzrewko tak sobie rośnie,takie kupiłem ja mu nic nie obcinam jak dotąd i były piękne owoce dwa razy z tym że w ubiegłym roku za dużo zostawiłem kwiatów i musiałem podpierać .
pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 91 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości