Palecznik chiński

Drzewa ozdobne
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Palecznik chiński

Post »

Palecznik chiński (Decaisnea fargesi) z rodz. krępieniowatych (Lardizabalaceae)

Obrazek Obrazek
Pochodzi z zachodnich Chin. Dorasta do 2-4 m. Kwiaty żółtozielone, dzwonkowate, w długich gronach. Kwitnie w maju-czerwcu. Owoce - jak widać. Jadalne, ale podobno o niezbyt szczególnym smaku.

Czy ktoś może uprawiał albo uprawia ten krzew i ma jakieś doświadczenia z nim związane? Według opisów przemarza w ostre zimy do śniegu, a według moich obserwacji zupełnie dobrze czuł się jeszcze w Warszawie, i to za czasów silnych mrozów. Dwa lata temu zdobyłem dwa owoce. Nasiona po stratyfikacji wysiałem, wzeszły niemal wszystkie. Siewki mają teraz po jakieś 10 cm i czekają w szklarni na wiosnę zadołowane w torfie.
Będąc rok temu we Wrocławiu zauważyłem samosiejki palecznika pod starym okazem w OB. Czyli chyba klimat dolnośląski mu służy...
Za dwa-trzy miesiące się dowiem, jak poradził sobie z suwalskimi kaprysami pogodowymi.
Jakby ktoś chciał posadzić u siebie to cudeńko, proszę o kontakt latem.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
kwiatek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 gru 2007, o 20:23
Lokalizacja: sypniewo
Kontakt:

Pałecznik chiński

Post »

Piękna roślina ,chciałabym ją mieć,dlatego skorzystam .Tylko powiedz ,który miesiąc w lecie.
kwiatek
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

W Rogowie rosną kilkumetrowe egzemplarze. Nie jest to może krzew najefektowniejszy (brzydki, wyciągnięty pokrój), ale w Suwałkach będzie osobliwością (dość niezwykłe, choć ginące w zieleni kwiaty i te śmieszne owoce).
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Post »

Na Dolnym Śląsku rośnie bez problemu. Mam od 3 lat. Ostrą zimę dwa lata temu przetrwał bez uszczerbku. Osobiście uważam, że krzaczek ten jest dosyć ładny właśnie poprzez wyciągnięty "palmowaty" pokrój. Bardzo ładnie się komponuje w moim "lesie szerokolistnym".
Pozdrawiam
tomek
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Pałecznik chiński

Post »

kwiatek pisze:Piękna roślina ,chciałabym ją mieć,dlatego skorzystam .Tylko powiedz ,który miesiąc w lecie.
Sierpień-wrzesień.
Osobliwością on będzie wszędzie, nie tylko w Suwałkach. Co zaś do urody, to po przegooglaniu grafiki znalazłem parę ciekawych sposobów ekspozycji. Nawet pojedynczo na środku trawnika ładnie się prezentuje.
Pozdrawiam
Krzysiek
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Osobliwością on będzie wszędzie, nie tylko w Suwałkach
Moim zdaniem ma taki trochę chwastowaty urok, więc kiedy będzie nosił same liście, w porządnym arboretum zginie w tłumie.

Ale przyznam, że mojej rodzicielce (a jest mocno zarażona egzotami) bardzo, ale to bardzo się podoba. Dla mnie jest interesujący o tyle, że reprezentuje b. ciekawą rodzinę krępieniowatych (Lardizabalaceae).

@ tomboj0
Mamy zbliżone upodobania - u mnie "szerokolistne" też są na pierwszym miejscu :)
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ciekawe doniesienie z Niemiec na temat wrażliwości palecznika na wiosenne przymrozki:

Wir hatten in der Nacht zu Montag direkt am Haus (Thermometerfühler liegt auf der Nordseite der Dachschräge) -5 °C, im Garten dürfte es geringfügig kälter gewesen sein.
(...)
Die schlimmsten Schäden hat Decaisnea fargesii: Die Knospen waren schon kräftig angeschwollen, aber noch vollkommen geschlossen. Alle Knospen sind braun geworden und trocknen jetzt ein, die Triebe bzw. Blütenstände in den Knospen sind abgestorben. Bin gespannt, wie sich der Strauch regeneriert.


(autor: bristlecone z forum garten-pur)

Przy temperaturze poniżej -5 °C oberwało się więc mocno nabrzmiałym pąkom palecznika, które w konsekwencji zbrązowiały i teraz zasychają. Zniszczone zostały też zawiązki kwiatów.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Palecznik chiński

Post »

Odświeżę wątek bo dawno tu nikogo nie było.
Mój palecznik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Wojtek
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palecznik chiński

Post »

Podobno owoce jadalne,czy próbowałeś? Mój pierwszy raz zakwitł,ale owoców nie było.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Palecznik chiński

Post »

Nic specjalnego.
Według mnie są bezsmakowe. :D
Gruba skóra , wielkie nasiona i odrobina galaretki.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Palecznik chiński

Post »

Dla mnie to bardzo dekoracyjny gatunek szczególnie jesienią. Bardzo je lubię i widuję bardzo często w licznych kolekcjach botanicznych które odwiedzam regularnie! :wink:
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Palecznik chiński

Post »

Ostatnio mi się trafiło spróbować w pewnym arboretum owoców, z ciekawości. Najbardziej ta galaretka przypominała mi smak ogórka? coś takiego.. Ale miejsce słabo nasłonecznione, chociaż nawet nie wiem czy to powinno być słodkie czy własnie takie ogórkowe?
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Palecznik chiński

Post »

Widocznie za wcześnie spróbowałeś. Dojrzałe sa zdecydowanie słodkie. Trochę mdłe.
Ja się w nich ogórka nie mogę doszukać, jak już to może leciutki posmak melona.
Pozdrawiam Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”