Dąb - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
wan987dw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lis 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Dąb rośnie w parku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Pierśnicę ma powyżej 5 m.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Grzyb na zdjęciach to najprawdopodobniej płomiennica zimowa (zimówka aksamitnotrzonowa) grzyb jadalny.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Jeśli dąb jest wpisany do rejestru zabytków to konieczny jest kontakt z konserwatorem i proponuję niczego nie robić bez uzgodnienia.
Obecnie odchodzi się od tzw. chirurgii drzew i betonowania pni, ponieważ dendrolodzy zauważyli, że czyni to więcej szkody niż pożytku. Pomiędzy betonem a drewnem utrzymuje się wilgoć i drewno dalej niszczeje. Drzewo samo wytwarza kallus (merystem przyranny), który zabliźnia ranę.
Polecam lekturę http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-b
oraz http://aleje.org.pl/pobierz/aleje-podre ... ownika.pdf zwłaszcza str.28
Współautor drugiej pozycji, dr Jacek Borowski, jest specjalistą dendrologiem http://www.sggw.pl/o_pracowniku&employee_id=1039404
O ile mi wiadomo pracownicy udzielają pomocy/konsultacji, więc może uda się przez maila.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
janusz210
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lis 2016, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

Osobiście polecam Funabem Plus jako maść grzybobójczą - jednocześnie chroni i leczy.
wan987dw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lis 2016, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

LaViol dzięki za podręcznik! l
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

LaViol pisze:Jeśli dąb jest wpisany do rejestru zabytków to konieczny jest kontakt z konserwatorem i proponuję niczego nie robić bez uzgodnienia..
Napisałem dokładnie to samo: "Z uwagi na wiek drzewa sprawdź czy możesz liczyć na pomoc Okręgowego Zarządu Ligi Ochrony Przyrody, Urzędu.
Jak się okaże, że nie możesz liczyć na ich pomoc ..."
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

wan987dw, nie ma za co :)

dziadek22, przecież nie zaprzeczyłam temu, nie wykluczają się. Dodałam nowe informacje, ponieważ opieka nad zabytkiem i drzew wynika z dwóch różnych ustaw - Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Gdyby to drzewo było np. pomnikiem przyrody, wtedy należałoby się zgłosić do tego kto ten pomnik ustanowił. W przypadku takich drzew kwestie prawne mogą mieć istotne znaczenie, zwłaszcza gdyby nieprawidłowa opieka nad drzewem doprowadziła do jego uśmiercenia i ktoś bardzo zawzięty mógłby uznać to za wycinkę bez zezwolenia.
Ochrona i konserwacja parków zabytkowych a prawna ochrona przyrody. Właściwości wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów http://www.nid.pl/upload/iblock/3e7/3e7 ... 6dd088.pdf

Podstawowe procedury stosowane w ochronie zabytków i opiece nad zabytkami https://zabytki.um.warszawa.pl/sites/za ... .pl/files/(Przepisy_prawne_ochrona_zabytk%C3%B3w_2011 ).pdf

Na wszelki wypadek i najprościej będzie się zgłosić do powiatowego/ gminnego/miejskiego konserwatora zabytków. Będzie wiedzieć co robić dalej, a wan987dw będzie miał kryte 4 litery.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb z zagrzybioną szczeliną

Post »

wan987dw pisze:Dąb rośnie w parku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Pierśnicę ma powyżej 5 m.
Co się dzieje z tym dębem?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Letyniec szysznica

Post »

Gosiu, czy znajomemu udało się zwalczyć Letyńca szysznica ? Ja od wczoraj chodziłam i szukałam, skąd mam taką masę dziwnych szyszeczek , dopiero jak dziś odkryłam na swoich dębach, to znalazłam w internecie , co to jest.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
wojtek2s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 wrz 2017, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dąb - białe liście, niektóre powysychane

Post »

Szczęść Boże! Potrzebuję Waszej pomocy, coś złego dzieje się z moim dębem. Sądziłem go 5 lat temu, rósł wolno, jak to dąb, ale nie było z nim żadnych problemów. Aż do teraz, bo od niedawna wygląda tak jak na zdjęciach - czyli praktycznie wszystkie liście pokryte dziwnym białym nalotem, niektóre wyschnięte, niektóre wyschnięte częściowo, poodginane krawędzie jakby miały się zaraz pozwijać. Domyślam się, że nie są to raczej oznaki niedoboru tylko jakiejś choroby/grzyba. Będę wdzięczny za diagnozę i poradę, co z tym fantem zrobić :) Pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dąb - białe liście, niektóre powysychane

Post »

Grunt jaki, bo jeśli ciężki, glina, lub inne mało przepuszczalne to stąd problem.
wojtek2s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 wrz 2017, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dąb - białe liście, niektóre powysychane

Post »

Rzecz w tym, że mam bardzo dobrą ziemię na podwórku. Mam tam całą masę drzew, sadzę je od 20 lat, i nigdy z żadnym z nich, ani z żadnymi innymi roślinami, nie było problemów. Jeśli to istotne, to dodam że tam gdzie rośnie dąb, mam spadek terenu i pewnie jest bardziej wilgotno, niż w wyżej położonych częściach podwórka.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dąb - białe liście, niektóre powysychane

Post »

Raczej to nie sprawa wilgotności, bo moje ogromne dęby rosną na bardzo spadzistej skarpie i mają to samo od 3-ech lat. Pisałam nawet do nadleśnictwa. Bardzo uprzejmy pan , po obejrzeniu masy liści i gałęzi na zdjęciach, podał diagnozę. Niestety nie pamiętam i nie odszukam, bo zmieniłam komputer i zniknęła mi cała poczta. Pamiętam tylko, że nie była to choroba grzybowa ani szkodniki. Pan zalecił jakiś oprysk , ale musiałabym helikopter wynająć. Poza tym nic nie radził.
Natomiast w tym roku brodziłam po kostki w dziwnych "szyszkach", dwa dni zastanawiałam się , skąd one i dopiero kiedy podniosłam głowę, zobaczyłam na dębach zamiast żołędzi właśnie te "szyszki". To letyniec szysznica. Czy może mieć związek z tym białym nalotem na liściach?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”